• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara 0 °C
 • İzmir -1 °C
 • Adana 7 °C
 • Antalya 8 °C

TMMOB: Mutfak atıkları halk sağlığını tehdit ediyor

TMMOB: Mutfak atıkları halk sağlığını tehdit ediyor
Pişirme işlemleri sırasında ortaya çıkan yağ ve yemek buharlarının havalandırma kanallarında birikerek ısının de etkisi ile yanması binalarda yangın riski oluşturmaktadır.

Makine Mühendisleri Odası restoranlarda yer alan mutfak bacalarının havalandırma ve filtre sistemlerinin yetersizliğinin halk sağlığını tehidt ettiğine yönelik bir açıklama yaptı. İl, ilçe, belediyelereine çağrı yapılarak konu hakkında önlem alınması çağrısı yaptı. 

Makine Mühendisleri Odası'nın açıklaması şu şekilde; 

İstanbul Seyrantepe Sanayi Mahallesi Eski Büyükdere Caddesi`nde bir siyasi partinin de yer aldığı iş merkezinde restaurant bacasından kaynaklanan yangın; restaurant ve endüstriyel mutfak bacalarının neden olduğu veya olabileceği tehlikeleri bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Restaurant ve endüstriyel mutfaklarda yapılan pişirme işlemlerinde ortaya çıkan yağ ve yemek buharları kent yaşamında büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Yangın ve zehirlenmeler bu tehlikelerin başında gelmektedir.  

Pişirme işlemleri sırasında ortaya çıkan yağ ve yemek buharlarının havalandırma kanallarında birikerek ısının de etkisi ile yanması binalarda yangın riski oluşturmaktadır.

Bu yangınların önlenmesi için; alışveriş merkezleri, konutlar hariç olmak üzere yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ve yemek fabrikaları ile bir anda 100‘den fazla kişiye hizmet veren mutfakların davlumbazlarına otomatik söndürme sistemi yapılarak yangın güvenliği sağlanmalı, yangın sistemlerinin yeterlilik ve periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Restaurant ve endüstriyel mutfaklarda yapılan yoğun kızartma ve pişirme işlemleri sonucu ortaya çıkan duman ve koku bu restaurant çevresinde yaşayan insanların sağlıklarını tehdit etmektedir. Bu kokular kansere, gebelerde düşüğe ve sakat doğumlara yol açmaktadır. Özellikle restaurantların yoğun bulunduğu şehir ve ilçe merkezlerinde yaşayan insanlar bu konuda büyük risk altındadır. Şehirlerde bu tip işletmelerin yoğun bulunduğu yerlerdeki yoğun duman ve koku ölçüm yapılmadan bile rahatlıkla görülüp hissedilebilir.

Pişirme ve kızartma işlemlerinin yapıldığı restaurant ve endüstriyel mutfakların bulunduğu binalarda havalandırma ve filtre sistemlerinin uygun ve yeterli yapılması temizlik ve bakımları ile periyodik kontrollerinin takip edilmesi yangın ve zehirlenme gibi riskleri önlemek için önemlidir. İl ve ilçe belediyeleri ile AVM yönetimleri bu işletmeleri kontrol etmeli belediyeler ruhsatlandırma aşamasında bu tip işletmelerin havalandırma-filtre sistemleri yeterlilik ve uygunluğu ile baca kontrollerini yapmalı-yaptırmalı bu tip işletmelerin bulunduğu AVM vb. yerlerde yaşayan vatandaşlar belediyelerin beyaz masaları ya da danışma hatları aracılığıyla kontrolleri sorgulamalı, uygun ve-veya yeterli olmayan havalandırma-filtre sistemine sahip işletmeler tespit edilmeli bu tip işletmelerle ilgili gerekli önlemler alınmalıdır.

Filtre sistemleri işletmede kullanılan yakıt (kömür, doğalgaz, elektrik) ve pişirilen ürünlere (et, hamur işi, yemek) göre farklılık göstermektedir. Bu işletmelerde uygun filtre seçimi, sistemlerin kapasite hesapları makina mühendislerince yapılmalıdır. Dolayısıyla bu tip işletmelerde kullanılan sistemlerin merdiven altı ve yetkisiz kişilerce yapılması yerine mühendisler tarafından yapıldığının kontrol edilmesi önemlidir. Ayrıca çalışan sistemlerin filtre değişimi, temizlik ve bakımları periyodik olarak yapılmalı/ yapılması sağlanmalıdır.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak toplum yararını gözetme anlayışımız gereği il ve ilçe belediyelerine birlikte çalışmak için çağrıda bulunur, halk sağlığını ilgilendiren bu önemli konuda her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu beyan ederiz. Saygılarımızla.

İbrahim M. TATAROĞLU

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)