• BIST 101.892
 • Altın 192,422
 • Dolar 4,6528
 • Euro 5,4428
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 31 °C
 • Antalya 29 °C

Yeni Türkiye'den korkutan veriler:Cinsel taciz her geçen gün artıyor

Yeni Türkiye'den korkutan veriler:Cinsel taciz her geçen gün artıyor
Nisan ayında, medyaya tam 51 cinsel taciz vakası yansıdı; bu haberlere göre bir ayda en az 155 kadın ve kız çocuğu tacize uğradı.

Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, medyaya yansıyan taciz vakalarının yüzde 67’si eğitim kurumlarından geldi.

Mart ayında ise medyaya yansıyan taciz olaylarının yüzde 58'i okul, kurs, etüt merkezi ve çocuk rehabilitasyon merkezlerinde yaşanmıştı.

Nisan’da eğitim kurumlarıyla bağlantılı 34 cinsel taciz vakası medyaya yansıdı; en az 131 kız öğrenci tacize maruz kaldı.

Tacizcilerin arasında öğretmenler, müdürler, müdür yardımcıları, okul kantini işletmecileri, servis şoförleri, okulda çalışan hizmetliler, okul çevresindeki büfe-market gibi işletmelerin çalışanları yer aldı.

Kız öğrencilerin yüzde 73’üne öğretmenleri cinsel tacizde bulundu: 96 kız öğrenciyi öğretmenleri, üçüne kantin işletmecisi, yedisine okul müdürleri, beşine müdür yardımcıları, dördüne okulun karşısındaki büfenin sahibi, sekizine okul yanındaki marketin sahibi, birine okuldaki temizlik işçisi, ikisine okulda çalışan elektrikçi, ikisine okul servisi şoförleri, birine okuldaki başka bir öğrenci, birine okula izinsiz giren yetişkin bir erkek, birine okul etrafında dolaşan yetişkin bir erkek cinsel tacizde bulundu.

Öğrencilerin yüzde 83’ü fiziksel tacize, yüzde 12’si hem fiziksel hem dijital tacize, yüzde 4’ü dijital tacize, bir kız öğrenci ise sözlü tacize maruz kaldı.

Tacizcilerin sadece yüzde 44’ü tutuklandı; yüzde 15’i ise açığa alındı. Tutuklananların üçte birini öğretmen olmayan failler (okulda çalışan elektrikçi, okulun karşısındaki büfenin sahibi, kantin işletmecisi, okul yanındaki marketin sahibi, okula izinsiz giren yetişkin erkek) oluşturdu.

Diğer tacizciler ise haklarında idari ve/veya hukuki soruşturma başlatıldı. Birçok tacizci öğretmen görev yaptıkları okulda göreve devam ederken, bazıları ise haklarında hukuki işlem yapılmaksızın başka okullara atandı. Bir tacizci öğretmenin “okul müdürü tarafından gözlem altında” olduğu belirtildi.

Nisan’da eğitim kurumlarıyla bağlantılı olmayan 16 taciz vakası medyaya yansıdı; en az 24 kadın ve kız çocuğu tacize maruz kaldı.

Tacize maruz kalanların yüzde 46’sını 18 yaş altındaki kız çocukları oluşturdu.

Medyaya yansıyan haberlere göre, tacizcilerin sadece dördü tutuklandı.

Dört kadına işyerlerinde üst kademelerinde çalışan erkekler, birine aile hekimi, birine hastanede işçi olarak çalışan bir erkek, yedisine tanımadığı erkekler tacizde bulundu. Kız çocuklarının altısına Trabzon Aile Bakanlığı İl Müdürlüğü memuru, birine akrabası, birine komşusu, ikisine üvey babası, birine ise tanımadığı bir erkek tacizde bulundu.

21 kadın ve kız çocuğu fiziksel tacize maruz kalırken, bir kadın hem fiziksel hem dijital tacize, iki kadın ise teşhirciliğe maruz kaldı.

Kadın ve kız çocuklarının dördü sokakta, dördü işyerlerinde, üçü evde, ikisi otobüste, ikisi apartman girişlerinde, biri hastanede, biri muayenehanede tacize maruz kaldı. Yedi kız çocuğuna yönelik taciz olaylarının yaşandığı mekana ilişkin bilgiler haberlerde yer almadı.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)