• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 23 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 22 °C

Yeniden Veysel'e kulak verme zamanı: Dava, insanlık davası

Yeniden Veysel'e kulak verme zamanı: Dava, insanlık davası
Ölümünün üzerinden 43 yıl geçti ve Türkiye bugün her zamankinden fazla Aşık Veysel'in bilgeliğine ihtiyaç duyuyor.

Türkiye toplumu bugün belki de Cumhuriyet tarihinin en zor döneminden geçiyor. Toplum bizzat ülkeyi yönetenler eliyle etnik, mezep ve siyasi görüşlere göre ayrıştırılıyor ve toplumun içine nefret tohumları ekiliyor.

Oysa bu toprakların yetiştirdiği nice bilge, Anadolu humanizmasının filizlenmesine katkı sağlayan nice ozan, insanlık ortak paydasında buluşulabileceğini söyledi asırlarca.

Anadolu'nun o bilgeler halkasının en gür isimlerinden biri de şüphesiz Aşık Veysel Şatıroğlu...

O, Nazım Hikmet'in Türk köylüsü için söylediği gibi "Topraktan öğrenip, kitapsız bilendir" Gönül gözü ile akıl gözü berrak bir insan sevgisi ile yorumlar hayatı.

Tıpkı 'Dava İnsanlık Davası' türküsünde söylediği gibi.

İşte bugün ülkeyi yönetenlerden toplumun tüm kesimlerine herkesin yeniden kulak vermesi gereken ve 43 yıl önce aramızdan ayrılan büyük ozan Aşık Veysel, asırlar sonra bile anlamını yitirmeyecek dizlerinde şöyle sesleniyordu:

Allah birdir Peygamber hak 
Rabbül alemindir mutlak 
Senlik benlik nedir bırak 
Söyleyim geldi sırası 

Kürt'ü Türk'ü ne Çerkez'i 
Hep Adem'in oğlu kızı 
Beraberce şehit gazi 
Yanlış var mı ve neresi 

Kur'an'a bak İncil'e bak 
Dört kitabın dördü de hak 
Hakir görüp ırk ayırmak 
Hakikatte yüz karası 

Bin bir ismin birinden tut 
Senlik benlik nedir sil at 
Tuttuğun yola doğru git 
Yoldan çıkıp olma asi 

Yezit nedir, ne kızılbaş 
Değil miyiz hep bir kardaş 
Bizi yakar bizim ataş 
Söndürmektir tek çaresi 

Kimi ne çeker dilinden 
Hem belinden hem elinden 
Hayır ve şer emelinden 
Hakikat bunun burası 

Şu alemi yaratan bir 
O'dur külli şeye kadir 
Alevi sünnilik nedir 
Menfaattir varvarası 

Cümle canlı hep topraktan 
Var olmuştur emir hak'tan 
Rahmet dile sen Allah'tan 
Tükenmez rahmet deryası 

Veysel sapma sağa sola 
Sen Allah'tan birlik dile 
İkilikten gelir bela 
Dava insanlık davası...
 

Aşık Veysel'in oğlu Ahmet Şatıroğlu: Babamla anılarım her zaman taze

Halk ozanı Aşık Veysel'in 43. ölüm yıldönümü! Sivas'ın Şarkışla ilçesinde oturan 82 yaşındaki Ahmet Şatıroğlu, turnelerde beraber il il gezdiği ve sazını sırtında taşıdığı babası Aşık Veysel'i anlattı

Oğlunun gözünden Aşık Veysel...

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde oturan 82 yaşındaki Ahmet Şatıroğlu, turnelerde beraber il il gezdiği ve sazını sırtında taşıdığı babası Aşık Veysel'i anlattı.

Dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun oğlu Ahmet Şatıroğlu, ölümünün 43. yılı öncesinde babasını anlattı.

ALTI ÇOCUĞUNDAN BİRİ 

Aşık Veysel'in 6 çocuğundan 82 yaşındaki Ahmet Şatıroğlu, Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki evinde, 21 Mart 1973'te hayatını kaybeden babasıyla ilgili anılarını paylaştı.

İLK TÜRKÜSÜ 'MECNUM'UM LEYLAMI GÖRDÜM' 

Babasıyla ilgili anılarının hiçbirini unutamadığını dile getiren Şatıroğlu, 1960 yılından sonra Aşık Veysel'in yanında turnelere gittiğini söyledi.

Ozanın beste yapmadan önce başka sanatçıların türkülerini okuduğunu kaydeden Şatıroğlu, "Köyde bir köprü vardı, o köprünün altında saz çalmayı öğrendi. Türkü söylemeye başladığında ilk 'Mecnun'um Leylamı Gördüm' türküsünü okudu. Beste yaptıktan sonra hep kendi türkülerini okudu." dedi.

SİVAS VALİSİ'NDE BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Sivas Valisi Alim Barut, Ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun ölümünün 43’üncü yıl dönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı.

Vali Alim Barut mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Küçüklüğünde başına gelen acı hayat tecrübelerine rağmen yüreğinden umudu, sevgiyi, hoşgörüyü eksik etmeyen büyük halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun, 7 yaşında eline aldığı sazıyla tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları vermiştir. Halk şiirine kazandırdıklarıyla halk kültürünün zenginleşmesini sağlayan ünlü ozan, tarihimize yaptığı tanıklığı dizelerine yansıtarak, Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve bu günlere gelişimizi şiirlerine yansıtmıştır. Bir vatanın nasıl işgalden kurtarıldığını, Anadolu insanının hangi şartlarda mücadele ederek tek yumruk olduğunu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni hangi şartlarda kurduğunu şiirleriyle anlatan Aşık Veysel Şatıroğlu, vatan sevgisini her zaman yüreğinde hissetmiş, ardından bıraktığı eserleri ile de gençlerimize bu duygularını aktarmıştır. Günümüzde önemi daha da iyi anlaşılan insan hakları kavramını o tarihlerden itibaren benimseyen büyük ozan, hemen hemen her şiirinde insan sevgisine değinmiş, toplumda birlik ve beraberlik duygularının gelişmesi yönünde önemli katkılar sağlamıştır. Halk ozanı olmasının yanı sıra topluma ışık tutan aydın kimliği ile de ön plana çıkan Aşık Veysel, dizelerinde sevgiyi kardeşliği, doğayı, ölümü, eşsiz bir üslupla betimlemiştir. Toprak dostu, doğa aşığı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun birlik ve beraberlik sembolü eserleriyle insanların kalbinde sevgi ve barış tohumları ekmeye devam edeceğine inanır, ölümünün 43. yıldönümünde büyük ozanı saygıyla anıyor, eserlerinin tüm insanlığın kalbinde sevgi ve barış izleri bırakacağına inanıyorum."
 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)