darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Suriyenin parçalanmasına direnen kent: Deyr ez Zor

26.06.2017 14:54

Suriye haritasını açıp önünüze koyduğunuz zaman, IŞİDin ablukası altında kalmış küçücük bir alan çarpar gözünüze; Deyr ez Zor. 100 binin üzerinde sivilin yaşadığı bu kadim kentte yaklaşık iki yıldır insanüstü bir çaba ile ayakta kalma savaşı veriliyor.

Masa başında savaş stratejileri yapmayı pek seven teorisyenlerimizin, Suriye ordusunun bu küçücük kenti neden savunduğuna ilişkin bir fikirleri olmasa da biz konuyu biraz açalım.

Deyr ez Zor vilayetinin merkezi konumunda olan aynı isimli bu kent, Suriyenin bölünmesine karşı bir ileri karakol görevini üstlenmekte, öncelikle bunu başa yazalım, sonra da tarihin sayfalarını biraz geriye doğru çevirelim.

Çatışmaların en yoğun biçimde yaşandığı ve savaşın başlangıcı olarak kabul edilen 2012de, Türkiye-Katar-Suud destekli cihatçılar Palmira-Deyr ez Zor arasındaki anayolu keserek, Suriye ordusunun bölgeye gelmesini engellemeye başladı.  ÖSOnun elinde bulunan insansız hava araçları ile kontrol altında tutulan bu yol Deyr ez Zora giden tek can damarı idi. 

2014 Ağustosunda IŞİD, Rakkaya, şehrin güneybatısındaki Tabka cephesi üzerinden bir taarruz başlattı. Rakka için kritik öneme sahip olan Tabka Hava Üssüne saldıran IŞİD, Suriye Arap Ordusuna bağlı 300 askeri infaz ederek, şehir üzerindeki kontrolünü sağladı.  Tavra ve Miakin petrol bölgelerinin ve barajların da örgüt denetiminin eline geçmesi ile IŞİD Rakkada şerri bir rejim ilan ederek, şehri başkenti ve ana üssü haline getirdi.

Rakkanın IŞİDin eline geçmesi ile beraber, örgüt yüzünü Deyr ez Zora çevirerek büyük bir operasyon için düğmeye bastı.  Önce Nusra Cephesinin kontrolü altında olan El Bukemali  ele geçirip ardından, kademeli olarak tüm vilayeti kontrol altına aldı. Tek bir bölge hariç o da , vilayetin merkezi konumunda olan Deyr ez Zor kenti…

Suriye Arap Ordusuna bağlı General İsam Zahreddin komutasındaki Cumhuriyet Muhafızları tarafından savunulan Deyr ez Zorda, halk da oluşturdukları milis güçler ile IŞİDin taaruzlarına karşı savaşıyor. Ancak Deyr ez Zor üzerinde planları olan yalnızca IŞİD değil.  ABD emperyalizmi de Irak tarafından Suriye sınırına gelen Haşdi Şabi birliklerinin, Suriye ordusu ile buluşmasını engellemek için gözünü abluka altındaki kente dikmiş durumda. ABDnin, Suriye ordusunun Deyr ez Zora ulaşmasını sıklıkla, merkezinde YPGnin durduğu Suriye Demokratik Güçleri ile engellemeye çalıştığı kamuoyu tarafından bilinen bir gerçek. Rakka operasyonunun başlangıcında, Rakka kentine komşu Salamiyah kenti karayolu üzerindeki Resafa Kavşağını ve bölgedeki Akhu Hadlah, El-David ve Hac El-Mufazi köylerini ele geçiren Suriye Demokratik Güçlerinin, Suriye ordusuna bağlı mobil birliklerin önünü kesişi ve Rakkaya ulaşmalarını engelleyişi hala hafızalarımızda.

Ancak 6 yıldır emperyalizmin Suriye üzerindeki planlarına ve onun taşeronu cihatçı çetelere karşı mücadele eden Suriye, savaşın ilk şokunu atlatarak yüzünü zafere dönmüş durumda.  Henüz yeni bir bilgi olarak burada dursun; Suriye-Irak sınırındaki çölde ilerleme kaydeden Suriye ordusu ve müttefik güçler Deyr ez Zora girdi. El-Bidyanın IŞİDin eline geçişinden beri ilk kez bölgeye ulaşan Suriye ordusu  T2 Askeri Üssünün 25 kilometre yakınına gelirken, IŞİDin kalesi Albukemale de 100 kilometre yaklaştı.

Özetle Deyr ez Zor hem ABDnin bölgeye yerleşme çabalarının önüne set koyduğu hem de IŞİDin o bölgedeki planlarını zayıflattığı için hayati öneme sahip. 

O yüzden Suriyenin parçalanmasına direnen bu kadim kent bu ablukayı er ya da geç kıracak. 

ABD destekli  Suriye Demokratik Güçleri istediği kadar engel olsun, Suriye ordusu Deyr ez Zora ulaşacak.

İşgalciler her zaman olduğu gibi kaybedecek, Suriye halkı kazanacak!

 

Eğitim