unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Futbol nasıl kurtulur?

15.12.2015 12:14

Bilindiği gibi mayıs ayında, FIFA Kongresi için İsviçrede bulunan FIFA yetkililerinden 6sı yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle ülkedeki yetkili makamlarca gözaltına alınmıştı.

Suçlamaların ana nedeniyse FIFAnın çok büyük tartışmalara karşın onay verdiği 2018 Dünya Kupasının Rusyada ve 2022 Dünya Kupasının da Katarda düzenlenmesi kararını kabul eden yöneticilerin kara para aklaması idi. Bu iddiaların yanı sıra FIFAda 20 yıldır Dünya Kupasıyla ilgili yayın hakları ve pazarlama konusunda yaklaşık 100 milyon Dolarlık yolsuzluk yapıldığı öne sürülmüş, üst düzey yetkililer aynı zamanda şantaj ve dolandırıcılıkla da suçlanmıştı.

İsviçre Federal Adalet Bürosunun açıklamasına göre sorguya alınan 9 kişi, 2010 yılında 2018 ve 2022 Dünya Kupasının düzenleneceği yerlere karar veren Yürütme Kurulunun üyeleriydi.10 kişilik listede Jeffrey Webb, Eduardo Li, Eugenio Figueredo, Jack Warner, Julio Rocha, Costas Takkas, Rafael Esquivel, José Maria Marin ve Nicolás Leoz suçlamaların yöneltildiği kişiler arasında yer alırken, aynı zamanda spor pazarlama şirketi yetkilileri Alejandro Burzaco, Aaron Davidson, Jose Margulies, Hugo Jinkis ve Mariano Jinkisde zanlılar arasındaydı.

***

Dünya futbolunu yönettiğini iddia eden kurumun başrolünü üstlendiği yolsuzluk ve rüşvet skandalının boyutlarının yalnızca üst düzey yöneticiler ile sınırlı olmadığı, kapitalizm denen şebekenin nasıl işlediğini bilen herkesin malumuydu.

Aradan fazla zaman geçmeden FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michael Platini de bu rezillikler zincirinde yerlerini aldılar. İki kurumun alışveriş içerisinde olduğu her kişi ve kurumun da ama doğrudan ama dolaylı bu kirli ilişkiler zincirinin bir parçası olduğu soruşturma büyüdükçe ortaya çıkmaya başladı.

***

Son olarak Blatter ve Alman futbolununun efsane ismi Beckenbauer arasındaki söz düellosu tuz biber ekti tüm gelişmelere.

İddiaya göre, 2006 Dünya Şampiyonasının Almanyada düzenlenmesi için Alman Futbol Federasyonu ve ilgili sponsorların FIFAya bir miktar ödeme yapması gerekiyordu. Önce Beckenbauer Der Spiegele konu ile ilgili bir röportaj verdi, ardından 17 Aralık tarihinde FIFA Etik komisyonunun ilgili hukuk odasında ifadesi alınacak olan Blatterden açıklamalar geldi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, FIFAdaki yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alınan başkan yardımcılarından Juan Angel Napout, Güney Amerika Futbol Konfederasyonundaki (CONMEBOL) başkanlık görevinden istifa etti.

Şimdi FIFAnın önünde bir başkanlık seçimi var; 26 Ocak 2016da gerçekleşecek seçimler, futbolun üzerindeki kiri atmaya yetmeyecek.

Futbol yalnızca oyun olarak kalmadıkça bu pislik kolay kolay temizlenmeyecek.

 

 

Eğitim