Almanya’da Alman Sendikalar Birliği’nin öncülüğünde 1 Mayıs kutlandı

Almanya’da Alman Sendikalar Birliği’nin öncülüğünde 1 Mayıs kutlandı

ABC / Mehmet Tanlı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü Almanya’nın birçok şehrinde yapılan gösteriler ve yürüyüşler ile kutlandı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü Almanya’nın bir çok şehrinde kutlandı. Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) öncülüğünde 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine dikkat çekmek ve katılımı yükseltmek için  ” 1 Mayıs tamda şimdi Avrupa ” sloganıyla Almanya’nın farklı şehirlerinde birçok kurumla birlikte kutlanan 1 Mayıs etkinliklerine toplam 381.500  kişi katıldı.

Doğu Almanya’nın Leipzig şehrindeki merkezi mitingte konuşan  DGB Başkanı Reiner Hoffman “İki Almanya’nın birleşmesini birazda Avrupa’ya borçluyuz. Bu birleşmenin üzerinden tam 30 yıl geçmesine rağmen doğu ve batı bölgelerimizde eşit yaşam koşulları ve standartını hala yakalayamadık. ” dedi. Almanya’nın büyük şehirlerindeki 1 Mayıs kutlamalarına Alman siyasi partileri, STK’lar, birçok Türkiye kökenli siyasetçi, sanatçı, aktivist, ilerici vatandaşlar katıldı. Türkiye kökenlilerin kurdukları Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı kültür merkezleri, DİDF, Odak, Birleşik Haziran Hareketi , CHP Berlin, HDP’ye yakın dernek ve insiyatifler, Kuzey Ren Vesfalya, Köln örgütleri , Bad Kreuznach Halk Kültür Evi gib kurum ve kuruluşlar da katılım sağladı. 1 Mayıs kutlamalarına katılan konuşmacılar sahneden kalabalıklara seslenirken, Politikacılara yapılan çağrıda her şeyin merkezine insanı koymaları, eşit işe eşit ücret, kadınlara iş hayatında fırsat eşitliği verilmesini, ırkçılık, ayrımcılıkla daha etkin mücadele edilmesi ve  toplumsal birliğin sağlamlaştırılması, daha iyi bir yaşam ve iş hayatı koşulları talebinde bulunuldu. Yine Avrupa Birliği’nin adil bir küreselleşmeye örnek olmasını, emekçi haklarının standartlaştırılmasında, doğayı , sosyal hakları ve tüketicinin haklarını korumada somut adımlar atması konusunda beklentilerini dile getirdiler.

Hamm şehrinde davullu, zurnalı, halaylı kutlama

Selda İzci’nin Cemevi adına konuşma yaptığı Hamm’daki geleneksel 1 Mayıs kutlamasına bu yılda bir çok üyesiyle katılan Hamm Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi Yemek standı , davul zurna ekibi ve Almanlarla birlikte çektikleri halaylarla renk kattı. Komşu şehir Münster’de ise enternasyonal bir dernek olan Odak’ta başta Başkan Hıdır Ateş olmak üzere üyeleriyle birlikte 1 Mayıs yürüyüşüne katıldı ve miting sonrası Münster’in merkezindeki Aasee gölü kıyısında  mangal partisi, piknik yaptı.

 

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR