• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 10 °C
 • Antalya 11 °C

YSK'dan kritik seçim kararı

Yüksek Seçik Kurulu (YSK) yurtdışındaki seçim sandıklarında basın özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaya karşı “son anda” karar aldı.

Odatv'de yer alan hberegöre, Berlin’de faaliyet gösteren AYPA TV’nin sahibi ve gazeteci Ali Yıldırım, yurtdışı seçim sandıklarıyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nu karar almaya zorladı. Türk ve Alman medyasınınseçimlerle ilgili çalışma yapmasının engellendiğini belgeleyen Ali Yıldırım, YSK’ye başvurarak Berlin’deki uygulamayı örnek gösterdi ve yurtdışındaki seçim sandıklarına medya mensuplarının adeta yaklaştırılmadığını bildirdi. Bunun basın özgürlüğü ve seçimlerin kamuoyuna açık yapılmasıyla ilgili ilkelere aykırı olduğunu hatırlatan Ali Yıldırım’ın geçen yıldan beri YSK nezdinde sürdürdüğü hukuk savaşımı sonunda meyvesini verdi ve YSK önceki gün bir karar açıklamak zorunda kaldı. Bu kararla medya mensuplarını her seçim gününün başlangıcında seçim salonlarına girebileceği ve çekim yapabileceği kesinleşmiş oldu.

YSK kararında şöyle denildi: 

“AYPA- TV tarafından Kurulumuz Başkanlığına gönderilen bila tarihli yazıda; Yüksek Seçim Kurulunun 9/9/2015 tarihli,1636 sayılı kararıyla, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde tüm medya mensuplarının (haber ajansları ve TRT dahil olmak üzere) oylamanın başlangıcında haber amaçlı kısa süreli görüntü alabileceklerine karar verildiği, bu kararda geçen 'oylamanın başlangıcında' ifadesi ile sadece birinci günün kastedildiği gerekçesi ile Almanya'da seçimlerin birinci günü olan 8 Ekim 2015 tarihi öğle saatlerinden itibaren Berlin'de medya mensuplarının sandık çevresine alınmadığı belirtilerek, Yüksek Seçim Kurulunun 9/9/2015 tarihli, 1636 sayılı kararına göre 'oylamanın başlangıcından' ifadesinin AYPA dahil tüm medya mensuplarının her oy verme gününde haber amaçlı kısa süreli görüntü alabilmelerinin serbest olduğunun açıklanması istenilmiş olmakla, konu incelenerek;

GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ :

İstem; Yüksek Seçim Kurulunun 9/9/2015 tarihli,1636 sayılı kararına göre "oylamanın

başlangıcından" ifadesinin AYPA dahil tüm medya mensuplarının her oy verme gününde haber

amaçlı kısa süreli görüntü alabilmelerinin serbest olduğunun açıklanmasına ilişkindir.

Bu kapsamda; 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde tüm medya mensuplarının (haber

ajansları ve TRT dahil olmak üzere) her oy verme günü oylamanın başlangıcında çekim

yapılabileceğine karar verilmesi gerekmiştir.

S O N U Ç :

Yukarıda açıklanan nedenlerle;

1- 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde tüm medya mensuplarının (haber ajansları ve TRT dahil olmak üzere) her oy verme günü oylamanın başlangıcında çekim yapılabileceğine,

2- Karar örneğinin AYPA-TV ile

a) Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına,

b) Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğüne,

c) Kurulumuzun www.ysk.gov.tr internet adresinde yayınlanması için Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne gönderilmesine, 20/10/2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)