• BIST 115.169
 • Altın 161,821
 • Dolar 3,7956
 • Euro 4,6741
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 11 °C

'Zarrab Erdoğan'ı yakacak'

'Zarrab Erdoğan'ı yakacak'
ABD'de görülen Reza Zarrab davasının Erdoğan'ı kapsayacak biçimde genişletildiği iddia edildi.

Ortaya atılan yeni iddialarına göre ABD'de görülen Reza Zarrab davası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da kapsayacak biçimde genişletiliyor. İddiada, "Davanın her basamağı aştığını, beklentileri geçerek şaşırttığı" belirtiliyor.

Haberdar Washington muhabiri İlhan Tanır, Zarrab davasına ilişkin, beklenen ama yine şaşırtıcı dlan iddialar ortaya attı. İşte o yazının tamamı: 

"Türkiye’de artık ev ismi haline gelen, New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın bu hafta içinde Reza Zarrab’ın kefaletle serbest kalma talebine red verilmesi yönündeki 29 sayfalık görüşü, içinde bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı da işaret eder şekilde yayınlandı.
 
Şimdiye kadar eğer Zarrab davasında bildiğimiz tek şey varsa, o da davanın her basamağının beklentileri aşması, şaşırtması oldu.
 
30 Mart tarihinde yayınlanan Bharara’nın ön iddianamesi, derinliği, detayları ve suçlamaların ağırlığı ile şaşırtmıştı.
 
19 Mayıs tarihindeki Zarrab’ın kefalet paketi olarak takdim edilen raporlarda da liste halinde bizzat First Lady Emine Erdoğan’ın kurucu, yengesinin başkan, Egemen Bağış’ın eşinin de asil üye olduğu Togemder’e verdiği milyon dolarlık ‘bağışları’ gördük.
 
Bu hafta ise Bharara, yazdığı 'karşı görüş' yazısında, birden ülkenin liderini, hem de Zarrab ile ilişkili, yolsuzluk işlerine bulaşmış yetkili olarak saydı.
 
Daha bismillah demeden ortaya saçılan bu yeni bilgiler sonrası Türkiye’ye yöneldi bütün gözler. 
 
Cumhurbaşkanı, bakanlar, hükümet sözcüleri ne diyecekti bu ağır suçlamalara? Bu Amerika’nın ‘’küstah’’ başsavcısının haddi bildirilmeli değil miydi?
 
Kimseden bir tepki gelmedi. 
 
Onun yerine yıllardır Erdoğan ailesinin övündüğü Togemder hayır derneğinin websayfası apar topar kaldırıldı. 
 
Dernekten bir açıklama yapılmadı. Birçok gazeteci uğraşmasına rağmen yorum yapmadılar. Şimdi Google araması yapıldığında dahi Togemder’in artık arama listesine girmediği görülüyor.
 
Websayfası buharlaştırılıp, ortadan kaldırılınca bu sorular bitecek mi?
 
Normal şartlar altında, demokratik bir ülkede milyonlarca dolar ‘bağışın’ verildiği iddiası ve verildiği iddia edilen derneğin ülkenin en yüksek makamlarına ulaşıyor olması cevapsız bırakıldığında, o ülkede çoktan yöneticiler değişmiş olurdu.
 
2011 ile 2015 yılları arasında görünen o ki Bharara, Amerika’nın yurtdışı istihbarat kolluk kuvvetleri ile detaylı bir şekilde çalışma yapmış.
 
Bankacılık Sektörü de Bharara'ya Takılmış
 

Zarrab’ın Türkiye ile ilişkilerinde daha önce bahsettiğimiz gibi Türkiye’nin siyaset dünyası, bürokrasi dünyası, iş dünyası ve spor dünyasından isimler var.
 
Şimdiye kadar bahsetmediğimiz bir de bankacılık sektörü var. Edinilen bilgiye göre soruşturma dosyasına en az 6 Türk bankası girdi. Bu rakamın yarım düzineden fazla, bir düzineden az olduğu belirtiliyor.
 
Kaynaklarımın bildirdiğine göre, bazı bankalarda 2010 ama özellikle 2011’den itibaren hummalı bir şekilde para aklama mekanizması yürümüş. Sadece bazı kamu bankaları değil, bazı özel bankalarda da bu işlerle uğraşmış. Kaynağımın dediğine göre; bu bankalar uluslararası alanda illegal işler için  ‘çiftlik gibi' kullanılmış.
 
Bankaların sayısına gelince: bu bankaların yarım düzineden fazla, bir düzineden az sayıda olduğunu duydum.
 
İkili Kıskaç
 
Sadece bu da değil. Sıkı durun. ABD’nin bir başka kurumunda yine Türkiye’yi ilgilendiren bir başka soruşturmanın sürdüğünü de duydum.
 
Türkiye’de yıllar süren bu ‘scheme’ veya ‘çark’ içinde, sadece siyasiler değil, birçok bürokratın aktör olarak oyunu oynadığına inanılıyor.
 
29 Sayfanın Söylediği
 
Gerçi Başsavcı Bharara’nın 29 sayfalık görüş dilekçesinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan bizzat, ismi ile bahsedilmesi zaten soruştumanın derinliğini göstermiyor mu?
 
Geçen günlerdeki Başsavcı Bharara’nın dilekçesini, bin sayfayı bulması beklenen asıl iddianamesinin fihristi olarak kabul etmek gerekir aslında.
 
Bana göre, bu fihristinde, bin sayfalık asıl iddianamesinin aktörlerinin bazılarını gösterdi Bharara.
 
Bunu, asıl iddianame yayınlandığında daha iyi göreceğiz sanirim.
 
Zarrab sadece bu işin küçük bir aktörü gibime gelmeye başladı giderek. Bunu not edin.
 
Zor bir yaz mevsmi bekliyor iki ülke başkentlerini.
 
Zarrab davası şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da şaşırtmaya ve beklentileri aşmaya devam edecek gibi. 
 
İşaretler şimdilik böyle. 
 
Zarrab bu günlerde Ankara tarafından gözardı edilmeye çalışılsa da, bu durumun nereye kadar devam edebilecegi bilinmiyor."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)