• BIST 102.410
 • Altın 186,636
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 33 °C
 • Antalya 31 °C

Ya Esad kaybetseydi…

Ömer Ödemiş, Suriye'de Esad'ın cihatçı güçlere direnmemesi durumunda ortaya çıkacak tabloyu özetledi.

Ömer ÖDEMİŞ/HABER ANALİZ
ABC Gazetesi

Ya Esad kaybetseydi…

Suriye halkı her türden vahşete karşı 5 yıldır direniyor. Suriye ordusu ısrarlı zorlama ve provakatif girişimlere karşı dağılmadı, 50 bin kayba karşı hala direnmeyi sürdürüyor. “Mezhep” dediler, “etnik köken” dediler, “diktatör” dediler ve halkı ayrıştırmaya çalıştılar. Mezhep savaşı çıkartabilmek için halkın farklılıklarını kaşıyarak, kışkırtıcı eylemlere yöneldiler. Orduyu parçalamak için milyonlarca doları sahaya sürdüler. Generalleri ayartmak için tonlarca para ve mevki teklif ettiler. Her türlü kirli yöntem kullanılarak, Suriye devletini zayıf düşürecek parçalanmayı başaramadılar. 50 bin asker kaybına rağmen ordu devletin yanında dimdik ayakta durdu.

Çok zor dönemler yaşandı, Suriye’de. Özellikle 2012 ve 2013 yıllarında, küresel cihatçı güçlerin yoğun saldırılarda bulunduğu süreçte zaman zaman çok stratejik yerlerini kaybetti. Yüzlerce askerini bir günde kaybettiği, morallerin çöktüğü günler yaşadı.  NATO’nun Libya gibi bir saldırısının beklendiği dönemde, halk başkanlık sarayının etrafında sivil kalkan oluşturdu. İnançlarından dolayı yüzlerce insan bir gecede katledildi. Kentlerin en işlek caddelerinde araçlar patlatılarak, masum siviller ve çocuklar param parça edildi.

Suriye halkı bedeli ağır direnişini 5 yıldır sürdürüyor.  Suriye direndikçe, Suriye düşmanları, gericiler ve işbirlikçileri zayıfladılar, gerilediler ve artık Esad’sız bir çözümün Suriye’de olamayacağını kabul etmek zorunda kaldılar. AKP’nin ve müttefikleri gerici Arap ülkelerinin Suriye ısrarı bölgeyi savaş bölgesi haline çevirdi. Gelişen ve güçlenen cihatçı güçler Türkiye ve tüm bölgeye yayılarak, ciddi bir yaptırım gücü elde ettiler. Irak’ta, Lübnan’da Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde hareket kabiliyeti kazandılar. Allah’ın devletini kurmak için yola çıkan küresel cihatçı güçleri dünyanın her yerinde insanları katletmeye başladılar. Acımasız eylemlerle halkı yıldırmaya, korkutmaya ve sindirmeye çalıştılar. Suriye’de palazlanan bu güçler artık Suriye dışında da ciddi eylemler yapabilecek örgütlülüğe ve askeri güce ulaştılar. Pek çok ülke için ciddi tehdit haline gelen kürsel cihatçı güçler tüm insanlığı tedirgin etmeye başladı. Herkes artık acımasız bu gücün yattığı tehlikenin nasıl durdurulabileceğini tartışmaya başladı.

“YA SURİYE DİRENMESEYDİ?”

“Ya Suriye direnemeseydi, durum ne olurdu acaba?” diye düşünmek gerek. Suriye halkı kaybetseydi, devlet güçleri direnemeseydi, bugün bölgenin ve dünyanın içinde bulunacağı durum acaba ne olurdu? Suriye’de iktidar olan küresel cihatçı güçler, Suriye ile yetinecekler miydi?

Suriye halkı direnmesiydi yüz binlerce Alevi katledilecekti. Yüz binlerce Şii Türkmen katledilecekti. On binlerce Hıristiyan, Ermeni ve Süryani katledilecekti.  On binlerce Kürt katledilecekti. Devlet yanlısı binlerce Sünni katledilecekti. Suriye halkı direnmeseydi bölgesel bir katliam yaşanması kaçınılmaz olacaktı.

Esad ve Suriye halkı sadece kendi ülkesi için değil, bölge demokrasi güçleri için direnmiştir. Bölge halklarının geleceği için direnmiştir. Suriye halkının zaferi bölge demokrasi güçlerinin ve insanlığın zaferi olacaktır. Özellikle Türkiye halkı, Suriye halkının direnişinin kendi yaşamına ilişkin kazanımlarını süreç içerisinde çok daha iyi görecektir. Suriye kaybetseydi, Türkiye ve diğer bölge ülkeleri gericiliğin ve küresel cihatçı güçlerin denetimi ve baskısı altına girecek ve geleceğini kaybedecekti. AKP iktidarı ile işbirliği içerisinde gericiliğin bölgede tamamen belirleyici olmasını sağlamaya yönelecekti. Gericilik bir kabus gibi bölge halklarının yaşamına çökecekti.  Bölgemizi savaş alanına çevirecek ve insanlarımızı katledecek bir süreç, Suriye halkının direnişi ile durdurulmuş, demokratik ve laik bir yaşam için umut ışıkları yeniden canlanmıştır.

Ya kaybetseydi…

 

Etiketler: , ,
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)