Şuraya Bir ''Afrin’ Çizelim - “Bordo Bereliler 2 Afrin''

Şuraya Bir ''Afrin’ Çizelim. Biraz da Osmanlı Tokadı… Saf kötülük yapmak için doğmuş birini de şuraya koyalım. Bir de türklerden ölesiye nefret eden bir kürt çizelim. Yanına da kandırılmış iyi yürekli bir kürt koyduk mu, tam oldu. Yüz binlerce insanı öldürebilecek bir bombayı unuttuk, onu da şuraya çizeyim (1.5 km çapında ama patlayınca 50 metre çapında). İnegöl mobilya fuarını da fona çizelim (Filmin ismi Afrin, amaaan olsun, ne olacak canım, buluruz bir hikaye). Şuraya da “aman dileyince teröriste kurşun sıkmayan Türk askeri'' yazayım. Masum ve direnen halkı öldüren terörist de çizdik mi, bitti sayılır. Yok bitmedi, çok gaza geldim. Bir de ölen teröristin kafasına kurşun sıkan bir bordo bereli çizelim. Şimdi bitti. Filmi yapanların sözü bitti, şimdi bizimki başlıyor.

Ticaretin temel kuralı her şey zamanında satılır. Kışın ''Güneş Gözlüğü’ reklamı yapılmaz. Neden, çünkü zamanı değil. Diğer bir temel kural ''Güneş Gözlüğü’ kutusu içinde, ''Güneş Kremi’ ya da ''Yakın Gözlüğü’ satamazsın. Satmaya kalksan; zaten bu bir suç. Sinemada suç değil. İnanmıyorsanız “Bordo Bereliler 2 Afrin'' filmini seyredin.

Kıbrıs çıkarmasından sonra Kıbrıs ile ilgili asker filmleri türedi. Kim hatırlıyor? Günümüze kalan bir film var mı? Ticaretin temel kuralı: her şey zamanında satılır. İkinci kuralına uyan var mı, yok! O dönem Kıbrıs çıkartması ile ilgili filmler nasıl bir ambalajdan ibaret ise “Bordo Bereliler 2 Afrin'' ismi de sadece elimizdeki malzemeyi satmak için bir ambalaj. İçinde ne var peki?

Ameliyat masasına bir filmi yatırdınız. İçinde kötü bir senaryo var. Örneğin; yatırdınız masasına bir ameliyat filmi, cümlesi ile yukarıdaki cümle bir mi? İçinde kötü oyunculuk var. Örneğin; amalıyat mazazına pı fılımı yakırdınız. Yukarıdaki cümleyi böyle okuyan birini dinler miydiniz? İçinde kötü planlar var. Örneğin; ame liy atma sa sınab irfil miyat ırd ınız. Böyle yazılan bir öyküyü okumak ister misiniz? Oyuncu, kelimeleri ete kemiğe büründürendir. Ama filmimizde vurgu tonlama 2 boyuttan öteya gitmiyor. Plan, kompozisyon desen hak getire… Kompozisyon bir tek melodramdan oluştururken var. Yani filmimiz aslında hasta değil. Hastalığın kendisi... O nedenle bu film ameliyat masasında kalmaz, bu film ve bunun gibileri karantinaya alınmalı.

Çanakkale Zaferi ile ilgili böyle bir film izleseniz içiniz cız etmez mi? Çanakkale türküsünde Antalya ilinin kumsalları anlatılsaydı, nasıl olurdu... İşte “Bordo Bereliler 2 Afrin'' böyle bir film.

Ordumuzun ve milletimizin haklı mücadelesi ve akıl dolu zaferi: Bu şekilde piyasaların açığından yararlanarak, halkın duygularını sömürüp para kazanmaya çalışanlara kullandırılmalı mı? Siyasetin ve ticaretin her alanında oluyor. Sinema da hem ticaret hem siyaset olduğuna göre, adamlar yapar diyebilirsiniz. Ama unutmayalım sinema aynı zamanda bir sanat ve birçok sanatçının ürünü… ve “sanatçı alnında ışığı ilk hissedendir''.

YAZARLAR