• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 23 °C

Yüksek Yargı düzenlemesi Meclis'ten geçti

Yüksek Yargı düzenlemesi Meclis'ten geçti
Yargıtay ve Danıştay üyelerinin azledilmesiyle ilgili yasa, TBMM Genel Kurulu'nda saat 00:25’te kabul edilerek yasalaştı.

Atatürk Havalimanı'nda yaklaşık 50 insanın ölümüne yol açan saldırıyı bile umursamadan tasfiye koşullarını tartışmayı sürdürdüler. Yargıtay ve Danıştay üyelerinin azledilmesi yasası, Meclis'te 4 gün boyunca sabahlara dek süren maraton sonucunda TBMM Genel Kurulu'nda 00:25'te kabul edilerek yasalaştı.

Kabul edilen yasaya göre, Yargıtay’da 516 olan üye sayısı önce 300’e, üç yıl içinde kademeli olarak 200’e; Danıştay’da ise 195 olan üye sayısı önce 116’ya, üç yıl içinde 90’a düşürülüyor. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Yargıtay ve Danıştay üyelerinin üyelikleri sona erecek.

Danıştay’da 17 olan daire sayısı 10’a; Yargıtay’da 46 olan daire sayısı 24’e düşürüldü.

2011 yılında, Yargıtay’da 250 olan üye sayısı 387’ye, 2014 yılında 516’ya; Danıştay’da 95 olan üye sayısı 156’ya 2014 yılında 195’e yükseltilmişti.

Yasanın Erdoğan tarafından imzalanıp Resmi Gazete'de yayımlandığı gün, Danıştay ve Yargıtay Başkanı; başkan vekili; başsavcıları ile daire başkanları dışındaki üyelerin kurumlarıyla ilişkileri kesilecek. Görevleri sona eren üyelerin yerlerine 5 gün içinde, kendilerine tanınan kota sayısına göre, Cumhurbaşkanı ve HSYK 1. Dairesince yenileri seçilecek.

Seçimlerin 5 gün içinde bitirilmesi öngörülüyor çünkü Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesi durumunda kararın boşa çıkarılması amaçlanıyor. Yenileri seçilmiş olduğu için iş işten geçmiş olacak.

Yasayla, yüksek mahkeme üyelerinin görev süreleri 12 yıl ile sınırlandırılıyor. Yeniden seçilmeyen üyeler, ya emekli olmak ya HSYK’nın istediği yerlere gönderilmeyi kabul etmek arasında seçim yapmak zorunda kalacaklar ya da üyelik görevini sürdürdükleri 12 yıl boyunca yeniden seçilebilmek için kendilerinden beklenen davranışı gösterecekler.

Yasayla, Yargıtay Birinci Başkanı seçilebilmek için öngörülen kıdem süresi de 10 yıldan 6 yıla düşürüldü. Genel sekreter seçilebilmek için 5 yıl Yargıtay üyeliği yapma koşulu kaldırıldı.

Üyeliğe yeniden seçilmeyenlerden 5 gün içinde idari yargıda başka bir göreve atanmak için istekte bulunanlar, HSYK’nın ilgili dairesince (1. Dairesi) 5 gün içinde idari yargıda sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanacaklar. İstekte bulunmayanlar ise başka bir göreve atanmak üzere Başbakanlığa bildirilecek.

YSK DA AKP'NİN EMRİNE GİRMİŞ OLDU
Tasarının yasalaşmasıyla birlikte yalnızca Danıştay ve Yargıtay değil Yüksek Seçim Kurulu da doğrudan iktidarın emrine girmiş oluyor. Çünkü YSK, 6’sı Yargıtay; 5’i Danıştay’dan seçilen 11 üyeden oluşuyor.

Yüksek yargı üyelerinin azledilmesinin öngörüldüğü Yasa tasarısına Pazartesi günü düzenlediği bir basın toplantısıyla, yargı ile ilgili hiç görev ve yetkisinin olmamasına karşın, Kamu başdenetçisi de destek çıkmıştı. Basın toplantısında, Kamu Denetçiliği kurumunun bir yılı aşkın bir süredir adalet sisteminin iyileştirilmesi konusunda bir rapor hazırlamak üzere çalıştıklarını, henüz bitmemekle birlikte yargı paketinin Meclis'te görüşmeye başlanılmasıyla birlikte rapor taslağını basınla paylaşmaya karar verdiğini söylemişti.

Kamu başdenetçisi basın toplantısında, yasadışı örgüt mensuplarının yüksek yargıdan tasfiye edilmezse radikal önlemlere başvurulmak zorunda kalınır demiş ve tasfiye edilmeleri için tavsiyelerde bulunmuştu. Sözgelişi,  yüksek disiplin kurulunca emekliliğe zorlanabilirler; Yargı Strateji Üst Kurulu kurulur ve yasadışı örgüt üyesi olanların azledilmesi için stratejiler geliştirilir; tasfiye edilenlerin maaşları aynen ödenirse anayasaya aykırı olmaz gibi akıllar vermişti.

Yargıtay eski Başkanlarından Hasan Gerçeker, tasarıyı anayasanın temel ilkelerine, yargı bağımsızlığına, kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu ve en başka yüksek yargının karşı çıkması gerektiğini söylemişti.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)