• BIST 112.244
 • Altın 174,629
 • Dolar 4,0286
 • Euro 4,9868
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 22 °C

TUSKON operasyonu Erdoğan’a da ulaşacak mı?

Bir hukuk devleti olsaydık, bu soruyu soracaktık...

“Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel  Devlet Yapılanması” soruşturması kapsamında, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar  Bürosu savcısı tarafından bazı adreslerde arama talep edildi.

TUSKON’a polis baskını

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği kararla, suç delillerinin  elde edilebileceği hususunda makul şüphe olması gözetilerek, TUSKON’a bağlı  ANFED, Başkent İş Adamları ve Sanayicileri Derneği, Hür Sanayici ve İşadamları  Derneği, Aktif Sanayici İşadamları Derneği, Ankaraİşadamları ve Sanayicileri  Derneği ve Sivil Toplum Akademisi’ne ait 18 adreste arama yapıldı.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Paralel Devlet  Yapılanmasıyla (PDY) irtibatlı oldukları öğrenilen TUSKON üyesi bazı  işadamlarının, PDY’ye yakın farklı işadamlarına Afrika ülkelerinde iş olanağı  sağladıkları tespit edildi. Bu şekilde PDY’ye menfaat sağlandığı belirlendi.

SAVCININ SUÇLAMASI: AFRİKA’DA İŞ BAĞLAMAK

TUSKON ve bağlı kuruluşlarda operasyon başlatan savcının gerekçesi, TUSKON üyesi bazı işadamlarının, Cemaat’e yakın yakın farklı işadamlarına Afrika ülkelerinde iş olanağı sağlanak, bu şekilde Paralel Devlet Yapılanması’na menfaat sağlamak. Ancak, savcılığın Afrika’da iş bağlamakla suçladığı TUSKON’un bu bağlantıları hangi siyasi destekle sağladığını anlamak için TUSKON’un resmi internet sitesine girdğimizde arşivlerinde şöyle bir haberle karşılaşıyoruz:

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Ekonomi Bakanlığımızın himayelerinde 06 – 11 Ocak 2013 tarihleri arasında Konfederasyonumuz, TİM ve MÜSİAD organizasyonu ile Gabon – Nijer – Senegal’e yaklaşık 300 iş insanının katılımları ile Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti düzenlemiştir. Sn. Başbakanımıza, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve birçok TUSKON üyesi iş insanı bu gezi boyunca eşlik etmiştir.

Yani, üyelerine Afrika’da iş bağlamakla suçlanan TUSKON yöneticileri, aslında 2013 yılında Afrika’ya dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak gitmişler! Erdoğan’ın hemen her yurt dışı gezisinde kendisine eşlik eden işadamları arasında TUSKON üyeleri her zaman yer aldı.

Tayyip Erdoğan, hem gittiği ükelerde TUSKON üyelerine referans oldu, hem de Türkiye’de yaptığı konuşmalarda “Türkiye Cumhuriyeti’nin devet olarak resmi temsilciliği olmayan ülkelerde TUSKON faaliyet gösteriyor. Biz bugün haritada yerini bilmediğimiz ülkelere bile ihracat yapıyorsak, bu TUSKON’un fedakar ve kahraman üyeleri sayesinde oluyor” diyerek bugün savcı tarafından “Afrika’da iş bağlamakla” suçlanan TUSKON’u övüyordu.

İŞLERİ ‘BAĞLARKEN’ ERDOĞAN YANLARINDAYDI

Bu durumda, sorgulanan TUSKON üyelerinin “Biz o işleri Tayyip Erdoğan sayesinde bağladık” şeklinde bir savunma yapmıl olma ihtimalleri çok yüksek. Hukuk devletinde yaşıyor olsaydık, bu durumda ‘Terör örgütüne yardım etmek’ suçlaması ile Erdoğan hakkında da bir fezleke hazırlanmasını bekleyebilirdik.

Öte yandan Erdoğan’ın TUSKON’a sadece Afrika ülkelerinde himaye sağlamadığı, Türkiye’de de bu kurulşun en büyük destekçisi olduğu biliniyor.

Gelin sözü 31 Mart 2012 tarihinde TUSKON)  4. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada TUSKON yönetimini, TUSKON’un tüm  üyelerini, tüm mensuplarını, Türkiye ekonomisine yaptıkları katkılardan,  Türkiye’ye verdikleri hizmetlerden dolayı yürekten tebrik eden Erdoğan’a bırakalım. Bakalım Erdoğan, o tarihte TUSKON için neler diyordu:

“Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 81 vilayetinde faaliyet gösteren  federasyonları ve dernekleri,  yurt dışında faaliyet gösteren temsilcilikleri, TUSKON mensubu iş adamlarını, büyük Türkiye hedeflerinden, gayretlerinden ve  mücadelelerinden dolayı kutluyorum. TUSKON’a,  TUSKON’un tüm mensuplarına, özellikle Türkiye’nin adını dünyaya duyurdukları, ay  yıldızlı bayrağın, bu aziz milletin büyüklüğünü en uzak ülkelere, en ücra  kentlere şerefle taşıdıkları için, şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı  sunuyorum.

TUSKON sadece ticaret yapma misyonuyla değil, Türkiye  ekonomisini büyütme, ülkeye ve millete hizmet etme, Türkiye’nin adını dünyaya  duyurma misyonuyla yola çıktı.

TUSKON, hırsı değil kanaati, kazanmayı değil paylaşmayı, sömürmeyi  değil dayanışmayı savunarak, savunduğu değerlerin samimiyetle arkasında durarak,  kendisini değil, ülkesini ve milletini öne çıkararak farklılığını ortaya koydu.  En önemlisi de TUSKON, sırtını belli çıkar çevrelerine, çıkar odaklarına değil,  millete dayadı. Kaynağını milletten aldı, ilhamını milletten aldı, motivasyonunu,  ufkunu, misyonunu milletten aldı. Nasıl ki Mevlana, bir elini göğe açıp, bir  elini toprağa uzattı, ‘Hak’tan aldığımı halka veriyorum’ dediyse, işte TUSKON,  TUSKON gibi Anadolu evlatları, Anadolu kaplanları, Hak’tan aldılar, halkla  paylaştılar, birlikte büyüdüler. Nasıl ki Mevlana, ‘pergel misali, bir ayağın  burada merkezde olacak, bir ayağınla alemleri dolaşacaksın’ diye tavsiyede  bulunduysa, işte Anadolu’nun aslanları da, güçlerini Anadolu topraklarından  aldılar, tüm dünyayı deveran ettiler.Türkiye,  sizler gibi iş adamlarının, gayreti, samimiyeti ve heyecanı sayesinde yeniden  ufukların efendisi oluyor. Evet. Silahla değil, baskıyla değil, dayatmayla değil, topraklar  fethederek değil, Türkiye artık gönüller fethederek ufukların efendisi oluyor.  Türkiye, Yeni Zelanda’dan Kanada’ya, Japonya’dan Brezilya’ya kadar 5 kıtada  gönüller kazanıyor. Türkiye, başarılı müteahhitleriyle, başarılı iş adamlarıyla,  okullarıyla, öğretmenleriyle gönüller kazanıyor. Türkiye dünya barışına olan  katkılarıyla, uzlaşma, diyalog çağrılarıyla, dik duruşuyla, hakkı en güçlü  şekilde müdafaasıyla gönüllerde yer ediniyor. Türkiye, güçlü, dirençli,  istikrarla büyüyen sağlam ekonomisiyle, alan el değil, veren el olmasıyla, artık  parmakla gösteriliyor, takdirle izleniyor. Türkiye’nin bugün ulaştığı nokta, hiç  ama hiç tartışmasız, bizzat milletin eseridir. Türkiye milletin rotasında  yürüyor, Türkiye, milletin çizdiği istikamette ilerliyor. Türkiye, bu aziz  milletin arzusu, talepleri, hedefleri doğrultusunda yükseliyor. İşte onun için  Türkiye büyüyor, işte onun için Türkiye başarıyor.Türkiye’nin iş adamları, Türkiye’nin kurumları, Türkiye’nin sivil  toplum örgütleri, sırtlarını millete dayıyor ve bu sayede başarıdan başarıya  koşuyor. Bütün bu adımın iki önemli sır kelimesi var. Aslında sır burada. Ancak  bunu Türkiye’deki bir kısım çevreler anlamamakta direniyor. Nedir bu iki sır  kelime. Bir, güvendir. İki, istikrardır. Başka hiçbir şey aramaya gerek yok. Bize  yolsuzluk ithamlarını yapanlar bu ülkenin geçmişine bakma lütfunda bulunmuyorlar.  Eğer oraya baksalar işin aslını görecekler. Yolsuzlukların olduğu bir ülkede,  böyle bir iktidarın olduğu bir ülkede siz kalkıp da cumhuriyet tarihi boyunca 6  bin kilometre yol yapacaksınız, şurada 9 yılda 15 bin kilometre duble yol  sığdıracaksınız. Nasıl oluyor bu iş?”

“Siz arkanıza karanlık güçleri almadınız”  

“Siz, arkanıza karanlık güç odaklarını almadınız. Siz arkanıza mafyayı,  çeteleri, cuntaları almadınız. Siz, arkanıza Galata bankerlerini almadınız. Siz  arkanıza hazineyi, siz arkanıza kamu bankalarının kaynaklarını almadınız. Siz  ideolojiyle yürümediniz. Siz dayatmalara, baskılara, engellere boyun eğmediniz.  Siz arkanıza sadece ve sadece milleti aldınız. Siz işte bu nedenle büyüksünüz.  Siz, arkanıza milleti aldığınız için, milletle yürüdüğünüz için büyüksünüz ve bu  ülkeyi büyütüyorsunuz. Şundan emin olunuz. Tıpkı sizler gibi, bu hükümet de  sadece ve sadece milletle yürüyor.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)