• BIST 116.841
 • Altın 161,885
 • Dolar 3,7823
 • Euro 4,6622
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 11 °C
 • Antalya 13 °C

Zizek, Varoufakis, Assange tartıştılar: Acil sorun; entelektüel boşluğu doldurmak

Slavoj Žižek, Yanis Varoufakis, ve Wikileaks kurucusu Julian Assange Londra'da 'Avrupa Öldü-Kaput! Yaşasın Avrupa!' panelinde buluştular. Assange'ın TV bağlantısıyla katıldığı panelde AB'nin geleceği dahil olmak üzere Ortadoğu, dünya ve sosyalizmin sorun

Sosyal bilimci Slavoj Žižek, Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ve Ekvador Büyükelçiliği'nin zorunlu misafiri Wikileaks kurucusu Julian Assange Londra'da “Avrupa Öldü-Kaput! Yaşasın Avrupa!” panelinde buluştular. Assange'ın TV bağlantısıyla katıldığı panelde Avrupa Birliği'nin geleceği dahil olmak üzere Ortadoğu, dünya ve sosyalizmin sorunları da tartışıldı.

Toplantıyı izleyen ve izlenimleri twitterda Wikileaks tarafından milyonlarla paylaşılan Blog yazarı Alainah Rook, panel izlenimlerini ve düşüncelerini ABC okurları için yazdı.

Alainah ROOK- Londra
ABC Gazetesi-Özel

“Avrupa Öldü-Kaput” toplantısından üç ayrı eleştirel sonuç çıktı. İlki Batı Solu'nun şu an yaşanan acılara ve şiddete tutarlı ve kapsayıcı bir tepkisinin olmaması ve bu vahşeti sona erdirecek pratik çözüm önerilerini yeterince heyecanla önermemesi.

İkincisi, sorunların çözümüne yetersiz kalan kapitalizmin ve Avrupa'nın kendi sınırları içerisinde yarattığı istikrarsızlıklar nedeniyle eleştirisi. Son olarak da, birey, grup ya da liderler düzeyinde, bu toplumsal sistemlerdeki hataları ya da yanlışları kullandıkları şiddete bahane eden ve durumlarını haklı çıkaranların eleştirisi.

Aslında bu toplantı, dünya ekonomisi, mülteci krizi, demokrasi, terörizm gibi Avrupa'nın kendi iç sorunlarını tartışmak için düzenlenmişti. Ancak konuşmacılar bütün bu konularda global düzeyde yürütülen bu tartışmalarda eksik kalan başka bir konuya dikkat çektiler: Hem Batıyı, hem de Batı dışında yaşanan şiddeti eleştirecek, en az bu iki blok kadar güçlü bir bloğa ihtiyaç var. Bu alanda ideolojik ve entelektüel bir boşluk söz konusu.

Konuşmacılar IŞİD ile Batı arasındaki çatışmayı analiz ederken aslında bunların arasında söylenenlerden çok daha yakın ilişki ve bağlantılar olduğuna dikkat çektiler. Çok iyi bilindiği gibi Suudi Arabistan Sünni aşırıların en büyük mali destekçisi, ABD Ortadoğu ülkelerinin istikrarsızlaştırılmasına katkıda bulunuyor ama Batı da aynı zamanda bu ülkelerle silah ticareti yapıyor.

Konuşmacılar, bu kamplaşmanın liderlerin, politikacıların ve sıradan yurttaşların kullandıkları dile ve diyaloglara da yansıdığına dikkat çektiler. Bu konuların sanki birbirleriyle hiç alakaları yokmuş gibi dile getirildiğini vurguladılar.

Bu dil başka bir soruna daha yol açıyor. Konuyu böyle ele aldığında karşı tarafı destekliyorsun algısı yaratmaksızın muhalefet etmek bile güçleşiyor. Panelde bunların konuşulduğu sırada kopan alkış belki de bu alandaki boşluğun doldurulması yolundaki isteğin ne denli güçlü olduğunu gösterdi. Yabancı ülkelerdeki şiddet bitmeli ama aynı zamanda kendi hataları da kabul edilmeliydi.

Aynı anda Suriye'de iç savaşın barışçıl olarak çözümlenmesini, IŞİD'in yok edilmesini, Avrupa'nın iç sorunlarının halledilmesini, kapitalizmin yarattığı eşitsizliğe ve sorunlara çözüm bulunmasını isteyebilirsin. Bunların birbirini dışlamaması gerekiyor. Fakat bu sorunları dünya gündeminde halihazırda ele alındığı gibi tartışmaya kalkışırsak bir yere varılamaz.

Bu geceki panelde katılımcılar bunu sağlamaya yapılıyor. Çünkü değiştirmenin yolu analiz ve eleştiriden geçiyor.

Bir tartışmanın sonunda baştan verdiğiniz cevapla başbaşa kalmanız size bir yarar sağlamaz. İşte bu gecenin ve tartışmaların başarısı bu oldu.

Batıda ve muhtemelen Doğuda da pek çok kişinin ortak düşünceleri ve hissiyatı vurgulandı: Düşünce ve yaklaşımlarını pratiğe yansıtamamak, gidişata müdahale edememek ve bir kısırdöngüde kalmanın yarattığı hoşnutsuzluk.

Fotoğraf: @AngelaRichter_

Paneli izleyen 400 kişinin birbirleriyle anlaştığı çok açıktı. Nihayetinde konuların bu şekilde tartışılması ve formüle edilmesinden salonda bir rahatlama hissediliyordu. Ancak bu fikirlerin sıklıkla dile getirilebilmelerini sağlamak için bu tartışmaların devam etmesi gerektiği de açık.

Bu panel, insanların, fikirlerin ve anlayışların evrenselleştiğini, herkesin her yerde benzer şeyler düşünmeye başladığını, entelektüel ve ideolojik alandaki boşluğun doldurulması için umut verici adımlar atıldığını gösterdi. Mesela Slavoj Žižek feminizmden bahsetti. Halihazırda feminizm dünyadaki kadınların pekçoğunu kendi deneyimlerinin ve görüşlerinin dışında tutup kapsayamıyor. Konuşmacıların belirttiği gibi bu tür durumlar bizden uzak ülkelerdeki şiddeti anlamaya ve kavramaya kadar uzanıyor. Batının kibirini ve kültürel ayrışmasını durdurmak için her tür trajediyi, ölümü ve şiddeti bilincine taşıması gerekiyor. Bütün bunları başka bir gerçeklik içerisinde yer alıyormuşçasına televizyon ekranlarından algılamamak gerekiyor. Kim yaparsa yapsın, nerede olursa olsun şiddete ve vahşete yanıbaşımızda oluyormuşçasına karşı çıkmamız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek de ancak iletişim ve geribeslem ile mümkün. Žižek 'in söylediği gibi bütün dünyayı yeniden eğitmek mümkün değil. Bunun yerine böyle düşünen insanlar tartışmalar ve eleştirilerle küçük adımlar atmalı. Atılan her adımda elde edilen çözümle, tartışmalar, muhalefet hakkındaki dar tartışma sınırlarını aşıp çözüme yönelik bir diyaloğa dönüşecektir.

İçeriğini bir yana bıraksak bile bir panelin yapılabilmesi önemli. Fikir ve perspektif paylaşımları yapıp global reform ve çözüm arayışı içinde olanların bu tartışmalara daha fazla ihtiyacı var. İnternet, ve eğitim aracılığıyla da bunu başarmak mümkün ve ulaşılamaz değil. Pek çok kişi gibi ben de eşitsizliklerin ve şiddetin son bulmasını istiyorum. Umarım bu yolla veya başka bir yolla gelecekte bunu başarabiliriz.

Fotoğraf: @katarinamedic

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)