Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

13 yaşındaki Fatma'nın öldürüldüğü ortaya çıktı

Cenaze için İdil'den çıkan baba Mehmet Elarslan, kızının devlet yetkililerince örgüt üyesi olarak lanse edilmesine tepki göstererek, "Benim kızım daha 13'üne bile girmemiş bir çocuk. Daha sokaklarda oynayan biri nasıl olurda örgüt üyesi olarak gösterilir. Ama onların vicdanı öyle bir hale gelmiş ki öldürdükleri her yaşta ki Kürt onlar için örgüt üyesidir" dedi.

DİHA'nın haberine göre, Şırnak İdil İlçesi'ndeki operasyonlarda katledilen ve cenazeleri Mardin Devlet Hastanesi'ne getirilen yurttaşların otopsi ve kimlik tespitleri devam ediyor. Yapılan otopsi işlemleri sonucu cenazelerden ikisinin Sevilay Yıldız (15) ve Fatma Elarslan (13) adlı iki çocuğa ait olduğu öğrenildi. Elarslan isimli çocuğa saldırıların başladığı günden itibaren ulaşılamıyordu. Katledilen Elarslan'ın babası Mehmet Elarslan, kızının saldırılar nedeniyle mahallede mahsur kaldığını belirterek, "Ulaşmaya çalışıyorduk. Cenazesini morgda teşhis ettik" dedi.

fatma-kimlik.jpg

'Saldırılar nedeniyle ulaşamadık'

Saldırılar boyunca evden çıkamadıklarını vurgulayan Elarslan, kızının saldırılar nedeniyle başka bir mahallede mahsur kaldığını aktardı. Elarslan, "Bizler yasağın başlaması sırasında evde idik. Kızım çocuktu. Dışardaydı. Sokaklarda oynuyordu. Saldırılar süreklileşince korktuğu için bir evde mahsur kaldı. Sürekli aramamıza rağmen bir türlü bulamıyorduk. İdil'in her tarafı tutulmuştu. Zaten kimse dışarı çıkamıyordu. Yasak başladığı sırada kim nerde olsa orda kaldı. Öldürülecek diye kimse evine bile gidemiyordu. Oda çocuk olduğu için bir yerlerde kalmış" dedi.

'Cenazesi Mardin'de bulundu'

Çaresiz bir şekilde evde beklemeye devam ettiğini ancak kızlarından bir türlü haber alamadıklarını anlatan baba Elarslan şunları söyledi: "Yasak boyunca çaresiz bekleyişimiz her zaman devam etti. Onu her yerde aradık. Artık kızımı cenazeler arasında bile sorgular olduk. Biz dışarı çıkamıyorduk ama çeşitli yerlere gönderilen cenazelere yakınlarımızı gönderiyorduk. Taki dün bazı cenazeler Mardin'e getirildiği zaman teşhis için baldızımı gönderdim. Ve baldızım morgda Fatma'yı teşhis etmişti. Bizlerde bugün cenazeyi almak için İdil'den çıktık."

'Kızım daha küçük bir çocuktu'
Baba Elarslan, yasağın yaşandığı tüm ilçelerde adeta bir katliam yaşandığını ve her Kürt'ün onlar için bir örgüt üyesi olduğunu ifade ederek, AKP iktidarının kızını "örgüt üyesi" olarak lanse etmesine tepki gösterdi. 7'nci sınıfa giden bir öğrencinin oyun oynama yaşında olduğunu belirten baba Elarslan "Kızım daha küçük bir çocuk. Silahı eline bile alsa silah ondan büyük olur. Bunun yanı sıra onun sesinden bile korkar. Ama gelin görün ki biz hepimiz onlar için bir örgüt üyesi, onlar için bir teröristiz. Şuan İdil'de Cizre'de yaşananların aynısını uyguluyorlar. Çocuk, kadın ve yaşlı demeden öldürüyorlar. Evleri ateşe veriyorlar. Sonrada terörist öldürdük deyip gidiyorlar. Oysa kızım daha 12'sini bile bitirmeyen biri nasıl olurda terörist olur" dedi.

Kızının katledilmesine ilişkin her yere başvuracağını ve bunu peşini hiçbir şekilde bırakmayacağını da vurgulayan baba Elarslan, "Bu asla kabul edilemez. Bu bir savaş suçudur. Ne olursa olsun bunun peşini bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Güncel

'Kindar kedi' Haydar

Güncel

Suda indirim 'su gibi akıp gitti'

Güncel

10 büstün 9'unu çaldılar, Süleyman Demirel'e dokunmadılar

Güncel

İl Müftü Yardımcısı: Mısıroğlu, milleti karşı karşıya getirmekten hoşlanan bir ruh hastasıdır

Güncel

Meteorolojiden buzlanma ve don uyarısı

Güncel

Feribot seferleri iptal edildi

Güncel

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmada 11 tutuklama

Güncel

Tanıtım toplantısına giden AKP'lilerin aracı takla attı

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan ve Trump telefonda görüştü

Güncel

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Güncel

Aday tanıtım toplantısına giden AKP'liler kaza yaptı: Çok sayıda yaralı!