unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs... Geleceğin körfezi

Mustafa İlker Gürkan

Bugün 'Körfez' (Basra Körfezi) ne denli önemliyse, rezervleri ve çeşitleri bakımından 'Doğu Akdeniz' de 'yarın' aynı stratejik öneme sahip olacaktır.

Bu açıdan yakın geçmişte 'büyük su yolu' olması nedeniyle ve bu 'su yolunda’ (Akdeniz'de); batırılamayacak bir uçak gemisi olmasından ötürü Kıbrıs nasıl ve ne kadar önemliyse… Yakın gelecekte de enerji kaynakları ve doğal kaynaklar açısından da Doğu Akdeniz ve Kıbrıs; bugünkü “körfez' ile eşdeğer olacaktır.

O nedenle Lübnan'da yapılan kavgaya... Güneydoğu Anadolu'da kurulmak istenen koridora ya da Suriye ve Irak’ın kuzeyinde imal edilen “Kürt Bandına'… Kıbrıs üzerinde akıl hafsala almaz derecede karmaşık manevralara… İsrail ile bölge ülkelerinin yapmakta olduğu “masum' manevralara bir de böyle bakın.

Sonra, ABD’nin ve Rusya Federasyonu'nun bölgede aldığı riskleri, yaptığı hamleleri ve Çin’in bölgeye sızmak için gösterdiği çabaları gözleyin… İddialı bir tez belki ama ABD'nin bölgede Rusya’ya karşı gösterdiği olağandışı hoşgörü, bana Çin’i bloke etmek için bir doğal müttefike gösterilen hoşgörü gibi geliyor… ABD'nin taktik hamleleri, Uzak Doğu'da Japonya ile flört, Orta Doğu'da Rusya ile Avrupa ve Afrika'da AB ile… Güney Amerika, ortak kabul etmiyor ve “benim haracım' diyor. 

Elbette bunlar bugün geçerli saptamalar. Güçlü bir olasılıkla değişen dünya koşulları özellikle bilimsel ve teknolojik rekabet, yeni “fırsatlar' yaratabilir.

Türkiyemiz; Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorununu tam da millici bir açıdan değerlendirir ve tavır alırsa, gelecek nesillerimize paha biçilmez bir miras bırakacaktır… Bu mirasın kalabilmesi için göbeğinden somut açık, ağır ve güçlü biçimde emperyalist merkezlere bağlı olanlar hariç; ülkemizin bütün politik gurupları, en azından tek bir konu olsa da “Doğu Akdeniz ve Kıbrıs' konusunda ortak tavır almalıdırlar. Bütün yüreğimizle Türkiyemizin gelecek nesillere, “O TARİHSEL MİRASI' bırakması dileği ile.

 

 

 

 

 

 Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

ABC Kritik

Aziz Nesin'de vatan haini aramak

ABC Kritik

“Kiç” bir Yeni çağ Lideri: Adnan Hoca

ABC Kritik

Şahsiyetimizdeki o acı kambur...

ABC Kritik

Balyoz'un FETÖ'cü hakimini serbest bırakanlar ve AK-Fethullahçılar: Hesap vereceksiniz!

ABC Kritik

Sıra size de gelecek, Adnan Oktar suç örgütünün destekçileri!

ABC Kritik

Ütopya

ABC Kritik

Başkaya: ''CHP'nin Genel Başkanını değil, paradigmayı değiştirmeye ihtiyaç var!''

ABC Kritik

Erdoğan'ın süregelen zaferinin anlamı

ABC Kritik

Rakamların analizi ve yeni doğan bir seçmen tabanı: Ak-kurtlar

ABC Kritik

Sen gazeteci değil, Fethullahçı bir Çiko'sun!

ABC Kritik

Felsefeden yoksun bir eğitim sistemi, sadece robotlar yetiştirir

ABC Kritik

Cumhurbaşkanı Adayları, Cumhuriyeti Koruma ve Demokrasi Savaşımının Neresindeler?