19 Mayıs’ın 100. yılında Küçükçekmece’de yıllar sonra fener alaylı kutlama

19 Mayıs’ın 100. yılında Küçükçekmece’de yıllar sonra fener alaylı kutlama

31 Mart yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçen Küçükçekmece Belediyesi, 19 Mayıs 1919’un 100. yılında fener alayı yürüyüş ve konser düzenledi.

Bağdaş Çetin / ABC

Kemal Çebi başkanlığındaki CHP’li Küçükçekmece Belediyesi, yıllar sonra 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda fener alayı yürüyüşü düzenledi. Türk bayrağı açılan yürüyüşe yoğun katılım sağlanırken Küçükçekmece sakinleri, evlerinden ve otomobillerinden yürüyüşü selamladı.

Küçükçemece Belediye Başkanı Kemal Çebi’ye CHP Küçükçekmece İlçe Başkanı Turgay Özcan ve İyi Parti Küçükçekmece İlçe Başkanı Fatma Çolak eşlik etti. Tepeüstü meydanından Fevzi Çakmak meydanına gerçekleşen yürüyüşte sık sık ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganları atıldı.

Fevzi Çakmak meydanında coşkulu kalabalığa seslenen Çebi burada bir konuşma yaptı. Başkan Çebi konuşmasında şunları söyledi:

‘YÜZ YIL ÖNCE ATILAN BU ADIM GÜÇ VE İLHAM VERİYOR’

“Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş, laik, demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı Türkiye Cumhuriyetine giden yolda attığı adımın yüzüncü yıldönümü. Yüz yıl önce atılan ve bir ulusun, tarihte var olma mücadelesini başlatan bu ilk adım halen hepimize hayallerimizi ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için güç ve ilham vermeye devam ediyor.

Bizlerin başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atan tüm kahramanlarımıza duyduğumuz minnet ebedidir. Atatürk bu günü gençliğe armağan ederek gençliğe duyduğu sonsuz güveni ifade etmiştir. Biz de gençlerimize güveniyoruz. Geleceğimiz için, gençlerimiz için öncelikle cumhuriyet değerlerine, demokrasimize sahip çıkmak, sorgulayan, eleştiren, fikri hür, vicdanı hür, nesiller yetiştirmek ve onların önlerini açmak, eğitim kalitesini yükseltmek hepimizin önceliği olmalıdır. Cesaretle yolumuza devam etmeliyiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun”

Daha sonra belediyenin ring araçlarıyla Yakup Kemal Beyatlı gösteri Merkezi’ne geçen Küçükçekmeceliler burada Pinhani’nin verdiği konserle geceyi sonlandırdı.

Öte yandan AKP’li Temel Karadeniz döneminde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı salon etkinlikleri ile ‘geçiştirilirken’ AKP’li önceki dönem belediye başkanı Karadeniz’in herhangi bir mesaj yayınlamaması dikkat çekti.

 

 

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR