• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 17 °C
 • Antalya 14 °C

Troyka bize uymaz! Bir Sultan’la bir Başvezir yeter de artar!

Doğan YURDAKUL

Başbakan’ın veya AKP grubunun gönlünde yatan başka bir aday var mıydı bilinmez ama, Saray, Meclis Başkanlığı için gönlünden geçen kişiyi tereyağından kıl çeker gibi seçtirdi. TBMM Başkanı’nın seçilmesi haberine sitemizin koyduğu üst başlık, “karşı devrim için troyka (üçlü) tamamlandı” şeklindeydi. Bu yaratıcı başlığa biraz mizah katmak isterim. 

Troyka Rusya’da bitişik sıra dizilen üç atlı arabaya verilen addır, ama siyasette veya ekonomide “karar alıcı üçlü” anlamında, özellikle de baskıcı sistemleri tanımlamak için kullanılır. Üç MTTB çıkışlı kişiye yakıştırıldığı için benzetme yerindedir ama başka yerden, hem de Rusya’dan kopya olunca bize uymaz!

Bir kere Meclis Başkanı’nın troyka için de olması bize hiç uygun değildir! Kuvvetler ayrılığı ilksine göre Meclis Başkanı’nın protokolde ikinci sırada olması, yasama yürütme eşitliğinin simgesidir, oysa biz yasamayı bekleme odasına almış bulunuyoruz. Ayrıca bizim Başkanlık Sisteminin yerli malı olması, Selçuklu’ya, Osmanlı’ya benzemesi gerekiyor!

O yüzden bir Sultan, bir de onun ağzından çıkanı yerine getiren Başvezir yeter de artar bile!

Ayrıca  unutmayalım ki, Osmanlı geleneğinde Sadrazamlar genellikle damat olurlar ki, ikide bir arıza çıkarmasınlar.  

Senkronize yüzme takımının bir gösterisi

SENKRONİZE OLMAK  

Başbakan, durmadan Bakan ismi türetildiğini, Cumhurbaşkanıyla arasında anlaşmazlık olduğunun  uydurulduğunu söyleyerek hafta sonunda medyaya ayar verdi.

Oysa görünen köy kılavuz istemez, ciddi bir siyasi parti seçimi kazanırsa Bakanlar Kurulu’nda kimlerin olacağını saptamış olmaz mı, üstelik 13 yıl iktidar olduktan sonra?

Evet, medyanın, 2 Kasım’dan beri “kabine-toto” oynadığı doğru. Ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Cumhurbaşkanı’nın geçen hafta bir televizyon programında söylediklerine bakalım: “...Yani Cumhurbaşkanı başka telden çalarsa, Başbakan başka telden çalarsa o zaman biz bir netice alamayız. Bu bakımdan yani bizim özellikle buradaki, senkronize olmamız çok önemli....”

Medyanın bu sözlerden “demek ki 20 gündür ayrı telden çalınan sazlar henüz ‘senkronize’ olamamış” sonucunu çıkarması normal değil midir?   

 

Bu da senkronize jimnastik gösterisi 

Bu arada şunu da belirtmeliyim ki, Beştepe Sarayı’nın danışmanlarının akılları başka bir yerde (örneğin, bir türlü açıklanamayan Bakanlar Kurulu listesinde) olmalı ki, Cumhurbaşkanı’na televizyon “röportajlarında” bile dil hataları yaptırıyorlar. 

“Senkronizasyon” sözcüğü, “eşzamanlı” anlamına gelir. Sinema sanatında seslendirme için, ya da yüzme, jimnastik gibi bazı spor dallarında toplu gösteri için kullanılır.

Cumhurbaşkanı, olasılıkla “koordinasyon” yani “eşgüdüm” demek istemiştir, hatayı danışmanlar yapmış olmalıdır deyip geçelim.

Bu pilav daha çok su kaldırır, “senkronizasyon” konusu sanırım kabine açıklandıktan sonra da sürecektir.

 

 

 

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)