unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Yıldırım

Yüksek Seçim Kuruluna 15 Net Soru

19.04.2017 12:45

Hiç kuşkusuz referandumun örgütlenmesinden sonuçlanmasına kadar geçen sürecin siyasal galibi HAYIR ve şimdi bunu sayısal olarak da tescil ettirmek için uğraşan milyonlarız.

Siyasal analiz için zamanımız var; öncelikli görevimiz sayısal olarak da hakkımızı tescil ettirmektir. Öyleyse odak daraltalım.

Görünen şu: Yüksek Seçim Kurulu seçim sandıkları açılmaya başladığında kurulun AKPli üyesinin mühürsüz pusulalar da geçerli sayılsın talebini resmi, imzalı bir karara bile dayandırmadan apar topar almış ve referandum sonuçlarını şaibeli hale getirmiştir.

Yanıtlanması gereken ve yanıtlanmaması durumunda halkın rejim değişikliği öngören referandum sonuçlarını artan oranda sorgulayacağı görülen sorular var. Madem YSK itirazları görüşmek üzere toplanacakmış, şu soruları da yanıtlasın mümkünse.

1) Seçim Kanunu açıkken; 12 Nisan Perşembe günü ilçelerde Sandık Kurul Başkanlarına verilen eğitimde ısrarla altı çizilmişken ve dağıttığınız genelgede de mühürsüz pusulaların geçersiz olacağı yine kanuna dayalı olarak yazılmışken son anda böyle bir değişikliği yapma hakkını kimden, nereden alıyorsunuz? Kendinizi kanunun ve halk iradesinin tam tecelli etmesine dönük arayışların üstünde görme gücünüzün kaynağı nedir?

2) Yaklaşık olarak 1.5 ile 2.5 milyon arasında mühürsüz oy pusulasının kabul edildiği söyleniyor. Bu da yaklaşık 10 bin sandık demek. 10 bin sandık kurulunun aynı anda pusulaların arkasını mühürlemeyi unutması mümkün müdür? Ve Türkiyede bu uygulama yeni olmadığına göre, bu oranda bir unutkanlık neden daha önceki hiçbir seçimde gerçekleşmemiştir?

3) Yine belirtildiğine göre mühürsüz pusulaların ağırlıklı olduğu bölgeler Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki sandıklardır. 10 bine yakın sandık kurulunun mühürlemeyi tesadüfen unuttuğu bir ortamda, bu unutuşun ülke geneline dengeli dağılması gerekmez mi? Neden ve nasıl özel olarak bu iki bölgede unutulmuştur?

4) Eğer böyle değilse, neden kaç sandık kurulunun mühürsüz pusula uygulaması yaptığını açıklamıyorsunuz?

5) 2014 yerel seçimlerinde Bitlis Güroymak ve Aydın Buharkentte tek sandıktan çıkan mühürsüz pusulalara AKPnin yaptığı itirazları kabul ederek seçimleri iptal ettiniz. 2014te geçerliyken şimdi geçersiz olan bu kuralınızda belirleyici kanun mudur yoksa AKPnin öncelikleri midir?

6) Yurtdışından gelen sandıklarda çıkan mühürsüz oyları geçersiz sayarken yurtiçinde geçerli saymanızın ve sonra bu çelişkinin sizi zora sokacağını görüp yurtdışından gelenleri de geçerli sayma telaşınızın kaynağında ne yatmaktadır?

7) Kurulunuz yeni ihaleyle 450 bin adet Tercih yazılı mühür bastırmış ve tüm sandık kurullarına bunlardan ikişer adet dağıtmışken Evet mührü nasıl sandık kurullarına ulaşmıştır ve Evet mührünü neye dayanarak kabul ediyorsunuz?

8) İki tercihin olduğu ve tercihlerden birinin de Evet olduğu ortamda Evet yazılı mührü nasıl geçerli kabul ediyorsunuz?

9) Genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi yazan mühür de dağıtacak mısınız?

10) Mühürsüz pusulaların da kabul edilmesiyle ilgili başvuruyu sandıklar kapanır kapanmaz neden AKPli üye yapmıştır?

11) Aynı AKPli üye bugün basına yansıyan açıklamalarında seçimin iptaliyle ilgili olarak, kurulunuzun iradesinin yerine ve hatta önüne geçerek rüyanızda görürsünüz açıklaması yapma cesaretini kimden, kimlerden almaktadır?

12) Biz Hayır oyu çıkan mühürsüz pusulaları da iptal edin diyebiliyoruz. Özel olarak AKPli üye ve elbette kurulunuz yanıtlamalıdır: Mühürsüz pusulalarda Evet oyunun çok olduğundan nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Elinizde bu oyların sayısı mı var?

13) Bu soruyu tekrar soruyoruz: Neden mühürsüz oy kullanılan ve oyları geçerli sayan sandık kurullarının listesini, sayısını ve bölgesel dağılımını açıklayıp kamuoyundaki tartışmayı sonlandırmıyorsunuz?

14) Sizin bir cep telefonu mesajıyla, hiçbir devlet ciddiyeti içermeyen, yazılı bir karara dayanmadığı gibi kanuna da aykırı bir uygulamayı maç biterken kurullara bildirmenizden sonra kaç sandık kurulunun açılan pusulaların arkasına mühür vurduğunu saptayabiliyor musunuz?

15) Bu soruları gidermeden, halkın en az yarısının aklındaki ciddi şüpheleri ortadan kaldırmadan bir daha bu ülkede yapılacak hiçbir seçimin güvenilir kabul edilmeyeceğini görmüyor musunuz? Türkiyeye bu denli büyük kötülüğü yapma hakkınızı kendinizde buluyor musunuz?

Eğitim