• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 12 °C
 • Adana 11 °C
 • Antalya 12 °C

Uluslararası gazeteci sendikalarından Paris büyükelçisine mektup

'Gazeteciler devlet çıkarlarını savunmak ve korumak zorunda değildir'

ABC Gazetesi
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve Fransız Gazeteci sendikaları, Türkiye’nin Paris Büyükelçisine, Can Dündar ve Erdem Gül’ün derhal serbest bırakılmasını talep eden bir açık mektup gönderdi.

Mektup şöyle : 

Sayın Hakkı Akil 
Türkiye Büyükelçisi 
16, Avenue de Lamballe
75016 Paris

Sayın Büyükelçi’ye açık mektup, 

FIJ ve FEJ üyesi olan Fransız gazeteci sendikaları (SNJ, SNJ-CGT, CFDT-Journalistes), günlük Cumhuriyet gazetesinden iki meslektaşımız olan Can Dündar ve Erdem Gül’ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın suç duyurusu üzerine tutuklandıklarını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. 

« Devlet güvenliğini ilgilendiren gizli bilgileri elde etmek », « askeri ve siyasi casusluk », « gizli bilgiyi yayınlamak » ve « terörist örgüt propogandası yapmak »la suçlanıyorlar. 

Bu suç duyurusu, meslektaşlarımızın 29 Mayıs’ta « İşte  Erdoğan’ın yok dediği silahlar » başlığıyla yayınladıkları haber ve fotoğrafların ardından yapılmıştı. Haber ve fotoğraflı belgeler, Ocak 2014’te gazeteye göre içlerinde MİT tarafından Suriye’deki isyancı gruplara gönderilen silah ve cephanelerin bulunduğu kamyonların arka kapaklarının jandarma ve polis birlikleri tarafından açıldığını gösteriyordu. 

Bu ifşaattan sonra Cumhurbaşkanı televizyonda « haberi yapan bedelini ağır ödeyecek» diyerek gazeteyi bizzat tehdit etti. 
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (600 bin üyeli FIJ) ve Avrupa kolu olan FEJ iki meslektaşımızın tutuklanmasını derhal mahkum ettiler. 

Can Dündar ve Erdem Gül’ün derhal serbest bırakılmasını ve haklarındaki bütün suçlamaların düşürülmesini talep ediyoruz. 

TGS ve TGC’ye şunu bildiriyoruz :  « Bu haberlerin yayınlanması gazetecilerin kamuyu bilgilendirme görevinin içindedir. Kamuya aktarılması güvence altında olmalı ve saygı gösterilmelidir. Gazeteciler Devletin çıkarlarını savunmak ve korumak zorunda değillerdir, bunu yapmak devlet otoriterilerine düşer. » 
Onlarla birlikte yüksek ve güçlü bir sesle duyuruyoruz ki : « iki Türk gazetecinin tutuklanması Türk Anayasasına, 5187 sayılı basın yasasına, Türk Ceza ceza yasasına, Türk Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına tecavüzdür. » 

Paris’te bütün dünyanın devlet başkanlarının ve hükümetlerinin katılımıyla COP 21 toplantısının başladığı şu sırada, sizden ısrarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a  iki meslektaşımızın derhal serbest bırakılması talebimizin iletilmesini istiyoruz. Aynı şekilde Türkiye’de tutuklu yirmi gazetecinin serbest bırakılmasını da talep ediyoruz. Bu tutuklamalar demokratik devletler için zorunlu olan basın özgürlüğüne saldırı niteliğindedir. 

Bu girişimimizi Fransız hükümetine de bildireceğiz.  

Avrupa Birliği’nden de hükümetinize ülkenizde bulunan mülteciler konusunda yapacağı maddi yardımı gerçekleştirmemesini, tersine Türkiye’deki basın özgürlüğü sorununa ağırlık vermesini talep ediyoruz. 

Sayın Büyükelçi, içten selamlarımızı kabul ediniz. 

SNJ, SNJ-CGT, CFDT-Journalistes

Paris, le 30 novembre 2015

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)