• BIST 116.432
 • Altın 165,684
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8224
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 21 °C
 • Antalya 19 °C

TMMOB genel kurullarını tamamladı: AKP iktidarına geçit yok

TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın 16–17 Ocak’ta genel kurullarını ve genel kurul seçimleri yapıldı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın 16–17 Ocak’ta genel kurullarını ve genel kurul seçimleri yapıldı. TMMOB tarafından yapılan yazılı açıklamada, 'Genel kurullarımız demokrasi şöleni atmosferinde yapıldı' denildi. TMMOB tarafından yapılan açıklama şu şekilde; 

Şube Genel Kurullarımız, Demokrasi Şöleni Atmosferinde Yapıldı ve “AKP İktidarına Hayır” Denildi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın (MMO) 18 Şubesine bağlı 81 ili kapsayan örgütlülüğü, 16–17 Ocak’ta genel kurullarını ve genel kurul seçimlerini yaptı.

Şube genel kurullarımız, birlikte üretme, birlikte karar alma, birlikte yönetme ilkemizin somutlandığı bir atmosferde yapıldı ve antidemokratik iktidara karşı bilimin, tekniğin, aydınlanmanın, kamucu yaklaşımların birer yanıtı oldu. Genel kurullarımız, birer demokrasi şöleni olarak gerçekleşti, birlik ve dayanışma kürsüleri oldu.  

Odamızın temel gücü olan örgütlü üyelerimiz, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Trabzon, Zonguldak Şubelerimizin genel kurullarında, 2014–2015 dönemi Şube çalışmalarını değerlendirdi. Ayrıca iktidarın Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde TMMOB ve Odamıza yönelik yaptığı mevzuat düzenlemeleri ile TMMOB Yasası değişikliği girişimleri değerlendirildi. Siyasi iktidarın kamu idari yapısını, kamu hizmetlerini ve kamusal mesleki denetimler ile TMMOB’yi bir bütün olarak neoliberal çerçevede dönüştürme çabalarına karşı çıkan Odamızın direnişçi çizgisi, şube genel kurullarında bir kez daha onaylandı, rantçı ve baskıcı iktidara hayır denildi.

Şube genel kurul seçimlerinde yenilenen yeni yönetim kurullarının çalışma programı taslakları da benimsendi. Ülke, kamu, toplum yararına oluşan bilimsel teknik mesleki birikimimizin yeni dönem Oda-Şube çalışmalarına yansıtılması için verimli tartışmalar yapıldı.

Gene kurul seçimlerine demokrat, çağdaş, katılımcı mühendisler vb. liste adları ile katılan ilerici, demokrat, antiemperyalist, toplumcu belirlenimlere sahip mühendisler, ülke genelinde yapılan genel kurul seçimlerinde başarılı olmuş, yeniden yönetimlere gelmiş, Odamız ve TMMOB’nin geleneksel çizgisinin sürdürüleceğini göstermişlerdir. Bu sonucun alınmasında emek ve katkısı bulunan bütün sorumlu, örgütlü üyelerimize kamuoyu önünde teşekkür ediyor, kutluyoruz.

Makina Mühendisleri Odası örgütlülüğü, Mart ayındaki Oda genel kuruluna ve onun ardından yapılacak olan TMMOB genel kuruluna, Şube-Oda genel kurullarından aldığı güçle, ülke, kamu, halk yararlarını esas alan demokratik, bağımsız çizgisini güçlendirmiş olarak katılacaktır.

Yaşasın MMO Örgütlülüğü! Yaşasın TMMOB Örgütlülüğü!

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)