• BIST 101.892
  • Altın 190,254
  • Dolar 4,6043
  • Euro 5,3842
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C
  • Adana 23 °C
  • Antalya 21 °C

Türkiye İç savaşa sürükleniyor

Türkiye İç savaşa sürükleniyor
ABC Günün Analizi

Bütün Türkiye’de şiddetli bir gerilim yaşanıyor. Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı durmuyor, tersine Türkiye’nin 200 yıllık ilerici, modernleşmeci ve aydınlanmacı birikimine saldırmaya devam ediyor. Öyle ki, 15 Temmuz darbesinin yarattığı siyasal kriz ortamını bir fırsata çevirmeye çalışarak Cumhuriyetin kazanımlarını tasfiye etme operasyonunu derinleştiriyor. Bu operasyona uygun bir bölge jeopolitiği yaratmak için Ortadoğu’da Musul macerasına giriyor.

İktidar, Ortaçağ artığı bir zihniyetle İslamın dar, dışlayıcı, ilkel ve despotik bir yorumuna dayalı faşizan bir rejim kurmak için bütün koşulları zorluyor. Yaşamı mezhepçi bir kafayla düzenlemeye çalışıyor. Sünni mezhebinin en dar ve gerici yorumu olan Arap-Emevi anlayışını 21. yüzyıl Türkiye’sine giydirmeye çalışıyor. Bu anlayışın son çözümlemede, IŞİD, El Kaide, El Nusra gibi örgütleri yaratan İslamcılıktan fbulunmuyor.

***

Türkiye hızla çağından kopuyor, yıldızı sönüyor ve bir hibrit ülke haline geliyor. Ülke Pakistanlaşıyor. Toplumun büyük bir bölümü kendisini dışlanmış ve düşmanlaştırılmış görüyor. Ülkeyi ayakta tutan, toplumu taşıyan en gelişkin, ğitimli ve aydınlanmış kesimlerinin yaşam tarzına müdahale ediliyor. Bu kesimler hakarete uğruyor. Geçen yüzyılın başında yaşanan ve ne yazık ki tamamlanamayan tarihsel hesaplaşma yeniden toplumun gündemine oturuyor, onu teslim alıyor. Ülke bölünüyor, derin bir kültürel ve ideolojik parçalanma yaşanıyor. 

Toplumda dipten gelen, büyük bir gerilim ve öfke birikiyor. Türkiye şiddetli bir kapışmaya, bir iç savaşa doğru sürükleniyor. Bastırılan 15 Temmuz darbesi bile, bu gerilimin işaretlerinden birini oluşturuyor. AKP, iktidar olanaklarıyla rejim değişikliğini gerçekleştiremezse zor kullanacağını gösteriyor. Dinci bir rejim kurmak için her yol ve yöntemi kullanmayı göze aldığı anlaşılıyor.

***

Kuşkusuz böyle bir iç savaşın mutlak gerçekleşeceğini söylemek mümkün değil. Ama toplumsal ve siyasal gerilimin böyle bir çatışmaya doğru aktığını görmek gerekiyor. Çünkü Türkiye, aydınlanma ve modernleşme çizgisinde önemli sıçrama ve ilerlemeler gerçekleşmiş olmasına karşın, daha ilk yıllarından itibaren Cumhuriyet’in kurucu unsurlarının önemli bir kesiminin ihanetiyle karşılaştı. Bu ihanet, ülkeyi NATO üyeliğinden, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbelerinden geçirerek AKP gericiliğine teslim etti. Bu parti de 14 yıl içinde ülkeyi bir iş savaşın eşiğine, tarihsel bir hesaplaşmanın kapısına getirip bıraktı.

***

Artık bu hesap kapatılmak durumundadır. Bundan kaçış yok. Türkiye bu gerilimle yoluna devam edemez. Ya İslami bir rejim tüm kurumlarıyla bu ülkede kurulacak ya da Türkiye, siyasal İslam’la, dincilikle ve mezhepçilikle hesaplaşmasını gğeri dönüşü olmayacak bir kesinlik ve netlikle tamamlayacak. Yani bir ortalama alınarak da bunun üstesinden gelinemez, çünkü o eşik aşılmış durumda. 

AKP, ülkeyi bu aşamaya getiren siyasal güç olarak, söz konusu tarihsel kapışmanın farkında görünüyor. Bunun göremeyen ise sol oluyor. Solun büyük bir bölümünün uzunca denebilecek bir süre liberal bir zihin kirlenmesi yaşamasının bu tablodaki payı büyük. 

***

Bu gerici-faşist saldırıyı yenilgiye uğratmak hiç zor görünmüyor. Çünkü, tarihin ilerleme dinamiğine karşı direnen Erdoğan-AKP iktidarı, sanılanın aksine en zayıf döneminden geçiyor. Türkiye’de cami cemaatinden başka (o da bir bölümünün) desteği kalmayan, dünyada yalnızlaşarak neredeyse tecrit olan AKP iktidarının, Musul macerasından da - tıpkı Suriye’de olduğu gibi- ağır bir diplomatik ya da askeri yenilgi alarak çıkması kesin görünüyor.

Çare, bu tarihsel dönemeçte siyasal mücadelenin gereğini yapacak toplumsal bir hareket yaratmaktan, bu harekete önderlik edecek devrimci bir liderlik ve program oluşturmaktan geçiyor.

Keskin Kalem

 

Diğer Haberler
1234567
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 963 1051 (pbx)