ABC Kritik | Prof.Dr Coşkun Özdemir | Krizler kıskacındaki Türkiye

Tv’lerdeki açık oturumları dinliyorum. Genel olarak bir tarafta iktidar (Erdoğan) yandaşları yer alıyor. Muhalif ya da tarafsızlar onların karşısında oturuyorlar. Konuşmacılar çoğunlukla ayni kişiler oluyor.En sert en keskin muhalifler çağrılmıyor. Yukarıdan gelen sınırlamalar olduğu bazı isimlerin ekranlarda yer almasına izin verilmediği kesin. Konuşmacıların da program başlamadan bazı uyarılar aldığına şüphe yok. . Bunu ben de yaşadım. Acaba bundan mıdır? Muhalifler çok defa ılımlı bir davranış benimsiyorlar. Yandaşları zor durumlara düşürecek olgulara girmekten onları sorgulamaktan çekinir gibiler. Ben iktidarın dile getirilecek çok sayıda sabıkası olduğu kanısındayım.

Çok şey var ama en önemlisi yargının durumu utanç verici, Enis Berberoğlu bir CHP milletvekili olarak gündemde. Ziyaretçi kabul etmiyor ve ilaçlarını almıyor. Bu ona yapılan  zulmün sonucudur.. Bir kaç milletvekili hapiste. Değerli bir bilim adamı Onur Hamzaoğlu  “arkada bıraktıklarımı düşününce tahliye edildiğime sevinemedim” diyor. Nazife öğretmen öğrencilerimi özlüyorum diye haykırıyor. On binlerce öğrenci hapiste. Konuşmacılar içinde bildiğim tanıdığım takdirle izlediğim dostlarım var. Orhan Bursalı, Ahmet Yavuz, Barış Doster, Erol Mütercimler bunlar arasında. Örnek yurtseverler.. Mütercimler hariç öteki dostlarla konuşuyorum, tartışıyorum.

Mesela gazete köşesindeki Orhan Bursalı TV’deki konuşmacı Bursalı’dan farklı. Onu ekranda çok sakin, hoşgörülü karşısındakileri incitmemeye özen gösteren bir aydın kişi olarak izliyoruz. Gazetedeki soruları onlara sormuyor bu dostlar. Sayısız haksızlık hukuksuzlukları eğitimin sefaletini, işsizliği, Erdoğan’ın dostu Kadir Mısırlıoğlu’nu ve Erdoğan’ın  paylaştığı onun dünyasını sorgulamıyorlar.

Yandaşlar da böylece konuyu saptırarak, uzun tiratlarla sanki demokrasi yolundaki bir iktidarın taraftarı rolünü oynuyorlar .Ben dostlarımdan ve bütün tv konuşmacılarından programa başlarken herşeyden önce yargıyı ve hapiste yatan masum insanları  binlerce genci dile getirmelerini, buna öncelik vermelerini diliyorum. Gençler tanımaz bizim öğrencilik yıllarında  bir Çetin Altan vardı. Orhan kemal hapiste iken bayram yapılmaz derdi. Bugün yüzlerce, binlerce Orhan Kemal hapiste. Onları hiç  unutmamalıyız.

YAZARLAR