• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 21 °C
 • Antalya 19 °C

Torba yasadan rant çıktı

Torba yasadan rant çıktı
'Türkiye'nin en büyük arazi rantı torba yasada gizlendi'

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası son torba yasada ranta dikkat çekti. Yasayla ilgili açıklama yapan oda "İstanbul’un Avrupa Yakası Proje Alanı içerisinde yer alan tüm mera, yaylak, kışlak gibi orta malları ranta ve talana açık hale getirildi" ifadeleriyle Türkiye'nin en büyük arazi rantının torba yasada gizlendiğini duyurdu. 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası'nın açıklaması şu şekilde; 


TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ARAZİ RANTI…
TORBA YASADA GİZLENDİ


Birkaç gün önce, 2016 yılının yeni torba yasası Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 6704 sayılı Yasa’nın tam adı “65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN”dur. 
Torba yasa 25 yaşa kadar GSS genel sağlık sigortası primlerinin silinmesinden zorunlu trafik sigortasına, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşasından 2016 yılında 15 bin polis alımına, terörizmin finansmanından Kanal İstanbul adıyla bilinen projeye kadar pek çok konuda düzenleme içeriyor. 
Türkiye’nin en büyük arazi rantı işte bu torba yasada gizlendi. İstanbul gibi dünya ölçeğindeki bir metropol, bu torba yasayla birlikte en bakir alanlarını ranta açarak geri dönülmesi zor bir felakete sürüklendi. 
Başta gelecek kuşaklar olmak üzere hepimiz için büyük öneme sahip meralarımızın ve toprak varlıklarımızın korunması amacıyla ve büyük uğraşlar sonucunda Mera Kanunu ve Toprak Koruma Kanunu yürürlüğe konulabilmişken, torba yasayla birlikte bu kanunlar devre dışı bırakılıp İstanbul’un Avrupa Yakası Proje Alanı içerisinde yer alan tüm mera, yaylak, kışlak gibi orta malları ranta ve talana açık hale getirildi. 
Orta malları olarak bilinen mera, yaylak, kışlak gibi taşınmazlar insanların yararlanabilmeleri için özel kanunlarla korunurlar. Bu taşınmazlar tapu kütüklerine tescil edilmezler, direkt halka mal edilmiş olduklarından özel sicil olarak ayrı tutulurlar. Bu nedenle tapu kütüğüne tescilli araziler gibi kolayca yağmalanamazlar. 
6704 sayılı Yasa’nın 13 üncü maddesiyle birlikte Mera Kanunu’na ek yapılıp, Avrupa Yakası Proje Alanı içerisinde kalan mera, yaylak ve kışlakların orta malı olma özellikleri resen ortadan kaldırılıyor, hazine adına tapu kütüklerine tescil edilmeleri sağlanıyor.
Böylece ekonomik, ekolojik yönden hiçbir bilimsel araştırmaya dayanmaksızın bu alanlar tescil edilip ve sonrasında da, satılabilir, imara açılabilir, imar uygulamasına tabi tutulabilir hale getirilmiş oluyorlar.
Aynı yasanın 7’inci, 8’inci ve 9’uncu maddeleriyle birlikte 3194 sayılı İmar Kanunu’nda yapılan değişiklikle de, yeni adı suyolu olarak belirlenen Kanal İstanbul proje alanındaki rantsal dönüşüm hızlandırılmış oluyor.
Sözün özü, bu yeni yasal düzenleme sonucunda Avrupa Yakası Proje Alanı içerisinde kalan orta malı arazilerinin her biri, eski kullanıcılarından (İstanbullu’lardan) arındırılıp, yerli-yabancı zengin yeni sahipleri için imara açılıp, imar uygulamasına tabi tutulup tam bir rant uygulaması haline getirilmiş oluyorlar. 
Avrupa Yakası Proje Alanı içerisindeki hazine ve orta malı vasıflı arazilerin toplam büyüklüğü açıklandığı takdirde, rantın ne kadar büyük olduğu görülecektir. 
Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.


28.04.2016
Ertuğrul CANDAŞ
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)