AKP, zam teklifini bayram sonrasına bıraktı… Pazarlık dört güne sıkıştı

AKP, zam teklifini bayram sonrasına bıraktı… Pazarlık dört güne sıkıştı

İşçi ve memurun hükümet ile zam pazarlığı sürüyor. Hükümet zam teklifini bayram sonrasına bıraktı, böylelikle pazarlık dört güne sıkıştı. 20 Ağustos’ta bitecek görüşmeler sonrasında hakem süreci başlayacak.

Toplamda 5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu iş görüşmeleri sürüyor.

Hükümet, toplu sözleşme görüşmelerinde zam teklifini bayramdan sonra 16 Ağustos’a bıraktı.

Böylece, pazarlık da sadece 4 gün sürecek. 20 ağustos’ta görüşmelerin bitmesinin ardından hakem süreci başlayacak.

Memur toplu sözleşme görüşmelerinde önceki günkü ilk oturumun ardından görüşme takvimi de oluşturuldu. Takvime göre bir sonraki toplantı 9 ağustos’ta yapılacak.

O zamana kadar komisyonlar çalışmalarını sürdürecek. 9 ağustos toplantısında komisyon raporları görüşülecek. Ancak hükümet zam teklifini vermeyecek. Kurban bayramı nedeniyle görüşmelere ara verilecek. 15 ağustos’ta yine toplantı olacak.

Hükümet zam teklifini 16 ağustos’ta masaya getirecek. Sonrasında tarafların zam pazarlığı için geriye sadece 4 gün kalıyor. Çünkü takvim gereği 20 ağustos’ta müzakereler sonuçlanacak.

ANLAŞMA OLAMAZSA HAKEME BAŞVURU SÜRECİ BAŞLAYACAK

Eğer anlaşma sağlanamazsa 21 Ağustos’ta hakeme başvuru süreci başlayacak. Başvuru için ise 3 gün süre bulunuyor. Hakeme götürme yetkisi de bakanlık ve memur-sen’de.

Memur-sen hakeme geç başvuru yapacak olsa bile, bakanlığın hemen 21 ağustos’ta hakeme başvuru hakkı bulunuyor. Hakem kurulu da son kararını 28 ağustos’a kadar vermek zorunda. Hakemin vereceği karar kesin olacak.

Öte yandan, toplu sözleşme masasında yer alan kesk genel sekreteri ramazan gürbüz, hükümetten 9 ağustos’ta zam teklifini sunmasını istediklerini söyledi.

Gürbüz hükümetin işçilere yaptığı yüzde 6+4’lük zam teklifini anımsatarak, “memur-sen 2020 için yüzde 8+7 istedi. Makas küçük tutulmuş. Umarım yüzde 6+4’lük bir zammı kabul etmezler” dedi.

Gürbüz, doğal gaza yeni zam geldiğini, iki ay sonra yeniden gelmeyeceğinin de garantisi olmadığına işaret ederek, “başka zamlar da gelecektir. Bu nedenle zam pazarlığının da buna göre yapılması gerekiyor” diye konuştu.

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR