Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

12 Eylül'ün katlettiği devrimciler anılıyor

12 Eylül faşizminin katlettiği altı devrimci yoldaşları tarafından anılıyor. 12 Eylül askeri cuntasına karşı direniş hazırlığında olan  Ömer Yazgan, Mehmet Kanbur, Erdoğan Yazgan, Ramazan Yukarıgöz, Metin Adil Toraman ve Ali Aktürk 17 Ocak 1981'de bir eylem düzenlemiş, eylemin sonunda  Metin Adil Toraman ve Ali Aktürk  yaşamını yitirmişti. 

Aynı eylemde yakalanan  Ömer Yazgan, Mehmet Kanbur, Erdoğan Yazgan, Ramazan Yukarıgöz 12 Eylül cuntası tarafından idam edilmişti. 

Odak Dergisi çevresi katledilen yoldaşları için yurt içi ve yurt dışında anma etkinlikleri düzenliyor. 

İşte etkinlik bilgileri;

İstanbul: Düzenleyen: Odak Dergisi ve Devrimci 78'liler. 29 Ocak 2017, saat 13:00 Yer: Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunan Metin Adil Toraman’ın mezarı başı

Ankara: 29 Ocak Pazar, saat 15:00. Yer: Mülkiyeliler Birliği Salonu - Konur Sokak No: 1 Kızılay Ankara 

Paris: 27 Ocak 2016, saat 19:00. Yer: ASFA, 19 Rue Lamartine, Villejuif.

Münster: 27 Ocak 2017, saat 19.30, Yer: Odak Kültür Merkezi Lokali.

Göteborg: 8 Ocak Cumartesi, saat 17:00- 19:00, Yer Sjumilahallen Friskväderstorget 13, 41838 Göteborg.

odak1.jpg

12 Eylül Darbesinin İdam Ettiği Devrimciler Anılıyor- Odak Dergisi

Kamuoyunda Üçüncü Yol adıyla bilinen devrimci gruptan Ömer Yazgan, Mehmet Kanbur, Erdoğan Yazgan, Ramazan Yukarıgöz, Metin Adil Toraman ve Ali Aktürk 17 Ocak 1981 yılında Akyazı’da bir eylem gerçekleştirdiler. Grubun önde gelen insanlarıydılar. Amaçları 12 Eylül askeri cuntasına karşı direnişe hazırlanmaktı. Bu eylemin sonunda Metin Adil Toraman ve Ali Aktürk yaşamını yitirirken diğer dört devrimci yakalandı. Dördü de alelacele yargılandı ve idama mahkum edildiler. Kısa zamanda Ömer, Mehmet, Erdoğan ve Ramazan’ın (adlarını Ömer'in adında sıraya koyduk) cezası kesinleştirildi.
odak2.jpg
Ceza infaz edilmeden önce kararı veren hakimin başka bir davadan rüşvet almış olduğu kanıtlanmıştı. Bu durum Ömerler hakkındaki idam kararının hukuka uygunluğunu da kuşkulu hale getiriyordu. Ailelerin bu konudaki mücadelesi sonuçsuz kalacaktı. Ömerler dışarıdaki arkadaşlarına yolladıkları mektupta idam kararının uygulanacağından emin olduklarını yazıyorlardı. Erdoğan Yazgan'a avukatı tarafından sağlık raporu aldırtılıp idamdan kurtulma olanağından söz edildi. Erdoğan Yazgan arkadaşlarıyla birlikte idama gitmeyi tercih etti. Darbeciler hukuksal sorunu göz ardı ettiler. Ömerler 29 Ocak 1983 günü darbeciler tarafından asıldı. İdama bir gerekçe olarak da dışarıdaki arkadaşların Ömerleri İzmit Cezaevi'nden kaçırma çabaları gösterilecekti. Ömer Yazgan ve arkadaşları gerek idam kararı sonrasında gerekse hemen infaz öncesinde aileleri yoluyla kamuoyuna devrimci kararlılık mesajları verdiler:

Ramazan Yukarıgöz: “Böyle bir kararın benim hakkımda verileceğinden emindim (…) infaz söz konusu olursa darağacına çıkarken tüm dünya halklarını selamlamasını, bizden sonra gelecek arkadaşlarıma örnek olmasını bileceğim. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Ben Türkiye halklarının sınıf mücadelesine katıldığım anda her devrimci gibi hayata sözlü, ölüme nişanlıydım. (...) Kısa fakat benim değer yargılanma göre onurlu bir yaşamım oldu. İdeallerimden asla taviz vermedim. Kimseye ihanet etmedim. Silahımı teslim etmedim.
Halkımızın sınıf mücadelesinde en ön saflarda çarpışmaya çalıştım (…)Tüm Gültepe halkına ve Türkiye halklarına selam. BEN HALKIMIN MUTLULUĞU İÇİN SAVAŞTIM. ADIM HÜZÜNLE BİRLİKTE ANILMASIN.'

odak3.jpg

Erdoğan Yazgan: “Bence yaşam bir idealle birleşince güzelleşir. Benim idealim halkımın mutluluğu, yurdumun bağımsızlığıdır. Bu idealin gerçekleşmesi için canımı ortaya koyarak mücadele ettim. Bencil duygulardan kendimi arındırmaya çalıştım, başarılı olduğuma inanıyorum."
Mehmet Kanbur: “Beni hayat devrimci yaptı. Her zaman devrimci öğretiler doğrultusunda kendi felsefe anlayışım olan bilimsel sosyalizmden ayrılmadan arkadaş ve halkıma ihanet etmeden halkımın mutluluğu için savaştım. Bu savaş sürecinde devrimci onurumdan asla taviz vermeden yılmadan, usanmadan bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Sanıyorum bunu da yaptım.(…) İdam sehpasına giderken arkaya bakmadan korkusuzca halkımın mutluluk sloganlannı haykırarak köhne düzenin cellatlarına fırsat vermeden sehpaya tekmeyi kendim vuracağıma söz veriyorum.' 

Ömer Yazgan: “Az sonra son görevimi yapmak üzere darağacına çıkacağım. Sloganlarımı haykıracağım, dizlerim titremeyecek.Yirmi yedi yaşına bastığım bu gecenin sabahını kimse unutmayacak. Halkımızın yazgısı bu değil. Çok evladını kaybetti. Ama bir gün kazanmayı da öğrenecek. Ben şu anda oldukça moralliyim. Beni tek üzen şey, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin bir üyesi olamadan ölüme gitmektir. Gelecek, devrimcilerin birliği ile partimizin geleceğidir, buna inanıyorum.'

İlgili Haberler

Güncel

Andımız'ın yazarı Reşit Galip anıldı... 'Andımız'ı her yerde okuyacağız'

Güncel

İhsan Eliaçık'dan Türkçe ezan şartı

Güncel

Ünlü fast food zincirinin hamburgerinden kurtçuk çıktı

Güncel

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı değişecek

Güncel

Bakan Akar'dan Kaşıkçı açıklaması: Ceset valizlerle...

Güncel

173 üniversite topluluğundan ortak bildiri: Andımız yeniden okutulsun

Güncel

Yandaş sendikanın yöneticisi öğrenciye taciz iddiasıyla açığa alındı

Güncel

'Anadolu Kültür' operasyonunda Bilgi Üniversitesi çalışanı Aksakoğlu tutuklandı

Güncel

AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin cami yıkımında skandal görüntüler!

Güncel

‘Millet bahçesi' açılışına en son vatandaşlar alındı

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı