• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 11 °C
 • Antalya 11 °C

Türkiye solu ABD ile 'barıştı' mı?

Hangi sol gruplar Biden'ı protesto etti, kimler sessiz kaldı?

Amerika’nın iki numarası Joe Biden Türkiye’de. Tarihinde, geleneğinde emperyalizme karşı net duruş olan solda ise bazı sosyalist partiler dışında Biden’a yönelik bir protesto gelmedi.

Hatta protesto bir yana CHP ve HDP Biden’ın kurduğu “yuvarlak masa”ya oturdu. “Kürt meselesi”nin konuşulduğu masada CHP, Fikri Sağlar ve Sezgin Tanrıkulu ile yerini aldı.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, İstanbul’da “yuvarlak masa” toplantısında AKP, CHP ve HDP temsilcileriyle “Kürt meselesi”ni konuştu. Toplantıya AKP’den Galip Ensarioğlu ve Orhan Miroğlu, CHP’den Fikri Sağlar ve Sezgin Tanrıkulu, HDP’den ise Leyla Zana, Ayhan Bilgen ve Altan Tan katıldı. Meclis’teki 4 partiyi davet eden Biden’a MHP’den ret cevabı geldi.

Biden, daha sonra gazeteciler Kadri Gürsel ve Aslı Aydıntaşbaş, Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Osman Kavala, Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve oğlu Ege Dündar, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ile Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’le görüştü.

Biden'in randevu defterinde Erdoğan ve Davutoğlu da var.

"GÖRÜŞMEM" DİYEMEDİNİZ Mİ

Joe Biden’ın “yoğun” trafiği sürerken, bir yandan da sosyalist solda bazı partilerden protesto sesleri yükseldi. Komünist Parti yaptığı açıklamada, Biden ile görüşenleri sert bir dille eleştirdi. “Elbirliği ile ülkeyi bu onursuzluğun içine ittiniz. Saygısız sömürgeciye ‘görüşmem’ diyemediniz mi?” ifadelerinin yer aldığı açıklamada şunlar belirtildi:

“Bu ülke, bizzat Amerikancı faşistler, hamburger milliyetçileri, Davos kabadayısı sahtekârlar eliyle bu noktaya getirilmiştir. Yurtseverler, barışseverler, emekten yana aydınlar, gerçek düşünce insanları, Türkler, Kürtler... Silkinin. Bu ülkeyi bu onursuzluğun içinden çıkarmak görevimiz var. Türkiye’nin, içine itildiği karanlıktan çıkmak için bizzat onu bu karanlığın içine iten güçlerden medet umması bir çılgınlıktır. Ülkeyi bu onursuzluğun içine itenler, bu onursuzluğun içinde rahat edenler bizden uzak dursun.”

SÖMÜRGE VALİSİ JOE BIDEN

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Biden’ın gelişini Beşiktaş’ta yaptığı bir eylemle protesto etti.

Eylemde, “İnsanlık tarihinin gördüğü en büyük katliam devleti ABD Emperyalizminin Başkan Yardımcısı Joe Biden bir kez daha emir erlerine buyruklarını dikte etmek için Türkiye’ye geldi. ‘Sömürge Valisi’ Joe Biden ülkemizden defol, Katil ABD Ortadoğu’dan defol” denildi.

“Katil AB-D Ülkemizden Defol” pankartı açılan eylemde, Amerikan emperyalizmi ve yerli işbirlikçileri lanetlendi.

HKP bugün de Ankara’da ABD Büyükelçiliği önünde, İzmir’de Konak Kemeraltı girişinde protesto eylemleri gerçekleştirecek.

HKP: Sömürge Valisi Joe Biden, ülkemizden defol!
Dünya halklarına kan kusturan, insanlık tarihinin gördüğü en büyük katliam devleti ABD Emperyalizminin temsilcileri bir kez daha emir erlerine buyruklarını dikte etmek için Türkiye'ye geldi.
Bu kez ABD Emperyalizminin Başkan Yardımcısı Joe Biden o kanlı ayaklarıyla ülkemiz topraklarını kirletiyor. Sebeb-i ziyareti malum: Kendilerinin iktidara getirdiği işbirlikçilerine yeni emirler, yeni talimatlar verecek. Bizim yerli uşaklar da topuk selamını çakıp “emredersiniz efendim”, diyerek halklara yönelik yeni zulüm ve katliam politikalarının uygulanmasında kendilerine düşen görevi yerine getirecekler.
Bu sahne Türkiye ve Türkiye gibi Amerikancılar tarafından yönetilen ülkeler için hiç de yabancı olmadığımız bir sahnedir. Kanlı zalim ABD Emperyalizminin temsilcileri bir sömürge valisi edasıyla gelir, gerekirse işbirlikçilerinin kulaklarını çekerek bölgedeki sömürülerini nasıl daha fazla katmerlendireceklerini anlatır, emirlerini verir ve giderler.
Basın kaynaklarından elde edilen bilgilere göre Joe Biden’in Türkiye ziyaretindeki ağırlıklı gündem maddesi “güvenlik”miş. “Türkiye'nin sınır güvenliği ile ilgili yeni adımlar atılacak”mış. “IŞİD'e karşı alınacak önlemler tartışılacak”mış.
Ey dünyanın Başhaydut devletinin eli kanlı temsilcileri!
Ey insanlık dışı katliamların alçak failleri!
Ey insan soyunun en büyük düşmanları!
Sizin dünya halklarının güvenliğinden bahsetmeye hakkınız yoktur. Çok iyi biliyoruz ki böyle bir kaygınız, derdiniz de yoktur. Çünkü dünya halklarının önündeki en büyük tehlike bizzat siz ve satın aldığınız işbirlikçilerinizdir.
Alçak emperyalist çıkarlarınız için dünyanın her yerinde gözünü kırpmadan işgaller yapan, savaşlar çıkaran sizlersiniz.
Geçmiş dönemlerde gerek fiili işgallerinizle gerekse dünyanın dört bir yanında tertiplediğiniz faşist darbelerle, kurduğunuz ve desteklediğiniz faşist diktatörlüklerle yüzbinlerce masumun kanını döken sizlersiniz.
Yakın dönemlerde Yugoslavya’da barış içinde yaşayan halkları birbirine karşı kışkırtıp on binlerce masum insanın hayatını kaybetmesine, ülkenin yedi parçaya bölünmesine sebep olan sizlersiniz.
Afganistan’a saldırarak oradaki Sosyalist İktidarı deviren, Afgan Halkını Ortaçağ karanlığına mahkum eden sizlersiniz.
“Ortadoğu'daki sınırların yeniden çizilmesi gerek” diyerek, aşağılık BOP Haritasını yaşama geçiren, Ortadoğu halklarını kana, gözyaşına bulayan sizlersiniz.
5 milyondan fazla masum insanın canına kıyarak Irak’ı üç parçaya bölen, onbinlerce  Müslüman kadının ırzına geçen, kundaktaki bebeklere varıncaya dek katleden, Müslümanların camisilerini bombalayan sizlersiniz.
Muammer Kaddafi’yi alçakça ve canavarca katlederek Libya’yı cehenneme çeviren, 100 bin civarında masum insanın ölümüne sebep olan, ülkeyi parçalayan, mezhep kavgalarını körükleyerek insanları birbirine düşüren sizlersiniz.
Suriye’nin meşru iktidarına karşı dünyanın dört bir yanından topladığınız Ortaçağcı sapıkları örgütleyen, silahlandıran ve oluk oluk insan kanı akmasına sebep olan, ülkeyi fiilen 3 parçaya bölen de sizlersiniz.
Şu anda da gözünü Türkiye’ye diken, ülkemizi de en az üç parçaya bölmek için halkları ayrıştıran, halklar arasına kan davası sokan, ülkemizde yaşanan BOP Savaşının her iki tarafının da iplerini elinde tutarak bölünme sürecini hızlandıran sizlersiniz.
Tabiî bu insanlık suçlarının hiçbirini tek başınıza işlemediniz. Katliam politikalarınızı hayata geçirmek için her daim işbirlikçiler buldunuz.
Bizler Türkiye’de satın aldığınız uşakları, işbirlikçileri çok iyi biliyoruz. Her aşamasında projelendirerek kurduğunuz, belki de dünyanın en büyük organize katliam ve hırsızlık örgütünü de iyi biliyoruz.
Kendine siyasi parti süsü vererek, bir taraftan din sömürüsü yapıp insanları kandıran, diğer taraftan devletin kasasını boşaltan, kamu malı namına ne varsa yandaşlarına peşkeş çeken AKP'gilleri de iyi biliyoruz.
Alçak emperyalist çıkarlarınız uğruna Irak’ı işgal ettiğiniz zaman “Kahraman Amerikan askerlerinin sağ salim ülkelerine, evlerine dönmeleri için Allah’ıma dua ediyorum.”, diyen işbirlikçi BOP Eşbaşkanını da iyi biliyoruz.
Evet, bizler, dünyanın mazlum halkları bunların hepsini biliyoruz. Ama sizin bilmediğiniz bir şey var: Halklar isyan huyludur. Bakmayın şu anda dünyanın bütün okyanuslarında bayrak dalgalandırdığınıza. Bakmayın şu an Ortadoğu’da ve dünyanın diğer bölgelerinde rahatça at koşturduğunuza, işbirlikçiler eliyle aşağılık politikalarınızı hayata geçirdiğinize. Her zaman ifade ettiğimiz gibi halkların örgütlü gücü karşısında emperyalizm kağıttan kaplandır.
Eninde sonunda, düşündükçe dehşete kapıldığınız, uykularınızı kaçıran sonla tanışacaksınız. Tüm dünya halklarının örgütlü, birleşik mücadelesi sonucunda mutlaka yenileceksiniz. Ve halklardan merhamet, af dilemek zorunda kalacaksınız. İşte o zaman halkın adaletiyle yüzleşeceksiniz. Layık olduğunuz, hak ettiğiniz cezayı tadacaksınız.
Bizler Türkiye’de bu mücadeleyi Halkın Kurtuluş Partisi öncülüğünde başarıya ulaştıracağız. Birken bin, binken milyon olacağız. Parababalarının seçim aldatmacalarını, göstermelik demokrasi söylemlerini halkımıza anlatacağız, örgütleneceğiz ve yeni Gezi’ler yaratarak bu zulüm düzenini bir daha geri gelmeyecek şekilde yıkacağız. Demokratik Halk İktidarını kurup devamında Sosyalizmi inşa edeceğiz. Başta Türkiye Halkları olmak üzere tüm dünya halklarına sözümüzdür: İnsanı hayvan yerine koyan bu emperyalist düzeni eninde sonunda ortadan kaldıracağız. Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz! 

PKK VERDİKLERİ GÖREVİ YERİNE GETİRDİ

Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) Genel Başkanı İsmail Durna da yaptığı açıklamada, Biden’ın ABD’nin yeni taleplerini dayatmaya geldiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Zamanlama önemli. PKK, verdikleri görevi yerine getirdi. Türkiye’yi Güneydoğu’da oyalamayı başardı. Efendisine zaman kazandırdı. ABD’nin öncülüğünde Fırat’ın her iki yakasında da gerekli hazırlığın yapılmasına ön ayak oldu. Emperyalizmin temsilcisi Joe Biden, bu kez farklı dayatmada bulunacak. ‘Fırat’ın batısına karışmayın’ diyecek. 

PYD’nin (PKK) stratejik piyonları olduğunu resmen bildirecek. ‘Benim silahlarımla, benim kara gücüme karşı artık savaşamazsınız’ diyecek…

Arkasında ABD’nin olduğu AKP’ye, yine ABD’nin piyonu olan PKK’ya karşı kararlı tavır almadan,  ABD ile hesaplaşmayı göze almadan zorlukların üstesinden gelinemez.”

TSİP ve Devrimci Halk Partisi'nin ortak açıklamasında da "Utanılacak durum desek olmayacak. Kapalı kapılar ardında yapılanın açıkça utanmadan yapılması... Ve Leyla Zana yine sahnede. Ölen ölür kalan sağlar Sam Amca'nın buyruğuna girer" denildi.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)