• BIST 115.882
 • Altın 162,664
 • Dolar 3,7533
 • Euro 4,6568
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 14 °C

Yargıdan Kaçak Saray'a 'prestijli' savunma

Danıştay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi projesinin iptali istemiyle açılan davayı oybirliğiyle reddetti. Kararda, bu tür binaların prestij binası olduğu savunuldu

Daha önce hakkında defalarca kaçak olduğu kararı verilen Erdoğan'ın Beştepe'deki 1150 odalı maliyeti milyarlarca lirayı bulan sarayı için Danıştay 6'ncı Dairesi bu kez 'kaçak değil ülkenin prestii' şeklinde Erdoğan ile kadrosunun yaptığına benzer bir savunmayla daha önceki yargı kararlarıyla çelişen bir karar verdi.

Sabah'ın haberine göre, Mimarlar Odası'nın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin yapıldığı alanın, "Gazi Yerleşkesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı" olarak belirlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açtığı dava Danıştay 6'ncı Dairesi tarafından reddedildi.

ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE UYGUN

Projenin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararı yönlerinden hukuka uygun olduğu belirtilen kararda, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin statüsünü değiştirmediği, herhangi bir satış veya devir işleminin de bulunmadığı kaydedildi. Proje ile kamu kurumunun ihtiyacı olan hizmet binalarının yapılmasının hedeflendiğine vurgu yapılan kararda, "Kentsel Dönüşüm Yasası"nın belediyelere kamu hizmet alanları oluşturma yetkisi tanıdığının altı çizildi.

TARİHİ DOKUYU BOZMUYOR

Kararda bu tür binaların prestij alanları olduğu şöyle anlatıldı: "Bu tür hizmet binalarının prestij alanları olduğu, kamusal yararın bulunduğu görüldüğünden bilirkişi kurulunun kısmen aksi yöndeki görüş ve kanaatlerine itibar edilmemiştir." Kararda ayrıca araziye Külliye'nin yapılmasının, bitki örtüsü ve tarihsel doku açısından da sakıncalı olmadığına dair bilirkişi tespitlerine yer verildi.

BİLİRKİŞİ TESPİTLERİ

Söz konusu proje alanının halka açık bir kullanıma sahip olmaması kamusal olma özelliğini ortadan kaldırmaz.
Alanın tarihi sit özelliği taşımadığı kurul kararı ile tescil edilmiştir.
Mevcut yol ulaşım açısından kullanılacağından orman örtüsünde ekosistemi bozacak bir değişim beklenmemektedir.
Fiziki uygulamalar kent estetiğini olumsuz etkilemeyecektir.
Yapılaşma alanında nesli tehlike altında olan herhangi bir bitki örtüsüne rastlanmamıştır.
Alanda anıt ağaç özelliği taşıyan bir bitki örtüsü yoktur.
(Proje) kent ormanı bütünlüğünü bozmayacaktır.

MİMARLAR ODASI'NDAN DANIŞTAY'IN KARARINA TEPKİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın dahil olduğu alanın kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine karşı açılan davada Danıştay 6.Dairesi'nden gelen red kararını değerlendirdi.

Mimarlar Odası'nda bugün yapılan basın toplantısında, Danıştay 6.Dairesi'nin kararını değerlendiren Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, iki mahkeme arasındaki iki farklı karara dikkat çekti.

Şube Başkanı, Çiftlik arazisiyle ilgili yaşanan hukuki süreci şöyle aktardı:

    2012 yılında Kaçak sarayın da içinde olduğu Başbakanlık Gazi Yerleşkesi Kentsel Dönüşüm Gelişim Projesi alanına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı alınmıştı. Bu kararı yargıya taşımıştık. Danıştay alanda yürütmeyi durdurma kararı vermeyince İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na itiraz ettik. İdari Dava Daireleri Genel Kurulu yürütmeyi durdurmayı red kararını tekrar değerlendir diyerek dosyayı Danıştay’a gönderdi. Danıştay 6.Dairesi 2. kez yürütmeyi durdurmayı reddetti. Bunun üzerine tekrar İdari Dava Daireleri Kurulu’na giden AOÇ davasında, İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, ders niteliğinde bir gerekçe yazarak yürütmeyi durdurdu. AOÇ arazilerinin, 5659 sayılı kanun ve Atatürk’ün şartlı bağışıyla korunduğunu ve kullanım koşullarını anlatan genel kurul karar gerekçesi ile değerlendirilmesi Danıştay 6.Daireden yeniden istendi. Danıştay 6. Dairesi, Genel Kurulun yürütmeyi durdurma kararına, davayı ehliyeten reddederek cevap verdi. Yüksek Mahkeme, "Burası Atatürk Orman Çiftliği yürütmeyi durdur Kentsel dönüşüm alanı ilan edemezsin" diyor, Danıştay 6. Dairesi ısrarla -Taksime Topçu Kışlası yapılmasını da onaylayan dairedir- durdurmuyor.

6.DAİRE'NİN TAVRI MANİDAR

"İki mahkeme arasında hukuk savaşı yaşanıyor" diyen Candan, "Danıştay 6.Dairesi tartışmalı kararlara imza atıyor, bu karardaki tavrını da çok manidar buluyoruz. Atatürk Orman Çiftliği’ndeki davalar hukuksal mı, siyasal mı düşünmeden edemiyoruz" ifadelerini kullandı.

ÇİFTLİK TEKRAR YÜKSEK MAHKEMEYE

Candan, "Danıştay kararına tekrar itiraz edeceğiz, tekrar İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na gidecek. İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun 9 sayfalık ders niteliğindeki kararı ortadadır. Orası AOÇ topraklarıdır, Atatürk’ün şartlı bağışıdır, kentsel dönüşüm yapamazsın, başbakanlık binası da, kaçak saray da yapamazsın anlamındadır" dedi.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)