‘Aileleri IŞİD’e katılmış 188 çocuk Türkiye’ye iade edilmek üzere yola çıktı’

‘Aileleri IŞİD’e katılmış 188 çocuk Türkiye’ye iade edilmek üzere yola çıktı’

Aileleri terör örgütü IŞİD’e katılmış 188 çocuğu Türkiye’ye iade ettiğini aktarıldı.

Reuters’ta yer alan habere göre, Irak, aileleri terör örgütü IŞİD’e katılmış 188 çocuğu Türkiye’ye iade ettiğini duyurdu. Çocukları taşıyan uçak 17.30’da Bağdat’tan hareket etti.

YAKALANAN IŞİD ÜYELERİNE NE OLACAK?

Özellikle Suriye’de SDG’nin yakaladıkları olmak üzere, Irak ve Suriye’de tutulan yüzlerce yabancı IŞİD militanının nasıl yargılanıp cezalandırılacağı bir süredir uluslararası bir tartışma konusuna dönüştü. SDG’nin Haseke’de kurduğu kamplardaki yabancı IŞİD mensuplarının vatandaşı oldukları ülkelerde yargılanması çağrısı henüz karşılık bulmuş değil.

Irak’ta ise bugüne dek IŞİD militanı olduğu belirtilen çok sayıda yabancı ülke vatandaşı yargılandı ve aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu birçoğuna idam cezası verildi. Ancak bu cezalar infaz edilmedi.

HOLLANDA’DAN BM MAHKEMESİ ÖNERİSİ

İnsan hakları örgütleri, Irak’taki bu yargılama süreçlerine ‘itirafların birçoğunun işkence ile alındığı’ gerekçesiyle karşı çıkıyor. Son olarak Hollanda, IŞİD mensupları için uluslararası bir mahkeme kurulması konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdinde öneride bulunmuştu.

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR