• BIST 115.450
 • Altın 166,641
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 13 °C

Zeynep Altıok sordu: Kaç kişiye 'cumhurbaşkanına hakaret' soruşturması açıldı

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı “Cumhurbaşkanına hakaret”ten haklarında soruşturma açılan, gözaltına alınan, tutuklanan ve hüküm giyenlerin sayısını Bekir Bozdağ’a sordu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle konuyu Meclis’e taşıyan Akatlı, soru önergesinde son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında partinin 35. Olağan Kongresi'ndeki "diktatör bozuntusu" ifadeleri nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaretten 100 bin TL'lik manevi tazminat davası açıldığına ve Tekirdağ Çorlu’da Erdoğan'a Facebook'tan hakaret ettiği gerekçesiyle 17 yaşındaki bir çocuğun evinden alınarak tutuklandığına dikkat çekti.

Önergede “Çağdaş dünya ülkelerinde, örneğin Avrupa Birliği’ne üye hiçbir ülkede, devlet başkanına hakaret edildiği gerekçesi ile soruşturma açılamamaktadır. Bu durum Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) çeşitli başvuru kararlarında da net olarak sabittir. Evrensel insan hakları beyannamelerinde şiddet ve hakaret içermedikçe her türlü eleştirme hakkı ifade özgürlüğü kapsamında tanımlanmaktadır” denildi.

Akatlı şu sorulara yanıt istedi:

1-Cumhurbaşkanı’na yöneltilen eleştiriler kapsamında “hakaret” tanımı hangi durumları içermektedir?

2- Kılıçdaroğlu başta olmak üzere kaç siyasetçiye Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmaların sonucu ne olmuştur?

3- Türkiye’de yaşayan 76 milyon yurttaşımızdan kaç kişiye Cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma başlatılmıştır? Soruşturma başlatılanlardan kaç kişi, gözaltına alınmıştır? Kaç kişi ne süreyle tutuklanmıştır? Davası sonuçlananlardan kaç kişi hüküm giymiştir?

4- Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı kaç akademisyene soruşturma açılmıştır? Soruşturma sonucu kaç akademisyen gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan kaç akademisyen tutuklanmıştır? Davası sonuçlanan kaç akademisyen hüküm giymiştir?

5- Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan ya da gözaltına alınan kişilerin kaçı 18 yaşının altındadır? Bu çocukların kaçı gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan çocuklardan kaçı tutuklanmıştır? Davası sonuçlanan çocuklardan kaçı hüküm giymiştir?

6- Cumhurbaşkanına hakaret suçundan kaç öğrenciye soruşturma açılmıştır? Soruşturma açılan öğrencilerden kaçı gözaltına alınmıştır? Kaçı tutuklanmıştır? Bu öğrencilerden kaçı üniversite ve yüksekokul öğrencisi, kaçı lise ve dengi okul öğrencisidir? Davası sonuçlanan öğrencilerden kaçı hüküm giymiştir?

7- Facebook, Twitter gibi sosyal ortamlarda yapılan paylaşımları Cumhurbaşkanı’na hakaret sayılarak, haklarında soruşturma açılan kaç kişi vardır? Soruşturma açılan kişilerden kaçı gözaltına alınmıştır? Kaçı tutuklanmıştır? Davası sonuçlanan kaç kişi hüküm giymiştir?

8- Cumhurbaşkanına hakaretten kaç kamu görevlisi hakkında adli ve idari soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmaların kaçı devam etmekte ve kaçı hükme bağlanmıştır? Soruşturmalardan dolayı açığa alınan kamu görevlisi var mıdır? Varsa kaç kişidir?

9- Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı kaç sanatçı hakkında soruşturma başlatılmıştır? Bu soruşturmalardan dolayı kaç sanatçı gözaltına alınmıştır? Kaç sanatçı tutuklanmıştır? Davaları sonuçlanan kaç sanatçı hüküm giymiştir?

10- Cumhurbaşkanına hakaretten kaç gazeteci hakkında soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmalardan ötürü kaç gazeteci gözaltına alınmıştır? Kaç gazeteci tutuklanmıştır? Davaları sonuçlanan kaç gazeteci hüküm giymiştir?

11- Karikatür, fotoğraf, mizah vb. yöntemlerle Cumhurbaşkanını eleştiren kaç kişiye “hakaret” gerekçesi ile soruşturma açılmıştır? Kaç kişi gözaltına alınmıştır? Kaç kişi tutuklanmıştır? Davaları sonuçlanan kaç kişi hüküm giymiştir?

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)