unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayfun Talipoğlu

Dönekler keskin olur...

20.01.2016 19:28

Zor iştir döneklik. Önce niye döndüğünü kendine anlatacak ve anlattıklarına kendin inanacaksın. Sonra yeni mahallene kendini kabul ettireceksin.

İşin bu kısmı en zor olanıdır. Eski arkadaşlarını ve davanı bu kadar kolay sattığın için doğal olarak gittiğin mahalledeki insanlar sana "Bu bizi de satar!" diyerek kuşkuyla bakacaktır. Bu yüzden dönek daha keskin söylemlerde bulunmak zorundadır. Aklına gelen her konuda eskiden ne söylüyorsa tersini söylemesi ve bunu çok sık tekrar etmesi gerekir. 

Bu aşağılık durum yeni mahallesinde rağbet görür ama bu döneği kabullendikleri için değil, kendi iddialarını "Bak biz söylüyorduk inanmıyordunuz. Karşıdan gelen itiraf ediyor." demek içindir.

Uygulamalar ve örnekler göstermiştir ki, bu dönekler genellikle eski mahallelerinin en radikal çıkışları yapanları arasından çıkmaktadır. Bu yüzden onların gidişiyle terk edilen mahalle sakinleri de rahat ederler ve sevinirler, "İyi ki buna güvenip de istediği makam ve mevkiyi vermemişiz." diye.

Döneğin yeni mahallesi onun para dışındaki beklentilerini ise karşılamaz çünkü bilirler ki "kişi bir kere onurunu pazara çıkardıysa" yarın güç ellerinden gittiğinde  gemiyi ilk terk edecek olan bu döneklerdir.

Bu tipler tarihin her döneminde vardırlar. İlkeleri yoktur, duruşları yoktur "Rezilem ya Resulallah! " diyerek yeni mahallelerinin maymunu olurlar.

Geçen yüzyıllar da onurlu komutanlar bu tipleri "şerefsizlikleri" nedeni ile "Satan, hep satar!" diyerek katlederlerdi. Çağımızda ise bunları sonuna kadar kullanmayı seçerler ve zamanı geldiğinde posasını çıkarıp bir kenara atarlar.

Şimdi bu yazı nereden çıktı diyeceksiniz. Bu döneklerden bir medya maymunu CHPnin 35. Olağan Kurultayı sonrası Parti Meclisine seçilen Alevi kökenli isimleri örnek göstererek "CHP Alevi partisi" oldu diye demeç vermiş. "Evreni aydınlatacak kadar yalan yazan gazete" de onu manşet yapmış.

Bu şerefsiz zat, aslında çok iyi bilir ki CHPde din ve mezhep üzerinden politika yapılmaz. CHP, inanç sömürüsüne kapalı bir partidir. Çünkü inancı ve mezhebi ne olursa olsun CHP; üyeleri ve seçmenleri benzer şekilde yaşayan, dünya görüşleri genellikle aynı olan bir ilkeler partisidir.

Bu zatı ve o gazeteyi ciddiye alıp yanıt yazmaksa aslında bana zul geldi. Biat etmeyi siyaset sayan zavallıların lafı ile bu parti yara almaz. Bunların kimseye faydası da olmaz.

Etkisiz elamandır yani.

Eğitim