• BIST 103.561
 • Altın 194,917
 • Dolar 4,6767
 • Euro 5,4847
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 27 °C
 • İzmir 30 °C
 • Adana 30 °C
 • Antalya 29 °C

Utanmazın saldırganı...

Nahit DURU

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Mehmet Bekaroğlu, partili Milletvekillerine "Tarihi dönüm noktasında CHP" başlıklı bir mektup yollayarak, altı oktan yakınıyor. Hem de ne yakınma... CHP'nin tüm ilkelerinin yerle bir edilmesini isteyen bir açıklama...

CHP'ye girerken CHP'nin ilkelerini kabul etmesi gereken biri, partide milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı, Genel Başkan başdanışmanlığı görevini üstlenip, sonradan aslına dönüyor. Geldiği partinin ilkelerini CHP'ye taşımak istiyor.

Daha önce de yazmıştım. 

Devşirme vekillerin, danışmanların, CHP'nin ilkelerine inanmayanların partiye alınıp önemli görevler verilmesinin, CHP'ye zarar verdiğini, o nedenle de halkın partiden soğuyup, oy vermediğini...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki seçimlerde, CHP ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir takım insanları milletvekili yapmıştı. Bu kişiler, parti ilkelerine değil de genel Başkana karşı çıkınca "tu kaka" olmuşlardı.

Partiye verdikleri zarardan çok Kılıçdaroğlu'na karşı çıkışları ile gündeme gemişler, son seçimlerde bunların önemli bölümü listede yer bulamamıştı.

Bunun belki de tek istisnası, CHP'nin ilkelerini bir türlü içine sindiremeyen, üniter devlete, altı oka, Atatürk devrimlerine karşı tutumu kanıtlanmış Mehmet Bekaroğlu oldu.

Kılıçdaroğlu, bu kişiyi milletvekili yapmakla kalmamış, son Kurultayda listeye giremeyen Bekaroğlu'nu, Parlamento ilişkilerinden sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı yapmaktan geri durmamıştı.

Bekaroğlu, daha önce de, laiklikle, anayasada yer alan Türk sözcüğü ile ve üniter devletle sorunu olduğunu konuşmalarında dile getirmişti.

Bekaroğlu milletvekillerine gönderdiği mektupta, akıl almaz iddialarda bulunuyor, laikliğin yeniden tanımlanmasını istiyor... 

Başdanışman, CHP'nin halka "seçkinlerin yaşam tarzını" dayattığını, insanların düşünce ve inançlarını ifade etmesini sınırladığını da utanmadan öne sürüyor.

Bu yetmiyor, "Türk Milleti" sözünden de rahatsızlığını dile getiren bu zat: "Bundan böyle hiç bir Kürt'e 'Türk'üm dedirtemezsiniz. Bunun için Türkiyeli kavramı en doğru seçenektir..." cümlesini kurabiliyor.

Bekaroğlu, mektubunda coştukça coşuyor, CHP'nin temel sorununun kuruluş ilkeleri olduğunu iddia ediyor ve "CHP'nin en temel sorunu budur" diyebiliyor.

Diyarbakır'daki bir toplantıda konuşurken, "Ulus devletin bana göre miadı doldu." sözcüklerin kullanan Bekaroğlu, mektubunda şunları söylüyor:

"Dün Türkiye'nin Birliği için anlamlı olan tek tip ulus inşaa projesi bugün, Türkiye'yi parçalamaya doğru sürüklemektedir.Türkiyede Kürtler ve Türklerin iki halk olarak birlikte yaşayacakları formülü bulmak zorundayız. "

Bu mektup, aslında CHP'yi Atatürk'ün, İsmet Paşa'nın, hatta Bülent Ecevit'in CHP'si olmaktan çıkarmak isteyenlerin projesinin bir parçasıdır.

Bekaroğlu, ve onun gibiler, CHP'yi  değiştirmeye, AKP'ye, SP'ye dönüştürmeye çalışan, partiye yamanan kişilerdir.

CHP altı okuyla, ilerici, demokrat, sosyal devlet ilkesini benimsemiş, laikliği, hukukun üstünlüğünü savunan Atatürk milliyetçiliğine inanmış, sosyal demokrat bir partidir. 

Bu parti içinde yer alan herkesin, bu ilkeleri ve CHP'nin kuruluş  felsefesini benimsemiş olması gerekir

Partinin kuruluş felsefesini yok etmek isteyenlerin, Bekaroğlu'nun görüşlerini savunanların, savunanlara göz yumanların, partiyi dönüştürmeye çabalayanların CHP'de işi olmamalıdır. 

Bunlar partiden temizlenmeli, CHP kuruluş ayarlarına dönmeli, Atatürk'ün yarım kalan devrimlerinin tamamlanması için çaba harcanmalıdır.

Aksi takdirde, CHP zayıflayacak, bugünkü yöneticileri tarih önünde sorumlu olacaktır. İyi niyetli olduğunu düşündüğüm CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gerekenleri yapacağını ummak istiyorum.

Bekaroğlu'na ve onun gibilere gelince, meslek ustalarımdan, dostum, ağabeyim Sencer Güneşsoy'un çok kullandığı bir sözle yanıt vereyim:

" Utanmaza aldırmam, ama utanmazın saldırganı beni deli eder..."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)