darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

10 milyon emeklinin 684’er lirası gitti!

Hükümetin adaletsiz zam uygulamasının işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin gelirinde yarattığı büyük kayıp net bir şekilde ortaya çıktı. Ortalama bin 500 lira aylık alan işçi ve Bağ-Kur emeklisinden her biri yaklaşık 684’er lira gelir kaybına uğrayacak. Daha da önemlisi, adaletsiz zam uygulaması sayıları 10 milyona yaklaşan bu emeklilerin gelecekteki aylıklarına da darbe vuracak.

Hükümet bu yıl memur emeklilerinin maaşına ocak ayındaki yüzde 0.86'lık enflasyon farkının yanı sıra 6'şar aylık dilimlerle yüzde 6 artı 5 zam yaptı. Memur zammına endeksli olarak memur emeklilerine yapılan yıllık kümülatif zam oranı yüzde 12.2'yi buldu. Buna karşılık işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri, memur emeklilerinden ayrıştırılıp geçmiş 6 ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam uygulamasına devam edilince iki emekli grubu arasında derin zam uçurumu oluştu. Memur emeklisinin yüzde 12.2'lik zammına karşılık işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin payına yüzde 3.86 artı yüzde 3.63 olmak üzere kümülatif yüzde 7.63 zam düştü. Arada 4.57 puanlık dev fark oluştu. Bu emekliler yüzde 5'e yakın zamdan oldular.

İLK 6 AYDA 270 LİRA KAYBETTİ

Sözcü'den Erdoğan Süzer, iki emekli gurubuna uygulanan farklı ve adaletsiz zam oranlarının emekli maaşlarında yol açtığı ağır tahribatı hesapladı.

Buna göre örneğin yılın başında maaşı bin 500 lira olan bir işçi emeklisi, aynı maaşı alan memur emeklisine göre Ocak ayından itibaren her ay 45 lira eksik maaş aldı. Memur emeklisinin bin 500 liralık aylığı ilk 6 ayda bin 603 liraya çıkarken işçi emeklisinin aylığı bin 558 lirada kaldı. İşçi emeklisi ilk 6 ayda 270 lira zarara uğradı.

YILLIK KAYIP 684 LİRA

Yeni yıla aynı maaşla giren iki emekli arasındaki fark temmuz zammıyla daha da açıldı. Memur emeklisine yüzde 5, işçi emeklisine yüzde 3.63 zam verilince, memur emeklisinin aylığı bin 683 liraya çıktı, işçi emeklisinin aylığı ise bin 614 lirada kaldı. Fark yüzünden işçi emeklisi temmuz ayından başlayarak yıl sonuna kadar memur emeklisinden her ay 69 lira daha az maaş alacak. İşçi emeklisinin 6 aylık kaybı 414 lirayı, yıllık toplam kaybı ise 684 lirayı bulacak. Yani devlet işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine 684 lira daha az para vermiş olacak.

GELECEĞE DE DARBE VURDU

Adaletsiz zam uygulaması milyonlarca emekliyi gelir kaybına uğratmakla kalmayacak, 2017 ve sonraki yıllarda 'eşit zam' verilse dahi iki emekli grubu arasındaki uçurumu daha büyütecek. 2016 yılına bin 500 lira aylıkla giren iki emekli grubundan memur emeklisi 2017 yılına bin 683 lirayla, işçi emeklisi ise bin 614 lirayla başlayacak. Gelecek yıllarda alınacak her oransal zam, işçi ve memur emeklisi arasında bu yıl oluşan farkı daha da büyütecek. Hükümetin emekliye farklı zam uygulaması sayesinde sadece 2016 yılında işçi ve Bağ-Kur emeklilerine 5 milyar lira daha az para ödediği hesaplanıyor.

İşte işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin zam kaybı:

emekli.jpg

İlgili Haberler

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!