ABD Huawei yasağı konusunda bazı gelişmeler yaşanmaya başlandı

ABD Huawei yasağı konusunda bazı gelişmeler yaşanmaya başlandı

ABD Huawei yasağı gerilemeye başlayabilir. Uzakdoğu ülkelerine büyük bir satış gerçekleştiren Huawei, her ne kadar ABD’li şirketler tarafından engellense bile, yine de ayakta durmayı başarıyor. Şiirketin en çok müşteri kaybettiği coğrafya ise Avrupa ve ABD olacak.

Huawei cep telefonlarının ABD’li şirketler tarafından ban yemesi ( ABD Huawei yasağı ), daha çok güvenlik önlemi olarak görülüyordu. Ancak ABD’nin, Çin ile olan ticaret savaşlarını ortaya bir şart olarak koyması kafalarda soru işareti yarattı. Çin’in uygulamış olduğu yüksek gümrük vergisi, ticaret savaşlarında önemli bir koz haline gelmişti.

Çin hükümetinin ABD’ye yapmış olduğu yüksek gümrük vergi artışları, ABD’nin ticaretini etkilemişti. Ayrıca Çin’de yer alan bazı nadir elementler, ABD’nin biraz daha frenlemesini sağladı. Gelinen son noktada ise, ikili arasında görüşmeler devam ediyor.

Konuyla ilgili konuşan ABD Hazine Sekreteri Mnuchin, Çin ile ticaret savaşlarında bazı görüşmeleri gerçekleştirdiklerini ifade etti. ABD hazine sekreterinin konuşmaları incelendiğinde, daha çok Çin üzerinde gümrük vergisi ile ilgili baskı oluşturmak istendiği ortaya çıkıyor. Özellikle de Huawei şirketine karşı yapılan baskılar, ABD’nin eline koz vermiş gibi görünüyor.

Yakın bir zamanda Huawei ile ilgili yapılan tüm baskıların sona erdiğini görebiliriz. Eğer Çin, gümrük vergilerinde azaltmaya gider ve ABD ile olan yarışını yavaşlatırsa, tüm bu yasakların kalkması muhtemel. Sizce Huawei ve ABD arasındaki bu mücadele, nereye kadar devam edecek. Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Samsung Galaxy A70 : Uygun fiyata üst düzey deneyim

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR