‘AKP içinde ‘iyilik hareketi’ olarak muhalefet yapılacak’

‘AKP içinde ‘iyilik hareketi’ olarak muhalefet yapılacak’

Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına yönelttikleri eleştirileri hatırlattı ve “Sonra benim kulağıma kadar ulaştırılan şu bilgiyi yaydılar, parti kurulmayacak. AK Parti içerisinde bir ‘iyilik hareketi’ olarak muhalefet yapılacak” dedi.

Hasan Öztürk, Yeni Şafak’ta “Böyle ‘dost’ olduktan sonra düşmana ne hacet” başlığıyla yayımlanan yazısına “Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun, diyerek söze başlayınca ’meydan okumanın’ bir başka veçhesiyle karşı karşıya olduğumuzu anlamamız için başkaca bir şeye bakmaya gerek kalmıyor maalesef” ifadesiyle başladı.

İlgili yazının bir kısmı şöyle:

Seçimden sonra, Davutoğlu’nun partisinin 1 ay içerisinde deklarasyon yayınlayacağını 2 ay içerisinde de tabelasını asacağını yine bu köşede yazdım. (16 Nisan 2019 Yeni Şafak)

Hatta yazının yayınlanmasından birkaç gün sonra Sayın Davutoğlu’nun ’manifesto’ denen ama Ak Parti ve Erdoğan eleştirisinden başka bir şey olmayan metni çıktı ortaya. (Burada yanıldığımı söylemeliyim. Ben altında başka isimlerin de imzasının olacağı bir deklarasyon beklerken, tek bir imza ile yayınlanan manifesto çıktı ortaya. Gerçi, Davutoğlu medyasında ‘ortak akıl’ ile bir metin hazırlandığı yazıldı.)

Sonra benim kulağıma kadar ulaştırılan şu bilgiyi yaydılar: ’Parti kurulmayacak. Ak Parti içerisinde bir ‘iyilik hareketi’ olarak muhalefet yapılacak.’

GÜL, TÜM MUHALEFETİ YÖNLENDİRMEYE SOYUNMUŞ

Sayın Gül cenahındaysa işler daha bir komplike. Çünkü Gül ve ekibinin hem HDP ile hem CHP ile hem de Saadet Partisi ile ilişki kurma, görüş alışverişi yapabilme, hatta birlikte strateji geliştirebilme becerileri var. Bu kombinasyona İyi Parti’yi de dahil etmek istediler ama olmadı. Belki ileride olur bilemiyorum.

Gül ve ekibi, ‘dışarıdan’ aldıkları sufle ile neredeyse bütün muhalefeti örgütleme ve yönlendirme işine soyunmuş görünüyor. En son İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ile ilgili YSK kararını eleştireyim derken, ’367’garabetini hatırlatan ve ’Yazık bir arpa boyu yol alamamışız’ diyen Gül’ün YSK’yı eleştirmekten çok ‘muhalefeti bir arada toplama’ gayreti buna işaret.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR