• BIST 116.432
 • Altın 165,902
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 12 °C
 • Adana 16 °C
 • Antalya 17 °C

Uluslararası işgücü kanunu tasarısı kabul edildi

Uluslararası işgücü kanunu tasarısı kabul edildi
Başbakan Binali Yıldırım'ın "Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz" sözünden dolayı Turkuaz Paketi diye anılan ve patronların istediği düzenlemelerin yer aldığı teşvik yasası mecliste kabul edildi.

Patronlara ve uluslararası tekellere kimi ayrıcalıklar sağlayan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın "Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz" sözünden dolayı medyada "Turkuaz Paketi" diye anılan yeni teşvik düzenlemeleri paketinin de yer aldığı, Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Yasaya göre; eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi nedeniyle yabancılara Turkuaz Kart verilecek. Ancak geçici koruma sağlanan yabancılar Turkuaz Kart uygulamasından yararlanamayacak.

'TURKUAZ PAKET'TE NELER VAR?

Patronların önündeki engellerin kaldırılması, yabancıların "ucuz işgücü" olarak çalışmasını kolaylaştıran "Turkuaz Paket"te şu ayrıcalıklar yer alıyor: 

Patronlara özel vize verilecek: Vize sorunu yaşayan ihracatçının sıkıntıları gideriliyor. İhracatçılara iki yıl süreyle özel damgalı pasaport verilebilmesi öngörülüyor.

Vergi cezalarına indirim: Pişmanlık müessesesi daha aktif hale getiriliyor. Hakkında henüz vergi incelemesine başlanmamış mükellefler için izaha davet müessesesi getiriliyor. Yapılan izahın yeterli görülmesi halinde vergi kaybı cezası yüzde 20 oranında kesilecek.

Patronlara vergiden muafiyet: Yatırım fon ve ortaklıklarının para ve sermaye piyasasında yaptıkları işlemler dolayısıyla lehe aldıkları paraların banka ve sigorta muameleleri vergisinden istisna tutulması sağlanıyor. Banka ve finansman şirketlerinin üzerinde yük olarak kalan BSMV'nin de tüketicilere iade edilmesi halinde, hesaplanan vergiden indirilmesine olanak sağlanacak.

BES'e vergi istisnası: Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle, tek primli yıllık gelir sigortalarında sigorta süresinden bağımsız olarak tanınmış olan istisna, sigorta süresi en az on yıl veya ömür boyu olanlar için uygulanacak şekilde değiştirilecek. Zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemelerin, defaten toplu para alınması yerine sigorta süresi on yıl ve üzeri veya ömür boyu olan tek primli yıllık gelir sigortalarına yatırılması durumunda, yatırılan kısma tekabül eden ödemelerin içerdiği irat tutarları gelir vergisinden istisna edilecek.

Patronların şirket kurması kolaylaşıyor: Ticaret sicil memurluklarınca tescil işlemleri yapıldığında başvuru evraklarının vergi dairesine elektronik ortamda da gönderilmesine imkan sağlanıyor. Böylece işe başlama işlemleri hızlı bir şekilde sonuçlandırılmış olacak. Yine şirket tasfiye süreçleri de daha hızlı yürütülecek.

Patronların finansal kiralamasına harç istisnası: Finansal kiralama yöntemi ile finansman temin edilerek taşınmaz alınması durumunda, finansal kiralama süresi sonunda söz konusu taşınmazın kiracıya devrinde tapu harcı istisnası getirilecek.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)