• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 17 °C

‘Unutmayacağız, affetmeyeceğiz, hesap soracağız’

Ankara katliamında hayatını kaybeden 102 kişi, katliamın yaşandığı saatte çeşitli kentlerde katliamın yaşandığı 10.04’te anıldı.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından 10 Ekim’de Ankara’da yapılması planan Barış ve Demokrasi Mitingi öncesinde yaşanan bombalı saldırı sonucunda resmi rakamlara göre 102 kişi hayatını kaybetti. Katliamın birinci haftasında, başta katliamın yaşandığı il olan Ankara başta olmak üzere bütün illerde anmalar gerçekleşti.

Türkiye’nin dört bir yanından 10 Ekim’de Ankara’ya gelen kadınlar, gençler, işçiler, emekçiler, çocuklar barış çığlığını haykırmak için Ankara Garı önünde toplandı.

Saat 10.04’te yaşanan iki patlamayla Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından biri yaşandı. 100’den fazla insanın yaşamını yitirdiği katliamın üzerinden 1 hafta geçti. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Sakarya Caddesi’nde toplanan yüzlerce kişi katliamda yaşamını yitirenleri andı.

Anmaya HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Figen Yüksekdağ, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP yöneticileri, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, katliamda yaşamını yitirenlerden Korkmaz Tedik, Gökmen Dalmaç, İsmail Kızılçay’ın aileleri, emek, meslek örgütü yöneticileri ve kitle örgütü yöneticileri katıldı.

Saat 10.04’te yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldıktan sonra oturma eylemine geçildi. Yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek söylenirken gözyaşları içinde “Burada” diye bağırıldı ve uzun süre alkışlandı. Oturma eyleminin ardından anma son buldu.

TREN GARI ÖNÜNDE DE ANMA YAPILDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile çeşitli kitle örgütleri ise 102 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki patlamanın yaşandığı Ankara Gar’ı önünde bir araya geldi. Grup, üzerinde hayatını kaybedenlerin isminin yazılı olduğu ‘Unutmayacağız, affetmeyeceğiz, hesap soracağız’ pankartı açtı. Karanfillerle yola ‘Barış’ yazıldı. Patlamanın yaşandığı saat 10.04’de saygı duruşunda bulunan grup, 102 kişi için olay yerine karanfil bıraktı.

Halkevleri Genel Başkan Yarımcısı Samut Karabulut, 102 kişinin gar önünde aralarından koparıldığını söyledi. Karabulut, “Katledildik. Yüzlerle öldük, yüzlerle yaralandık. Katledildiğimiz yetmedi, suçlanıyoruz şimdi. Bizi katledenler, bizi öldürenler aynı zamanda suçluyorlar bizi. Suçsuzluğumuza dil uzatıyorlar. Ölümümüzden kendilerine, kirli iktidarlarına pay çıkarmaya çalışıyorlar. Güvenlik diyorlar; biz biliyoruz ki bu ülkede sömürenlerin dışında hiç kimsenin dışında güvenliği yok. Güvenlik dendiğinde, sarayların, sultanların para babalarının güvenliği söz konusu.” şeklinde konuştu.

YAZARLAR, GAR MEYDANINA KARANFİL BIRAKTI

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen yazarlarla Gar Meydanı’nda Ankara’daki katliamda ölenler için karafil bıraktı.
Karanfillerle patlamlarda ölen 102 kişiyi anan yazarlar, dünya ünlü yazarların savaşı kınayan sözlerinin yazılı olduğu dövizleri taşıdı.  Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz burada konuşma yaparak katliamı yapanların belli olduğunu ifade etti. Yetkililerin “görmedik, duymadık, bilmiyoruz” diye katliamın üstünü örtmeye çalıştığına dikkat çeken Köz, “Biz yazarlar gördük, duyduk, biliyoruz. Suriye’ye erzak götürüp cihatçı getiren ambulansları; silah götürüp cihatçı besleyen tırları; kentlerden savaşçı götüren cihatçı askerlik şubelerini; kırlarda, meydanlarda yapılan cihada çağrı ayinlerini; bu canavarlara verilen örtülü açık izinleri; gördük, görüyoruz, göreceğiz” diye konuştu. Tren Garı önünde yazarlardan sonra CHP ve Halkevleri heyeti de patlamada hayatını kaybedenler için anma gerçekleştirdi ve karanfil bıraktı.

ESKİŞEHİR

Eskişehirliler DİSK, KESK, TMMOB, TABİP ODASI’nın çağrısıyla Ismail Korkmaz heykeli önünde bir araya geldi. Ankara Katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğrafları Ali İsmail Korkmaz’ın heykelinin önüne dizilirken, “Yastayız, İsyandayız, Unutmayacağız” pankartı açıldı. Patlamanın olduğu saatte saygı duruşunda bulunan Eskişehirliler, daha sonra ellerindeki karanfilleri Ankara Katliamınında hayatını kaybeden insanların fotoğraflarının üstüne koydu. Daha sonra katliamda hayatını kaybedenlerin hayat hikayeleri okundu.

KOCAELİ

Kocaeli’de vatandaşlar Cumhuriyet Parkı’nda toplandı. Katledilenlerin fotoğraflarıyla beyaz balonlar taşındı.

İSTANBUL

Bakırköy Özgürlük Meydanında, katliamın birinci haftasında aynı saatte sessiz eylem yapıldı.

Kadıköy’de ise yüzlerce kişi saat 15:00’de 1 saatlik sessiz oturma eylemine başladı. “Katili tanıyoruz” dovizleri ve katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ellerde.

İZMİR

Emek ve Demokrasi güçleri, katliamın olduğu gün ve saatte Alsancak Garı önünde bir anma etkinliği gerçekleştirdi.
9.30’dan itibaren kitle Gar önünde toplanmaya başlarken, Emek Partisi Üyeleri Garın yakınındaki Türk-İş binası önünde toplanıp, katliamda yitirdikleri yoldaşlarının fotoğrafları ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Saray savaş halklar barış istiyor” sloganları ile yürüdü.

Saatler 10.04’ü gösterdiğinde 1 dakikalık saygı duruşu yapan kitle, saygı duruşunun ardından ellerindeki karanfilleri, katliamda ölen ve garın önündeki eski lokomotife asılı bulunan 13 demiryolu emekçisinin fotoğraflarının önüne bıraktı.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB adına ortak açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Bahri Akkan, ülkenin başkentinden gür bir barış sesini haykırmak istediklerini belirterek, “On binlerden yükselen barış sesini boğmaya çalıştılar. Bu sesten kim rahatsız olabilir? Failler bellidir ve tüm dünya halkları bunu biliyor. Panik içinde yayın yasağı ve gizlilik kararı almalarını anlıyoruz” dedi.

Akkan 7 gün değil 7 bin gün geçse de yitirdiklerini unutmayacaklarını vurgulayarak, “Affetmeyeceğiz, hesap sormadığımız sürece onlara borçlu kalacağız. Yılmayacağız, mücadele edeceğiz” dedi. Konuşmanın ardından yarım saatlik oturma eylemi yapıldı. Akşam 19.00’a çağrı yapıldı ve akşam 19’da yapılacak olan anmaların Cuma gününe kadar devam edeceği duyuruldu.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)