• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 16 °C
 • Antalya 17 °C

Zübeyde Hanımın mezarının yanına tuvalet yapımına tepki

Zübeyde Hanımın mezarının yanına tuvalet yapımına tepki
İzmirli yurttaşlar Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın Anıt Mezarına yapılan saygısızlığa sessiz kalmadı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın anıt mezarının bulunduğu alana bitişik; cami tuvaleti yapılmaya başlanması İzmir'de yurttaşların tepkisini çekti. Hacı Osman Paşa Camii Koruma ve Yaşatma Derneği girişimi olan bu inşaata tepki duyan yurttaşlar ilgili kurumlara inşaatın durdurulması için dilekçe yazma girişimi başlattı.

Aralarında pek çok STK'nın yer aldığı bir grup Zübeyde Hanım Anıt Mezarı önünde bir basın açıklaması yaparak tuvalet yapımının durdurulması için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapılırkne, öte yandan imza kampanyası da başlatıldı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü İzmir 1 No.lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne sunulan başvuru dilekçesi şu şekilde:         

12924606_10154123128762431_1875036996887070780_n.jpg        

İzmir İli Karşıyaka İlçesi Bahariye Mahallesi’nde bulunan Atatürk’ümüzün annesi Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı’nın çok yakınına bir tuvalet binası inşa edilmektedir.

Her ne kadar Anıt Mezar yakınında bulunan Osman Paşa Camii’nin varlığı bir tuvaleti gerekli kılsa da, söz konusu inşaatın Anıt Mezar’a çok yakın bir noktada yapılıyor olması en hafif deyimiyle uygunsuz bulunmaktadır.

Yapılan görüşmede Karşıyaka Belediyesi yetkilileri,  Müdürlüğünüze başvurarak tuvalet inşa edilebilecek ve mevcut inşaatın yarattığı sıkıntılara neden olmayacak iki ayrı yere ilişkin proje sunduklarını ancak kabul görmediğini belirtmişlerdir.

Yapılmakta olan tuvalet inşaatı, henüz faaliyete geçmemiş olmasına karşın kamuoyunda

huzursuzluğa ve tepkilere neden olmuştur. Bitirilip tuvalet olarak kullanılmaya başlanması durumunda ise huzursuzluk ve tepkilerin boyutunun artacağı açıktır. Atatürk’ün biz Karşıyakalılara emanet ettiği annesi Zübeyde Hanım’a karşı saygıda kusur edilmesi kabullenebileceğimiz bir durum değildir ve yapılmakta olan tuvalet inşaatı açık bir saygısızlık ifadesi olarak algılanmaktadır.

Yukarıda çok kısa olarak belirtilen nedenlerden ötürü, anılan inşaatın derhal durdurulması ve Atatürk’ümüzün ve annesi Zübeyde Hanım’ın aziz hatırasına gölge düşürecek bu girişimden vazgeçilmesi, aşağıda imzaları bulunan kuruluşların temsil ettiği geniş bir kitlenin acil talebidir. Milli tarihimizin bir parçası olan bu anıt sadece Karşıyaka’mıza ve Karşıyakalılara değil tüm İzmir’e ve İzmirlilere Büyük Atatürk’ümüzden bir emanettir. Bu tepki sesleri Türkiye’nin diğer bölge ve şehirlerinden de  giderek yükselmektedir.

Sonunda kullanıma açılması ve kullanımının sürdürülmesi mümkün olmayan bu tuvalet inşaatından bir an önce vazgeçilmesi oluşacak kamu zararının önlenmesi bakımından da önemlidir.

Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, itirazımız cami cemaatinin ihtiyacı olan tuvalete değil, tuvaletlerin yapıldığı yere karşıdır. Ayrıca tuvalet ihtiyacı sadece camiin değil, park içindeki kafeteryaya gelen  ziyaretçiler ve park içinde oynayan çocukların da ihtiyacıdır..

İnşaatı tamamlanmak üzere olan tuvaletlerin daha uygun bir noktada yapılması talebimizi bir kez daha yineler, gereği için bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,   

12963923_10154123129867431_652652320603759696_n.jpg

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ EŞGÜDÜM ŞB.leri (28 Şube)

EĞİTİM-İŞ İZMİR 3 No.lu Şube

EĞİTİM-İŞ İZMİR 4 No.lu Şube

EĞİTİM-İŞ İZMİR (Gaziemir)  No.lu Şube

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ Karşıyaka Şubesi

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ Bornova Şubesi

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ Karşıyaka Şubesi

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ İzmir Şubesi

VARDİYA BİZDE PLATFORMU İzmir

TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ Karşıyaka Şubesi

TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ Konak  Şubesi

LATİFE HANIM GURUBU

İZMİR 68 liler PLATFORMU

EĞİT-DER Karabağlar Şubesi

EĞİT-DER Balçova Şubesi

BORNOVA CUMHURİYET BİRLİKTELİĞİ

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)