• BIST 115.882
 • Altın 162,679
 • Dolar 3,7533
 • Euro 4,6568
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 14 °C

Yargı kararlarına rağmen kamuya iade edilmeyen SEKA Meclis gündeminde

Yargı kararlarına rağmen kamuya iade edilmeyen SEKA Meclis gündeminde
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, SEKA Balıkesir işletmesini TBMM gündemine taşıdı.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın bütün yargı kararlarına rağmen kamuya iade edilmeyen SEKA Balıkesir işletmesine ilişkin TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vererek Özelleştirme İdaresi Başkanlığının bu konuda harekete geçmemesinin nedenlerini sordu. 

Ahmet Akın’ın soru önergesi şöyle;

Piyasa değerinin 52 milyon ABD doları olduğu bilinen Balıkesir SEKA İşletmesi 2003 yılında sadece 1,1 milyon ABD dolarına Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş’ye satılmıştı. Bu satış mahkeme tarafından kamu zararı olduğu gerekçesi ile iptal edilmiştir. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yargı kararlarının gereği yerine getirilerek SEKA Balıkesir İşletmesi bugüne kadar geri alınmamıştır. Üstelik yargı kararlarının yerine getirilmesini önlemek amacıyla 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunda değişikliler yapılmış, ancak yapılan bu değişiklikler anayasaya ve hukuka aykırı olduğu için Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Bütün bu yasal durum ve mahkeme kararları ortadayken SEKA Balıkesir işletmesi hala idare tarafından geri alınmamıştır. Devralan firma işgalci konumunu sürdürmektedir. Anayasanın 138. maddesinin son fıkrası “ yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” şeklindedir. Balıkesir SEKA işletmesini yargı kararlarını uygulamayarak geri almayan idare anayasaya aykırı bir tutum içerisindedir. Bu konuyla ilgili olarak;

Özelleştirme nedeniyle Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş’ye devredilen Balıkesir SEKA İşletmesinin mahkeme kararı uygulanarak geri alınması konusunda herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılıyor ise işletmenin geri alınma işlemi ne zaman sonuçlanacaktır?

Hükümetin Balıkesir SEKA işletmesinin mahkeme kararlarına rağmen geri alınmaması yönünde bir kararı ya da tercihi mi vardır? Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bu yönde bir talimat verilmiş midir?

Özelleştirildiği ve devredildiği 2003 yılından bugüne kadar mahkeme kararlarının gereğinin yerine getirilmeyişinin, işletmeyi devralan Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş’nin özel olarak korunup kollanmasının nedeni adı geçen firmanın hükümet ve AKP ile olan yakın ilişkisi midir?

Anayasanın amir hükmüne rağmen mahkeme kararlarını uygulamayarak kamu zararına neden olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yönetici ve yetkilileri hakkında bugüne kadar herhangi bir soruşturma açılmış veya işlem yapılmış mıdır?

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)