• BIST 79.764
 • Altın 125,157
 • Dolar 3,0742
 • Euro 3,3471
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 23 °C
 • Adana 26 °C
 • Antalya 30 °C

Zarrab’ın tutuklanması RTE’ye ne yapar?

Hayri CEM

Reza Zarrab’ın Amerika’da gözaltına alınması, AKP’ye muhalif olan vatandaşlar arasında heyecan yaratıp, yeni umutlar doğmasına neden oldu. Kendi ülkelerinde gerçekleşmediğine inandıkları adaletin Amerika sayesinde gerçekleşeceğine inanıyorlar.

Peki bu vatandaşlar niye Zarrab’ın yargılanmasını istiyorlar? Neden Zarrab’a bu kadar kin duyuyorlar?

Zarrab bu ülkede devlet sırtından zengin olan ilk kişi değil ki! Bugüne kadar her iktidar kendi zenginini yarattı ve bunlar hep devlet kaynaklarını çalarak zenginleştiler. Elbette çaldıklarını da devletteki siyasilerle paylaşarak…

Zarrab’tan nefret edenlerin en önemli beklentisi, bu yargılanma sonucunda Türkiye’deki işbirlikçilerinin ortaya çıkması ve bunun sonucunda ülkede iktidarın değişmesidir. Bence bu saf beklentinin gerçekleşme ihtimali sıfırdır.

Zarrab’ın Amerika’da gözaltına alınması ile ilgili olarak pek çok komplo teorisi ortaya atıldı. Bu teorilere bir tane de ben ekleyeyim:

Zarrab’ın Amerika’ya gitmesi, gözaltına alınması, yargılanması bir senaryodur. Bu senaryonun amacı; son zamanlarda kontrolden çıktığına inanılan Tayyip Erdoğan’ın yeniden kontrol altına alınıp, Ortadoğu’daki pis işlerini daha kolay yaptırmaktır.

Bence ABD’nin RTE’yi yollamak gibi bir amacı yok. Yollamak isteseler, şimdiye kadar çoktan yollarlardı. Tam tersine Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Genel Seçimlerde el atından desteklediler. Çünkü ne Bahçeli ne de Kılıçdaroğlu ABD’nin Ortadoğu’daki politikalarını gerçekleştirecek güç ve profilde değiller. Mevcut siyasi ortamda ABD’nin çıkarlarına en uygun kişi RTE’dir ve RTE de bunun farkındadır.

RTE son yıllarda, çevresi tarafından dünya lideri olduğuna ve Ortadoğu’yu şekillendirebileceğine inandırılmıştır. Bu yanlış yönlendirme sonucunda, bazı durumlarda “Büyük Patron”un kontrolünden çıkmakta ve onun çıkarlarına ters işler yapabilmektedir. Tabii bu durum Büyük Patron’un canını sıkmaktadır. RTE’ye ciddi bir ders verebilmek için Zarrab’ın vereceği ifade ve bilgiler kullanılacaktır.

Zarrab konuşacak ve yaşanılan tüm pislikleri ortaya dökecektir. Bunun sonucunda Tayyip Erdoğan ve yakınlarının (aile bireyleri ve bazı siyasiler) uluslararası mahkemede yargılanabilmesini sağlayacak bulgulara ve kanıtlara ulaşılacak. Bu aşamadan sonra ABD ile RTE arasında sıkı pazarlıklar başlayacak. ABD’nin eli daha güçlü olduğundan RTE’ye iki seçenek kalacak; ya aile efradını da toplayıp ülkeyi terk edecek, ya da yeniden biat edip, ABD’nin tüm isteklerini yerine getirecek. Bunun karşılığında da hem kendini hem de çevresini güvence altına almış olacak.

Dolayısıyla Zarrab gözaltına alındı diye vatandaşlarımızın boş hayallere kapılmaması gerekir. Ufukta, şimdilik siyasi iktidarda bir değişiklik gözükmüyor.

Ülkemizdeki baskın siyasi eğilim sonucu Cumhuriyet döneminde hep sağ partiler lehine olmuştur. Sol sayılabilecek partilerin bugüne kadar en fazla alabildikleri oy oranı %41,4’tür. Vatandaşların %60’a yakını bugüne kadar düzenli olarak sağ partilere oy vermiştir. Muhaliflerin oyları AKP’yi iktidardan yollamaya yetmiyor; dolayısıyla ülkenin siyasi iktidarında demokratik yollardan bir değişiklik olacaksa bu değişiklik sağ siyasi partilerden gelecektir. AKP’yi ancak onu iktidara getiren oylar yollayabilir.

AKP’ye oy veren seçmenlerin memnuniyetsizliği ne kadar artarsa artsın bu kesim hiçbir zaman CHP’ye ve MHP’ye oy vermeyecektir. CHP ve MHP onların gözünde eski düzenin partileridir. Bu partilerin miadının dolduğuna inanmaktadırlar. Dolayısıyla önlerindeki alternatif AKP’dir.

Türkiye’nin siyasi geçmişine bakıldığında da, iktidar değişimin dinamiklerinin mevcut siyasi partiler olamayacağı görülür. Türkiye’de değişimi sağlayan üç önemli dinamik vardır;

‘Kirlenmemiş’, denenmemiş yeni bir lider
‘Kirlenmemiş’, denenmemiş yeni bir örgüt (parti)
Bu yeni lider ve örgütün mevcut düzene isyanı ve değiştirme vaadi.

Gelin geçmişteki büyük değişimlerde bu dinamikleri beraber arayalım:

Atatürk, Osmanlı devletine hizmet etmeye devam etse muhtemelen Sadrazamlığa kadar yükselirdi. Ancak kesinlikle Osmanlı devletinin yıkılmasını engelleyemezdi. Bir Osmanlı Sadrazamı olarak halkı işgalci güçlere karşı ayaklandırıp, kurtuluş savaşı başlatması mümkün olamazdı.

Atatürk devlet idaresinde kirlenmemiş bir kişilik olduğundan halkı harekete geçirebilecek güce sahipti. Ancak bu değişimi mevcut Osmanlı kurumları ile yapamazdı. Zira halkın Osmanlı kurumlarına güveni kalmamıştı. Mevcut devlet kurumları halkı harekete geçirecek bir dinamik olmaktan çıkmıştı. Dolayısıyla yeni bir kurum/örgüt gerekiyordu: Kuvayı Milliye!

Halk o dönemde yaşadığı sefaletin ve esaretin kaynağı olarak Osmanlı devletini görüyordu. Dolayısıyla onları harekete geçirecek kişi ve örgütün hedefinin ucunda sadece yabancı işgalciler değil Osmanlı devleti de olmalıydı.

İşte Atatürk bu üç değişim dinamiği sayesinde iktidarı değiştirebildi.

Menderes, CHP içinde İnönü’ye muhalifti. CHP içinde kalıp, muhalefetine devam etseydi yarattığı değişimi gerçekleştirmesi mümkün olabilir miydi?

Onun yarattığı siyasal ve toplumsal değişime bakarsak; yeni bir kişilik, yeni bir organizasyon (DP) ve mevcut düzene isyan ettiği görüntüsünün bu değişimin itici dinamikleri olduğunu görürüz.

Turgut Özal iktidara aday olduğunda çok az tanınıyordu. Darbecilerin, Turgut Sunalp ve Necdet Calp’e kurdurduğu iki parti halkın güvenini kazanamadı. Halkın gözünde bu iki parti mevcut düzenin temsilcisiydi. Özal ise politikada yeni bir kimliği ve yeni kurduğu partisi ile mevcut düzene/rejime karşı olduğu görüntüsünü veriyordu. Bu üç dinamik Özal’ı iktidara taşıdı.

RTE’nin de iktidar olması da bu üç dinamikle gerçekleşmiştir. Dönemin mevcut siyasi liderleri (Çiller, Mesut Yılmaz, Bahçeli, Erbakan) ve partileri halkın gözünde denenmiş ve yıpranmışlardı. RTE şayet Saadet Partisi içinde kalıp, muhalefetini sürdürse Erbakan tarafından etkisiz hale getirilirdi. Yeni bir kişilik, yeni bir parti ve mevcut düzene/rejime karşı çıktığı görüntüsü halk tarafından iktidara taşındı.

Neredeyse Cem Uzan bile bu özellikler sayesinde daha ilk seçiminde meclise giriyordu.

Tüm bunları yazma nedenim, Zarrab olayından dolayı boşuna umutlanılmaması gerektiğini hatırlatmak.

Yeni bir kişi, yeni bir siyasi parti kurup, RTE’nin kurduğu düzeni değiştireceğini vaat etmediği sürece AKP iktidarının değişmeyeceğini kabul etmek gerekiyor. Bu kişi ve partinin, “Büyük Patron” ile anlaşmasının şart olduğunu söylemeye gerek bile yok.

Bunun dışındaki alternatifler sadece RTE ve AKP hükümetinin politikalarına ayar vermekten öteye gitmez.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.