• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 12 °C
 • Antalya 12 °C

Yarım Yüzyıl öncesinden bir 'pasifikasyon' hatırlatması

Yarım Yüzyıl öncesinden bir 'pasifikasyon' hatırlatması
Burada dikkat edilmesi gereken; 'Pasifikasyon' listesi olan bu listedeki hedeflerin, 'yok edilmesi' değildir. Pasifikasyonda amaç 'pasifize edilmek' yani 'düşman olarak etkisiz hale getirmek'tir. Bu 'imha edilmek' de olabilir, 'itibarsızlaştırma' da...

Av. Mustafa İlker Gürkan

Türkiye’de 1966 da ünlü bir 'hadise' olmuştu; 'Albay Dickson raporu'... (Amerikalı bir askerin imzasıyla hazırlanan bir 'Pasifikasyon' planlaması ve belgesi). İçeriğini kısaca verelim:

27 Mayıs 1960 Milli Birlik Komitesi ve Hükümeti ile -özellikle 'Çetin Ceviz' diye nitelendirilen İsmet İnönü- ile ABD (CIA) arasında ciddi görüş ayrılıkları ortaya çıkmaktadır diyor rapor.. Örnek de veriyor; "Atatürk’ün milli politikası, ikili anlaşmalar, üsler vesaire" diye sıraladığı 'can sıkıcı sorunlar'dan söz ediyor.. Ve sonraki paragraflar; "Muhalefetin parçalanması", "Sol ve sol eğilimlilerin benzeri birlik yaratmasını önlemek" diye sürüyor.

Diğer taraftan çok müessir, tarafsızlaştırma çabalarının daha başarı ile uygulanmasının müşterek gayretlerle sağlanması gerekli görülmektedir. (İlişik listenin bu maksada yardımcı olacağı kabul edilmektedir)

İkinci madde başlığı altında;

"Münakaşa kabul edilmez bir gerçektir ki: Memleketin politik hayatında ordu, rejimin istikrarını tayin eden birinci derecede önemli bir faktör olmuştur. Hükümet Darbesinden sonra binlerce subayın ordudan çıkartılması (tasfiye edilen subaylardan / Eminsu’lardan söz ediyor) bizim askeri çevreler içindeki nüfuzumuzu ciddi şekilde etkilemiştir. Halihazır subayların büyük çoğunluğunun reform psikozunun nüfuzu altında İnönü’nün körü körüne hayranları ve Adalet Partisine düşmen oluşları, rejim için potansiyel bir tehlike arz eder…" diye devam ediliyor.

Üçüncü maddesinde, 27 Mayıs Anayasasını ele alınıyor. Ardından, '…İkili anlaşmalar ve üsler sorunu' değerlendiriliyor. Devamla, "Amerika ve NATO ile birlik olma lüzumunu hatırdan çıkarılmayarak -ki bu karşılıklı anlaşmalar olmadan mümkün değildir..." şeklinde süren başka bir vurgulama yapıyor..

Dördüncü olarak; Cumhurbaşkanının (Cemal Gürsel) bozulan sağlığından söz edip, yeni cumhurbaşkanı arayışına giriyor; “Gerçi ordu komutanlığı, memlekette bizim gerçek nüfuzumuzu kabule başlamıştır, ama askerler adına bazı müdahalelerde bulunulması gözden uzak tutulmamalıdır” diyor..

ALBAY DİCKSON RAPORUNA EK OLARAK VERİLEN PASİFİKASYON LİSTE(*)

 1. Kemal SATIR
 2. Turhan FEYZİOĞLU
 3. Orhan ÖZTRAK
 4. İlhami SANCAR
 5. Bülent ECEVİT
 6. Feridun Cemal ERKİN
 7. Lebit YURTOĞLU
 8. Orhan KABİBAY
 9. Suphi BAYKAM
 10. Orhan ERKANLI
 11. Selim SARPER
 12. Hasan Esat IŞIK
 13. Sıtkı ULAY
 14. Coşkun KIRCA
 15. Şefik İNAN
 16. Osman KÖKSAL
 17. Sadi KOÇAŞ
 18. Hüsnü ÖZKAN
 19. Celil ERİKAN
 20. Refet ÜLGENALP
 21. Refik TULGA
 22. Cemal TURAL
 23. Nejdet URAN
 24. Fahri ÖZDİLEK
 25. Mucip ATAKLI
 26. Nuri ASLANTAŞ
 27. Ahmet YILDIZ
 28. Mustafa OK
 29. Feridun AKKOR
 30. Numan ESİN
 31. Alpaslan TÜRKEŞ
 32. Rıfat BAYKAL
 33. Ahmet TAHTAKILIÇ
 34. Burhan APAYDIN
 35. Ahmet Şükrü ESMER
 36. Cihat BABAN
 37. Nadir NADİ
 38. Fethi NACİ
 39. Ecvet GÜRESİN
 40. Refik ERDURAN
 41. Mustafa YAZMAN
 42. Erol SİMAVİ
 43. Derviş MANİZADE
 44. Bahri SAVCI
 45. Muammer AKSOY
 46. Prof Dr. Edip ÇELİK
 47. Osman KOÇTÜRK
 48. Türkkaya ATAÖV
 49. A. Güryüz KETENCİ
 50. Yücel AKINCI

Burada dikkat edilmesi gereken; 'Pasifikasyon' listesi olan bu listedeki hedeflerin, 'yok edilmesi' değildir. Pasifikasyonda amaç 'pasifize edilmek' yani 'düşman olarak etkisiz hale getirmek'tir. Bu 'imha edilmek' de olabilir, 'itibarsızlaştırma' ve 'etkisizleştirme' de... Daha çok da, 'kendi taraftarına dönüştürme' tercih edilen yöntemlerden biridir. O sırada emperyalizmin başarabileceği ve kendi lehine her şey olabilir.. Hatta ileri amaçları için bir 'kademe' aşılması da olabilir (Önce tarafsızlaştırıp sonra işbirliği yapılması gibi)... Tabii her şeye rağmen bazı kişiler üzerinde pasifikasyonun başarısızlığa uğrama olasılığı da var... Böyle operasyonlar Amerikan emperyalizminin gücünün yetmediği durumlarda söz konusudur.. Yani vatanseverler -ki örnekleri listede var- direnirse ortaya çıkacak sonuçlardan biri budur. Listeye bu gözle bakınız.

'Türkiye Cumhuriyeti' sözcüklerini duyunca, okuyunca içi titreyenlere saygı ve sevgilerimle...


(*) Bu rapor ve ekli liste 1978 baskılı, CHP eski gençlik kolları başkanlarından ve milletvekillerinden Süleyman Genç’in, “Bıçağın sırtındaki ülke Türkiye –CİA MİT Kontrgerilla” (1978) isimli kitabından alınmıştır

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)