• BIST 115.857
 • Altın 166,801
 • Dolar 3,9451
 • Euro 4,8634
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 18 °C

Vekillerden Kılıçdaroğlu'na destek: Yüzde 25 bizim açımızdan olumsuz değil

CHP'nin Akdeniz Bölgesi milletvekillerinden sonra, İç Anadolu, Ege ve Karadeniz Bölgesi milletvekilleri de Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması yaptı.

CHP'nin Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri ve Sivas milletvekilleri yaptıkları ortak açıklama ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verdiklerini bildirdi.

Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök ile Ankara Milletvekilleri Gülsün Bilgehan, Murat Emir, Ali Haydar Hakverdi, Bülent Kuşoğlu, Aylin Nazlıaka, Şenal Sarıhan, Nihat Yeşil, Necati Yılmaz, Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Gaye Usluer, Cemal Okan Yüksel, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt ve Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, ortak yazılı açıklama yaptı.

Olağan kurultay süreci devam ederken, olağanüstü kurultay taleplerini doğru ve gerekli bulmadıklarını belirten milletvekilleri açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"CHP Genel Başkanlığı için yeni adaylar olmasını demokratik zenginlik olarak değerlendirirken, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun parti içi demokrasiyi yerleştirmek için yaptığı özverili çalışmaları önemsiyoruz. Olağan kurultay sürecinin de demokratik koşullar içerisinde geçeceğine inanıyor, Ankara, Eskişehir, Kayseri, Konya ve Sivas milletvekilleri olarak Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'nu destekliyoruz."

KARADENİZ BÖLGESİ'NDEN 12 VEKİLDEN DESTEK AÇIKLAMASI

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Karadeniz’de bulunan 14 CHP’li vekilden 12’sinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdiğini açıkladı.
Karadeniz’de bulunan 14 CHPLİ vekilden 12’sinin imzasını taşıyan bildiriyi okuyan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Kılıçdaroğlu’nun yanında olduklarını söyledi. Zeybek, "Cumhuriyet Halk Partisi 35. Olağan Kurultay süreci ile ilgili kamuoyuna yapılan açıklamalar ve olağanüstü kurultay isteklerinin olumsuz olduğu tarafımızdan öngörülmektedir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu her seçimde beklentilerin üzerinde bir çalışma yaparak Cumhuriyet Halk Partililerin ve halkımızın takdirini ve güvenini kazanmıştır. 1 Kasım 2015 seçiminin sonuçları demokratik, laik Cumhuriyetin, sosyal barışın, hukuk devleti ve parlamenter demokrasimizin geleceği açısından Cumhuriyet Halk Partisi’ne büyük bir sorumluluk ve görev yüklemiştir. Olağan kurultayın Ocak 2016’da yapılacağı, kurultay takviminin işlediği bu süreçte CHP kurultayının olağanüstü olarak toplanması isteklerinin dile getirildiği görülmektedir. Olağan kurultayın tarihi ile denk gelecek bir olağanüstü kurultay isteğini doğru bulmuyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığını destekliyoruz. Kurultayda genel başkanımızın yanındayız" dedi.

“YÜZDE 25 BİZİM AÇIMIZDAN OLUMSUZ BİR DURUM DEĞİL”
Kılıçdaroğlu’nun, halk nezdinde kabul görmüş vaatleri ile iki seçimde de büyük bir çalışma azmi gösterdiğini belirten Zeybek, “Ne yazık ki CHP yüzde 25’in üzerine çıkamadı. Bu bizim açımızdan olumsuz bir durum değildir. Türkiye’de yaşanan olumsuzluklar seçimlerde oldukça etkili oldu" diye konuştu.

14 VEKİLİN 12’SİNİN BİLDİRİDE İMZASI VAR
CHP’nin Karadeniz illerinde 14 milletvekili bulunurken, Milletvekili Kemal Zeybek’in okuduğu bildiride isimleri yer alan vekiller şunlar: Samsun Milletvekili Kemal Zeybek,Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaş, Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Çorum Milletvekili TufanKöse, Amasya milletvekili Mustafa Tuncer, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz.

EGE BÖLGESİ VEKİLLERİNDEN DE DESTEK

CHP'nin Egeli milletvekilleri, CHP İzmir İl Başkanlığı'nda düzenledikleri basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verdi. Balbay ve Kılıçdaroğlu dışında İzmir'deki 12 milletvekilli ile Aydın, Afyonkarahisar, Balıkesir, Denizli, Manisa, Uşak ve Muğla'daki toplam 12 milletvekilinin imza verdiği deklerasyonda CHP milletvekilleri Bülent Tezcan (Manisa), Metin Ülkü Baydar (Aydın) Namık Havutça (Balıkesir) Mazlum Nurlu'nun (Manisa) imzalarının olmaması dikkat çekti.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, milletvekilleri adına yaptığı açıklamada AK Parti'nin yanlış politikalarına karşı ana muhalefet partisi olarak CHP'nin direnç noktasının CHP olacağını öne sürdü. Bayır, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Halkımız son milletvekili seçimlerinde bunalım ve kaos çekincesiyle altı ay önce cezalandırdığı AKP'yi, 1 Kasım seçimlerinde iktidar yapmıştır. Ancak karşısında ana muhalefet olarak partimizi koymuştur. Diğer partiler önemli kayıplara uğrarken partimiz az da olsa oyunu artırarak yerini korumayı başarmıştır. Önümüzdeki dönemde AKP'nin ülkemiz için hayati önemi olan iç ve dış sorunlar karşısındaki yanlış politikalarına en güçlü direnç noktası CHP olacaktır. Bizlere düşen görev, direnç kalesini yıpratmadan güçlendirerek korumaktır. Seçimlerin hemen ardından daha birinci gün başlayan genel başkan değişikliği isteklerini hele eski delege, yeni delege tartışmalarını gereksiz buluyoruz. Bu anlamda devam eden delege seçimleri tamamlanmalıdır. Partimizin kurultay delegeleri, gereksinim olduğunda hangi dönemde seçildiklerine bakmaksızın gereğini yapacak sağduyuya sahiptir. Nitekim yakın geçmişte bunun çok net örnekleri vardır. Önümüzdeki dönemde bize düşen görev bıkmadan yılmadan doğruları halka anlatmaktır. Önümüzdeki olağan kurultayımızın görevi, varsa eksik kalmış politikaları gözden geçirerek belirlemek, bu görevi yapacak ve örgütü canlı tutacak daha dinamik genel merkez kadrolarını belirlemek olacaktır. Bizler Ege Bölge milletvekilleri olarak genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Bayır, bir gazetecinin İzmir Milletvekili Balbay'ın genel başkan adaylığını nasıl değerlendirdikleri yönündeki sorusunu, "Kendisine başarılar diliyoruz. CHP lider partisi değildir. Yolu açık olsun" sözleriyle yanıtladı.

KILIÇDAROĞLU'NA DESTEK VEREN MİLLETVEKİLLERİ

İZMİR: Selin Sayek Böke, Musa Çam, Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit, Murat Bakan, Zeynep Altıok, Zekeriya Temizel, Aytun Çıray, Atila Sertel, Kamil Okyay Sındır.

MUĞLA: Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir.

MANİSA: Özgür Özel, Tur Yıldız Biçer

BALIKESİR: Ahmet Akın, Mehmet Tüm

DENİZLİ: Melike Basmacı, Kazım Arslan

AYDIN: Hüseyin Yıldız

AFYONKARAHİSAR: Burcu Köksal

UŞAK: Özkan Yalım

TEZCAN DA DESTEK VERİYOR

CHP İzmir İl Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek bildirisinde CHP Aydın Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın adının yanlışlıkta listeye yazılmadığı belirtilerek, Tezcan'ın da Kılıçdaroğlu'na destek verdiği bildirildi.

Akdeniz Bölgesi milletvekilleri de Kılıçdaroğlu'na destek vermişti

CHP’de, 1 Kasım seçim sonuçlarının ardından son günlerde yoğunlaşarak artan kurultay çağrılarına, Akdeniz Bölgesi’nin 6 ilinin milletvekilinden itiraz gelmişti. Aralarında Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ile Hüseyin Çamak’ın da bulunduğu 16 milletvekili, ortak açıklamayla olağanüstü kurultayın CHP’ye ve Türkiye’ye yarar sağlamayacağını belirterek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermişti.

CHP’nin Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş ve Aydın Uslupehlivan, Antalya Milletvekilleri Niyazi Nefi Kara, Çetin Osman Budak, Mustafa Akaydın ve Devrim Gök, Mersin Milletvekilleri Hüseyin Çamak ve Aytuğ Atıcı, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Hatay Milletvekilleri Hilmi Yarayıcı, Mevlüt Dudu, Serkan Topal ve Birol Ertem ile Isparta Milletvekili İrfan Bakır, ortak bir açıklamanın altına imza attı.

1 Kasım Genel Seçimleri'nin ardından Türkiye'nin CHP'ye olan ihtiyacının daha da arttığı ifade edilen açıklamada, “AKP, halkın işsizlik, yoksulluk ve adalet gibi temel sorunlarını unutturmaya çalışmakta, seçim vaatlerini gerçekleştirmek yerine halkı hiç ilgilendirmeyen Başkanlık Sistemi'ni dayatmaktadır. Önümüzdeki zorlu dönemde güçlü bir CHP'nin olması halkın umutlarını diri tutacak ve kararlı bir şekilde mücadele etmesini sağlayacaktır” denildi.

CHP'nin güçlenmesinin yolunun, sosyal demokrasinin ruhuna uygun olarak kongre ve kurultaylardan geçtiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Seçimlerin sonuçlarını değerlendirmek, geleceğe yönelik politikalar geliştirmek ve kadrolarını yenilemek üzere partimizin 35. Olağan Kurultay takvimi işlemektedir. Olağan kurultayımızın iki ay içinde yapılması planlanmışken, bugünlerde olağanüstü kurultay talebinde bulunmanın partimize ve ülkemize bir yarar sağlamayacağı kanısındayız. Bu bağlamda biz aşağıda isimleri bulunan Akdeniz Bölgesi Milletvekilleri, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olduğumuzu partili yoldaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)