• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 10 °C
 • Antalya 10 °C

Yeni çıkanlar, haftanın kitabı, çok satanlar

ABC Kitap editörleri, sizler için bu haftanın 'En Çok Satanlar Listesi'ni de oluşturdu.

ABC Gazetesi, okurlarına yeni bir sayfa daha sunuyor. ABC Kitap kategorimizde kitapla ilgili her şeyi bulabileceksiniz. ABC editörleri tarafından hazırlanan 'çok satanlar' listesi, yetkin ve tarafsız kitap eleştirileri, yeni çıkan kitaplar, yayınevlerinden son haberler, yazarlarla söyleşiler ve kitapla ilgili merak ettiğiniz her şey ABC Kitap sayfalarında olacak.

ABC Kitap editörleri, sizler için bu haftanın "En Çok Satanlar Listesi"ni de oluşturdu.

İşte yeni çıkanlardan sizler için ABC'nin seçtikleri:

 

Mehmet Ali Güller, “Suriye’nin Sevr-i Amerikan Koridoru”

Kaynak Yayınları

100 yıl önce adı “Sevr”di, 100 yıl sonra “BOP” oldu, Büyük Ortadoğu Projesi. Genişletildi, “Geniş Ortadoğu Projesi” oldu. Hedefe yeni yerler eklendi, “Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi” oldu. Adı değişti, ancak özü hep aynı kaldı: Bölgeyi parçalamak, yeni devletçikler kurmak. Neden? Sömürebilmek için! İngiliz ve Fransız emperyalizmi 100 yıl önce bu topraklara Sevr için saldırdı. ABD iki kez Irak'a Sevr için saldırdı. Ve ABD Suriye'ye yine Sevr için saldırdı. ABD'nin Sevr'i, Basra'dan Doğu Akdeniz'e uzanan bir koridordu. Bu koridorun geçeceği Irak, Suriye, Türkiye ve İran'ın adım adım bölünmesi gerekiyordu. İlk adımı Irak'ta attılar ve “Barzanistan” adı altında Irak koridorunu kurdular, şimdi Suriye'de ikinci bir koridor inşa etmeye çalışıyorlar. Dün Irak'ta Özal'ı kullandılar, bugün Suriye'de Erdoğan'ı kullanıyorlar. Fakat şartlar artık değişti. ABD daha zayıf, Atlantik Cephesi yekpare değil ve bölge ülkelerinin arkasında bu kez somut olarak Rusya ve Çin var. Üstelik İran, Irak ve Suriye bir blok olarak hareket ediyor. Bu tablo, Amerikan Koridoru inşa etmek için Suriye'ye Sevr dayatanlara Lozan yanıtı üretmeye çalışmaktadır.

Kısacası Atlantik ile Avrasya Suriye'de çarpışmaktadır.

Elinizdeki kitap bu büyük çarpışmayı incelemektedir. Sevr'e karşı Lozan savaşı!

Rafet Ballı'nın önsözüyle…

Hıfzı Topuz “Gizli Aşklar”

Remzi Kitabevi

Hıfzı Topuz'dan dikkat çekici ve bir o kadar da yankılar yaratacak yaşanmış öyküler. Geçmiş yılları anımsarken, yaşadıklarımızla hesaplaşma denilebilecek bir yolculuğa çıkarız. Bu yolculukta en çok karşılaştıklarımız, geçmişte yaşanmış aşk ilişkileridir. Bunlar belki de bizi en derinden etkileyen ve yıllar geçse de belleğimizde tazeliğini yitirmeyen anılardır. Gizli Aşklar bir solukta okunan, yaşanmış kısa aşk öykülerinden oluşuyor. Hıfzı Topuz, gençlik yıllarında yaşadığı aşkların yanı sıra yakın dostlarından dinlediği bazı aşk öykülerini de anlatıyor. 1950'li ve 1960'lı yılların Paris ve İstanbul'undan esintiler taşıyan bu öykülerde, temiz gençlik aşklarının ve çoğu zaman platonik ilişkilerin düş kırıklıkları ve burukluklar var...

Ölümlü Nesneler - Jose Saramago

Kırmızı Kedi

Jose Saramago’nun Portekiz’de Salazar diktatörlüğü altında yaşadığı dönemde yazdığı öykülerden oluşan, ülkesinde ilk defa 1975 yılında yayımlanmış Ölümlü Nesneler, büyük ustanın dünya çapında ünlenmesine ve Nobel Ödülü’nün kendisine layık görülmesine sebep olan müthiş ironisinin, muazzam öngörüsünün ve zekice geliştirdiği özgün felsefi mantığının erken dönem örneklerini okurlara sunar. Bir sandalyenin diktatörlükteki kader değiştirici önemi; bütün bir ülkeyi tek bir mezara gömmeye çalışan bir lider; kendi idaresini ele geçirmek isteyen bir araba ya da kimsenin itiraz etmediği baskıcı bir düzene isyan eden nesneler etrafında kurduğu bu öyküler, Saramago’nun külliyatındaki, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş ya da Körlük gibi okurların büyük hayranlık duyduğu başyapıtlarının tohumlarını da barındırır.

SARAYSIZ BAŞKAN JOSÉ MUJICA

Tekin Yayınları

Mujica ile yirmi yıldır kesintisiz bir ilişki içinde olan Andrés Danza ve Ernesto Tulbovitz, kendini hep 'Kara Koyun' gibi hissetmiş bir adamın, 'Pepe' Mujica'nın Başkanlık yolculuğunu, iktidarı anlayış ve idare tarzını, Obama, Fidel Castro, Putin, Chávez, Cristina Fernandez de Kirchner gibi liderlerle yaptığı görüşmeleri, Mujica'nın evinde ya da makamında yaptıkları yüz saati aşkın sohbet ve röportajın ürünü olan akıcı bir anlatımla aktarıyor.

Mujica, çiftlik evinin bahçesinde, üzerinde hırkası, yanında köpeği Manuela ve yüzünde afacan çocuklarda görülen o muzip gülümsemesiyle verdiği bir röportajda söylediği "Halkları oluşturan insanların büyük bir kısmı devlet başkanlarının yaşadığı gibi bir hayatı yaşamıyor. Ben ülkenin büyük bir bölümünün yaşam tarzı nasılsa öyle yaşıyorum. Devlet başkanlarını azınlıkta olan bir grubun yaşadığı sisteme dahil etmeye çalışan bir mekanizma var. Düşündüğün gibi yaşamalısın. Aksi takdirde yaşadığın gibi düşünmeye başlarsın" sözleriyle yaşam tarzını neden değiştirmediğini, bunun aslında bilinçli bir seçim olduğunu anlatıyor. 

Recep Çitikbel, “Sen Türkülerini Söyle”

İnsancıl Yayınları

Recep Çitikbel’in şiirlerini şair Berrin Taş kitabın başında değerlendiriyor;

“...Recep Çitikbel’in direnen sesi okuyana insanlığı anımsatıyor. Dört duvar arasında yaşayanlar belki de ayırdındabile değildir insan kokusunun. Bilince çıkarmamış olanlar çoktur. Çitikbel’in bilince çıkardığı duygular içinizi titretecektir. Görmediklerinizi anısatacaktır. Kendi içinde kurduğu dünya bütünlüklü yaşamanın güzelliğini duyuruyor bize. Acılar karşısında parçalanmadan direnen benliğe şaire sevinmeyi unutturamamıştır.

Açılır mazgal kapağı

Görevli uzatır sana kitapları

Uzun yoldan gelmişler

Alır, bakar, koklarsın

Şiirler, romanlar, dergiler

Yarını aydınlatan kitaplar

İnsan kokar hepsi de

İçinde dost mektubun

Açar okursun.”

 "ABC / Hatanın Kitabı"

Umberto Eco, Sıfır Sayı

Doğan Kitap

20. yüzyılın en önemli düşünce adamlarından, bilim insanı, yazar, felsefeci, eleştirmen Umberto Eco’nun yeni romanı Sıfır Sayı (Numero Zero), İtalya’dan sonra Türkiye’de de okurlarla buluşuyor. Doğan Kitap’tan çıkan ve İtalya’nın 50 yılına ilişkin benzersiz bir panorama çizen roman, ülkeyi şekillendiren siyaset, mafya ve medya üçgenindeki girift ilişkilere güçlü bir edebi formla ayna tutuyor.

Umberto Eco'nun yeni romanı: Kötü gazetecilik konusunda bir rehber

Tam bir "kaybeden" olan Colonna (50), gazeteci Simei'den iyi bir iş teklifi alıyor: "Yazı işleri sorumlusu ya da benzeri bir şey" sıfatıyla bir yıl boyunca bir günlük gazete için hazırlanan 12 "sıfır sayı"yı yönetecek ve "asla çıkmayacak olan bir günlük gazetenin hazırlanışıyla geçen bir yılın öyküsü"nü anlatan bir kitap yazacak.

Patron Vimercate, bu gazete sayesinde "finans ve politika dünyasının güzel salonunu rahatsız edebileceğini kanıtladıktan sonra, olasılıkla bu güzel salon ona bu düşünceden vazgeçmesini rica edecek, o da Yarın tasarısını bir kenara kaldırıp güzel salona giriş yapma iznini koparmış olacak."

Teklif sahibi Simei'nin de kendi planı var: "her şey suya düşerse kitabı yayımlarım. Bomba gibi patlayacak ve yayın hakkı adına bana belli bir gelir sağlayacaktır. Ya da, olur ya, birileri yayımlamamı istemez ve bana bir total verir. Net."

Olaylar böyle başlıyor ve Eco gözde konuları aracılığıyla İtalya'nın 50 yıllık tarihini yeniden yazıyor: Gladio, bir Papa'ya suikast, başka bir Papa'nın öldürülmesi, hükümet darbeleri, gizli servislerle terör örgütlerinin karmaşık ilişkileri… Ve bir soru: Acaba Mussolini sağ mı?

KİTAPTAN

“Gazeteler insanlara nasıl düşünmeleri gerektiğini öğretir.”

“Sorun şu ki gazeteler haberleri yaymaya değil, örtmeye yarıyorlar.”

“Bir kupür Şahsın yıllar önce hız sınırını aştığı için ceza yediğini, bir başkası geçen ay izci kampını ziyaret ettiğini, öteki daha dün diskoteğe gittiğini yazar. Bu üç haberden yola çıkarak Şahsın trafik kurallarını ihlal eden, aşırı hız yaparak içkili yerlere giden ve olasılıkla oğlan çocuklardan hoşlanan biri olduğu haberi yapılabilir.”

“Kaybedenler, kendi kendini yetiştirmiş kişiler gibi, kazananlara oranla çok daha geniş bir bilgi ağına sahiptirler; kazanmak istiyorsan tek bir şey bilmen, her şeyi bilmekle zaman yitirmemen gerekir; derin bilginin hazzı kaybedenlere özgüdür. Biri ne kadar çok şey biliyorsa, işleri o kadar ters gidiyor demektir.”

“Birkaç yılımı yayınevlerinin verdiği (bazen önemlileri de oluyordu) taslakları okumaya adadım, yayınevi bünyesinde, yeni yazarların sunduğu kitap dosyalarını okumaya gönüllü biri bulunamıyordu çünkü. Taslak başına beş bin liret veriyorlardı, bütün gün yatağıma uzanıp hırsla okuyordum; sonra, ayağını denk atmayan yazarı mahvetmek için bütün iğneleyiciliğimi kaleme dökerek bir sayfalık rapor yazıyordum; yayınevinde herkes derin bir soluk alıyor, bu kendini bilmeze, yapıtını reddetmekten ötürü duydukları üzüntüyü bildiriyorlardı. Asla yayımlanmayacak taslakları okumak bir meslek halini alabilir.”

****

ABC Gazatesinin belirlediği "En çok satanlar" listesi:

Edebiyat: Edebiyat dışı:

1.Kürk Mantolu Kadın

 Sabahattin Ali, Yapı Kredi Yayınları

1.Kadın

Yılmaz Özdil, Kırmızıkedi

2. Tutsak Güneş

Ayşe Kulin, Everest Yayınları

2.Saraysız Başkan Jose Mujica

Andres Danza,Ernesto Tulbovitz, Tekin Yayınları

3.Küçük Prens

Antonie Saint- Exupery, Can Yayınları

3.Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

Yuval Noah Harari, Kolektif kitap

4.Kafes

Josh Malerman, ittihaki

4.Günübirlik Hayatlar

Irvin D. Yalom, Pegasus

5.İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali, Yapı Kredi Yayınları

5.Başarıya Götüren Aile

Doğan Cüceloğlu, Remzi Kitabevi

6.Sıfır Sayı

Umberto Eco, Doğan Kitap

6.Türklerin Tarihi

İlber Ortaylı, Timaş Yayınları

7.İslamcı Erol

Nihat Genç, April Yayıncılık

7. Bana Seni Seviyorum Deme Hissettir

Miraç Çağrı Aktaş, Olimpos

8.Fi

Akilah Azra Kohen, Destek Yayınları

8. Desen Günlüğü

Kolektif Dört Nokta

9.Grey

E.L. James, Doğan Kitap

9. Mutsuzluk Klavuzu

Paul Watzlawick, Ayrıntı Yayınları

10. Pi

Akilah Azra Kohen, Destek Yayınları

10.Bir Ateistin  İnanç Tarihçesi

Matthew Kneale, İlteşim Yayınları

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)