• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 25 °C

TÜRGEV’e ballı tahsise Danıştay el koydu

Danıştay, Konya Valisi ve Belediye Başkanı için soruşturma izni vermeyen bakanlık kararını kaldırdı. Danıştay'a başvuruyu yapan HKP, 'Onların Bilal’i varsa, Halkın da HKP’si vardır' dedi.

Konya il Özel İdaresi tarafından Selçuklu ilçesi Yazır Mahallesi’ndeki 200 kişilik yurt binası 6 Kasım 2013 tarihili Konya İl Genel Meclisi kararı ile Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) 29 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edildi. Tahsisle ilgili suç duyurusunda bulunan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) kamunun zarara uğratıldığını belirterek Konya Valisi Muammer Erol ve diğer ilgililer hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Başsavcılıktaki inceleme devam ederken Konya Valiliği, yurt binasının yasal değişiklik gereğince Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredildiğini bildirdi. Büyükşehir Başkanlığı da Konya Valiliği’ne yazdığı yazıda “TÜRGEV’den ayda 5 bin TL ecrimisil bedeli alınmasına karar verildiğini” bildirdi. HKP ise yurt ihtiyacını karşılamak için devletin ayda 160 bin TL kira ödediğini belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve diğer ilgililer hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Konya Başsavcılığı, suç duyurusu üzerine İçişleri Bakanlığı’na başvurarak vali ve belediye başkanı hakkında soruşturma izni istedi. Ancak bakanlık hakkında suç duyurusunda bulunulan “Konya valiliği’ne inceleme yaptırıldığı, konuyla ilgili yapılan yazışmalar bilgi ve belgelerin yeterli olduğu” gerekçesiyle şikayetin “işleme konulmamasına” karar verdi.

 

Önce araştırın

HKP, bu karara Danıştay’da itiraz etti. Danıştay 5. Dairesi itirazın kabulüne ve İçişleri Bakanı tarafından verilen şikayetin işleme konulmamasına ilişkin 12 Kasım 2014 tarihli kararın kaldırılmasına karar verdi. Kararda “iddialarla ilgili olarak bir soruşturmacı atanmaksızın ve konuyla ilgili bir araştırma hazırlanmaksızın, valiliği ilgilendiren şikâyet hakkında valiliğin sunduğu bilgi ve belgeler dayanarak alınarak karar verilmesi mümkün değildir” denildi. Dosyanın kararla birlikte İçişleri Bakanlığı’na gönderilmesine karar veren Danıştay, ortaya çıkan kamu zararı ile ilgili bir araştırma yapıldıktan sonra soruşturma izni verilip verilmemesine hükmedilmesi gerektiğini vurguladı.

HKP: Onların Bilal’i varsa, Halkın da HKP’si vardır

Halkın Kurutuluş Partisi, Danıştay'ın kararının ardından yaptığı açıklamada konunun takibini bırakmayacaklarını vurguladı.

HKP Genel Merkezi'nden yapılan açıklama şöyle:

Biz suçluları kulaklarından yakalıyoruz, teşhir ediyoruz ve yargılanmalarını istiyoruz. Ama devletin kurumları bu suçluları koruyup kolladığı gibi, bir de soruşturma izni vermemekle yargı bağışıklığı da kazındırmak istemekte. Ama Halkın Kurtuluş Partisi olarak bunların peşini bırakmıyoruz, bırakmayacağız.

İçişleri Bakanlığı’nın “soruşturma izni vermeme” kararının hiçbir yasal dayanağı yoktur. Yasanın emredici hükümlerine açıkça aykırı olduğu biline biline verilen bu keyfi karara karşı Danıştay Başkanlığına itiraz ettik.

Bunun üzerine Danıştay 1. Dairesi 16/09/2015 tarih ve 2015/218 E., 2015/1236 K. Sayılı kararıyla; “Bakanlık tarafından verilecek karara dayanak bir araştırma raporu hazırlanmadan, sadece Valilik görüşü ve ilgili yazışmalardan yola çıkılarak karar verilmesinin izin vermeye yetkili mercilerce verilecek işleme konulmama kararının objektifliğini, sıhhatini ve hukukiliğini tartışmalı hale getireceği ve 4483 sayılı Kanunun prensiplerine aykırı olacağı açıktır.” gerekçesiyle itirazımızı kabul etmiştir.

Danıştayın, İçişleri Bakanlığı’nın 12/11/2014 tarih ve 23436 sayılı “soruşturma izni vermeme” kararını kaldıran kararının gerekçesi son derece hukuki olup, İçişleri Bakanlığının keyfiliğini de deşifre eder mahiyettedir. 

Bakalım bundan sonra ne yapacaklar?

Bunların hakka-hukuka-hakkaniyete-yasaya en küçük bir saygıları yoktur. Bütün çabaları Kamu Mallarını kendilerine, akrabalarına, yandaşlarına peşkeş çekmektir. Zaten TÜRGEV de bunun için kurulmuştur.

Adamlar “tüyü bitmedik yetimin hakkını” gasp etmekten çekinmedikleri gibi, bir de buna kendilerince yasal kılıflar uydurmak istemekteler. Oysa bunların yaptığı vurgunların hepsi böylesi hukuksuzluklarla doludur. Kaldı ki, soruşturma izni verilmelidir diyen yargı kararlarına da uymamakta direnmektedirler. Aslında bunların hepsinin yargı kararlarını uygulamamaktan cezalandırılmaları gerekmektedir.

Ama nerde…

Kendi hukuk bürolarına döndürdükleri yargıdan böylesi yaptırımlar beklemek boşuna, bugün. Ancak Demokratik Halk İktidarında zamanaşımı işlemeyecektir. Bunların aşırdıkları bütün kamu mallarının hepsi ellerinden alınacak ve hak ettikleri cezaya çarptırılacaklardır.

Halkın Kurtuluş Partisi bu mücadelenin öncü kurmaya olacaktır.  18/12/2015

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)