• BIST 103.328
 • Altın 193,632
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 25 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 25 °C

'VİS Sanat' galerisini 'Çoğulcu Arayışlar' sergisi ile açıyor

'VİS Sanat' galerisini 'Çoğulcu Arayışlar' sergisi ile açıyor
İstanbul'un yeni sanat merkezlerinden VİS SANAT kapısını Barış Cihanoğlu, Çayan Yılmaz, Erdinç Babat, Meliha Sözeri'nin işlerinin yer aldığı "Çoğulcu Arayışlar" sergisiyle açıyor.

Küratörlüğünü Mahmut Nüvit’in yaptığı "Çoğulcu Arayışlar" geleneksel sanatlardan modern sanata geçişte,  sanatçının bireyselleşme çabalarını ele alıyor. Sergi 25 Şubat 2016 tarihinden 25 Mart 2016 tarihine kadar, ViS SANAT Galerisinde izlenebilecek.

Modernitenin sorunu kişiselleşmedir. Kişi orijinal, otantik ve biriciktir. Veya modern insan buna inandırılmıştır. Oysa devraldığımız geleneksel sanatta insan, anonim tarzda bir istif düzeni içinde görülen ve sadece istif düzeninde bir yeri ve değeri olan insandır. Cemaatle anılır ve çoğunluğun içinde değerlidir. Aslında ‘Hiç’tir ve hiçleşme kültürü içinde değer kazanır. 

baris-cihanoglu,-zihin,-150x150,-tuval-uzerine-yagli-boya,-2016.jpg
Barış Cihanoğlu, ''Zihin'', 150X150, Tuval Üzerine Yağlı Boya - 2016

 

Türk Resmindeki modernleşme arzuları, biçimdeki yenilenme isteği ile beraber konularını da şehre taşımıştır. Şehrin mekansal olarak temsil ettiği hayat tarzı, tüketim toplumunun nimetleri ve açmazları, şehirleşen insanın cemaatten uzaklaşarak birey olarak kendini gerçekleştirme isteğini de beraberinde getirmiştir kaçınılmaz olarak gruplarla ve başka kişilerle tanımlamak yerine, kendini daha değerli kılabilecek ve birey olarak tanımlayabilecek yeni arayışlar içine girmesinin yolunu açmıştır.  

cayan-yilma,-baglilik,-150x50x10,-mermer,-metal,-2016.jpg
Çayan Yılma, ''Bağlılık'', 150X50X10, Mermer, Metal, 2016

Şehirleşmenin getirdiği ara dönem konuları kimlik sorunları olarak, Türk Sanatı'nın  sıkça işlenen zengin bir çelişki kaynağı olmuştur. Bu gün ise, her zaman olduğu gibi, tüm yenilikler, bir doğa kanunu gibi en önce gençlere ulaşmakta,  kuşaklar arası çatışma ve çelişkileriyle zengin bir sanatsal kaynak yaratmaktadır. 

erdinc-babat,-anlik-uyanislar,-150x130,-tuval-uzerine-akrilik,-2016.jpg
Erdinç Babat, ''Anlık Uyanışlar'', 150X130, Tuval Üzerine Akrilik, 2016
 
Sanatçılar Barış Cihanoğlu, Çayan Yılmaz, Erdinç Babat ve Meliha Sözeri'nin birbirinden farklı sanat formları ve yaklaşımlarıyla gerçekleştirdikleri son dönem işleri bu temel sorular ve zemin üzerinde izleyiciyle buluşuyor. Bu sergide bireyselleşme çabalarıyla, sanatta biçimsel arayışları örtüşen ve her biri özgün ve biricik yollarında ilerleyerek büyük bir gelecek vadeden sanatçıların en son işleri, Mahmut Nüvit'in küratörlüğünde bir araya geliyor. "Çoğulcu Arayışlar" sergisi 25 Şubat 2016- 25 Mart 2016 tarihleri arasında Levent’te yeni açılan Vis Sanat Galerisinde izlenebilir.

meliha-sozeri,-sistem,-65x32x7,5,-bronz,-mermer,-polyester,-2014.jpg
Meliha Sözeri, ''Sistem'', 65X32X7,5, Bronz, Mermer, Polyester, 2014

VİS SANAT: LEVENT’TE YENİ BİR SANAT ALANI  
Vis Sanat, sanatın organik gelişimini izleyen ve anlamaya çalışan bir anlayışla  koordinatları sabitlemeden  tüm işlere, sanatçı, koleksiyoner ve izleyiciye açık bir sanat mekanı olarak düşünüldü.

Yıl boyu düzenlenecek sergiler ile beraber görsel sanatların ekseninde geliştirilen proje, eğitim, destek programları ve dokümantasyon, yayın çalışmalarıyla da şehir takvimi ve nihayetinde Sanat Tarihine notlar düşmeyi hedefliyor.

Vis Sanat'ın 80 m2 mekanı da şehrin yeni kalabalık yaşam merkezlerinden Levent’te, alışılmışın dışında büyük plazaların ilk örneklerinden sayılabilecek eski tip küçük bir iş merkezi olan POL AVM'nin  içinde yer alıyor. Şehir merkezinde kolay ulaşılabilir ve görünür olmasıyla demokratik dilini vurgulayan mekan bir yandan tam da kalbinde yer aldığı formları tartışılır tüketim kültürü ve sanat üretim süreçlerine atıfta bulunuyor.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)