ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | Yurdumuzda  inançlar nasıl bir rol oynuyor?

İzmit  ilimizin AKP Belediye Başkan adayı AKP’yi kastederek “Bu kale yıkılırsa ümmette yıkılır. Biz Allah yolundayız. Bu kalenin temsilcisi cumhurbaşkanımızdır, bu mücadelemiz devam edecektir“demişti. CHP’li Engin Taşdemir onu cihatçı olmakla suçluyor. Oysa gayet açık o elbette bir cihatçı. O bir inanç adamı. Allah yolunda. Onun gibi düşünmeyenler kafir. Onları yok etmek lazım. Bu  ülke uzun yıllardır cihatçı üretiyor. 50’lerden beri. Türkiye’mizin iktidarları Atatürk’ün çağdaşlık, akıl bilim, aydınlanma hedeflerine sadık kalmamışlardır. 

Milyonların laikliği benimsemesi  için çaba göstermemişlerdir.
Çok yineledim. 80’li yıllarda bir grup İslamcı üniversite öğretim üyelerine bir mektup gönderdi. Mektup şöyle diyordu.”Sayın hoca, öğretim üyesi.

Türk milleti Atatürk’ün öncülüğünde ALLAH’ın yolundan sapmıştır. Yeniden Allahın nizamı kuruluncaya kadar bu toprak dar-ül harp bölgesidir. Onlar açıkça cihat ve şeriat istiyorlar.

Bu ülke uzun yıllardır çok sayıda  cihata inanan insan yetiştirdi ve iktidara geldiler. Bu insanlar AKP iktidarı ile çoğaldılar ve cesaret, moral kazandılar. Yaşar Nuri gibi gerçek islamı anlatan  ilahiyatçılar çok nadir yetişti. İslam filozoflarından (İbni  Sina, İbni Haldun) felsefe öğrenen Avrupalılar gibi davranamadık. Aydınlanma bize ulaşamadı..

O nedenle İzmir Belediye Başkan adayının söylediklerinde şaşacak bir şey yok. Katıksız inanç adamı o. Hiç olmazsa Kadir Mısıroğlu kadar keskin ve millet için  onur kırıcı değil. Yunan ordusu taraftarı değil..

Urfa Üniversite rektörü de benzer şeyler söyledi.
Bu Türkiye gerçeklerini görmek lazım. Onlar biz aydınlanmacıları laikleri yok etmek istiyorlar. Biz seçtiğimiz yöneticilerle birlikte   onlara doğru olanı, insancıl olanı çağdaş olanı aklı ve bilimi öğretemedik. 

Demokrasi ile ilgisi olmayan bıu rejimin baskısı altında sızlanıp duruyoruz...
 

YAZARLAR