• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 24 °C

'Ver kurtul' diyenler 15 Temmuz'u hatırlıyor mu?

Nahit DURU

15 Temmuz yaklaşıyor. 

15 Temmuz, bir çok insan için sıradan bir tarih olabilir...

Acaba ülkemiz için öyle mi?

AKP iktidara geldiği günden beri, "ver kurtul" politikası izlediği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları, Rumlar, hatta cunta zulmü altında ezilen Yunanistan için sıradan bir gün mü, 15 Temmuz 1974..

O gün öğle saatlerinde Başbakan Bülent Ecevit ve bazı bakanlarla bir askeri uçakla, Afyon'a gidiyoruz. Oradan da Kütahya'ya geçeceğiz.

ABD, Türkiye'de Afyon üretiminin yasaklanması için Türkiye Devletine baskı yapıyor.

Başbakan Bülent Ecevit, ABD'ye kafa tutmak, Afyonlu ve Kütahyalı Haşhaş üreticilerinin yanında olduğunu göstermek istiyor. 

Uçakta hava basıncını düzenleyen sistem ya yok, ya bozuk. Hepimizin kulakları tıkalı ve uğulduyor.

Sonunda Askeri havaalanına sağ salim iniyoruz.

Afyon merkezde mitingin yapılacağı alanda, Bülent Ecevit "halkçı Ecevit" sloganı ile kürsü olarak kullanacağı aracın üzerine çıkıyor. Biz gazeteciler ve bakanlar aynı platformda daha önce yerimizi almış durumdayız.

Konuşmasına çok sert başlayan Ecevit, hiç bir devletin, içişimize karışmasına izin vermeyeceğini, Türkiye'de ne üretilip üretilmeyeceğine karar veremeyeceğini, Haşhaş üretiminin engellenemeyeceğini, zaten Türk hükümetinin ekim alanlarını ve üretimi denetlendiğini anlatıyor.

Konuyla ilgisi nedeniyle koalisyon ortağı MSP'den Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı olan Korkut Özal da Ecevit'in solunda...

Ecevit konuşmasına başlıyalı  henüz  10-15 dakika olmuştu ki, yanında durduğum Turizm Tanıtma Bakanı ve Hükümet sözcüsü Orhan Birgit'e bir not geldi. Birgit notu okuyunca yüzünün şekli değişti. Halbuki Orhan Birgit hiç renk vermez, soğuk kanlılığını korumayı hep becerirdi. 

Önemli bir gelişme olmuştu, ama ne?

Dikkatimi Ecevit'ten kaçırıp, Birgit'i izlemeye başlamıştım. O bir süre bekledi, notu tekrar tekrar okudu. Sonra yavaşça konuşmasını sürdüren Ecevit'in yanına gitti, konuşmasını kestirdi ve  anlatmaya başladı.

Ecevit dona kalmıştı. Orhan Birgit'e bir şeyler soruyordu. Birgit'in yanıtları ise çok kısa oluyordu.

Orhan Birgit yanından ayrılıp bana doğru gelirken, Ecevit şaşkınlığını atlatmış, konuşmasına devam etmeye başlamıştı. Başbakanın suratı, sinirlendiği zamanlarda olduğu gibi yine kararmıştı.

Hemen Orhan Birgit'e sessizce, "önemli bir şey var galiba" diye sordum. Yanıtı, "Bülent bey birazdan açıklar size" oldu.

Ecevit, konuşmasını kısa keseceğini önemli bir gelişme yaşandığını, bu nedenle de Kütahya'ya gidemeyeceğini Ankara'ya dönmek zorunda kaldığını açıklayacak, olayı üstü kapalı bir biçimde özetledikten sonra özür dileyecekti.

Hemen havaalanına döndük. Ecevit burada, Kıbrıs'ta Yunan askerinin desteği ile EOKA B örgütünün darbe yaptığını açıklayacaktı. Türkiye'nin bu duruma sessiz kalmasının mümkün olmadığını belirtirken, yanında eşi Rahşan Ecevit, yanında Korkut Özal, hemen arkasında da bu satırların yazarı bulunuyordu. 

Uçağa hemen bindik ve Ankara'ya hareket ettik. 

O gün Kıbrıs'ta ne olmuştu, kısaca anımsayalım...

Yunan subayların komuta ettiği EOKA B güçleri Makarios’un sarayını top ateşine tutmuşlar, Makarios’a bağlı polis birlikleri ile karakolları, tankları da harekete geçirerek zaptetmişlerdi. 

Makarios’u destekleyen AKEL ve EDEK partisi yanlıları kıyımdan geçirilmiş ve bu darbe sırasında çok sayıda Rum öldürülmüştü. Kıbrıslı Türkler savunmasız bekliyor, Anavatan'dan yardım istiyordu.

Makarios İngiliz üslerinden helikopterle kaçırılmış, Nikos Samson, Yunan cuntası tarafından Cumhurbaşkanı ilan edilmişti.

Orhan Birgit'ten haberi alan Ecevit, Afyon gezisini yarıda kesmiş, Kütahya'ya gitmekten vazgeçmiş, Ankara’ya dönerek, önce Güvenlik Kurulu’nu ardından  Bakanlar Kurulu'nu toplamıştı.

Sonrasında ise, Yunan cuntası 16 Temmuz günü seferberlik ilan edecek, Ecevit ve Dışişleri Bakanı Turan Güneş yoğun temas sürdürecekti.

Darbeci Simpson, Türklere karşı da acımasız bir kıyım başlatacaktı. 

Aslında Kıbrıs, Türkiye'nin bir parçasıydı. Ancak, Osmalılar tarafından geçici olarak verildiği İngilizler Kıbrıs'ı, her yerde yaptıkları gibi sorun yumağı haline getirecek, bırakıp gidecekti. 

Bundan sonra, adadaki Türklerin can güvenliği Rumlar tarafından sürekli tehdit edilecekti.

Kıbrıslı Türklerin sesine dünya ülkeleri kulaklarını tıkıyacaktı.

Fakat, Kıbrıs Türk kesimi lideri Fazıl Küçük, sorunu dünyaya anlatmak için 1957 yılından başlayarak mitingler düzenleyecek, sonunda Londra ve Zürih anlaşmalarının imzalanmasını sağlayacaktı. Bu anlaşmaların imzalanmasında Demokrat Parti iktidarı da önemli rol oynayacaktı.

Önemli not: Kıbrıs olayını birkaç gün sizlerle paylaşacağım. Sonraki yazı, Ecevit ve Güneş'in temasları ile sonuçları

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)