Çok Okunanlar

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

15 Temmuz gecesi Genelkurmay'daki sivilin kim olduğu tespit edildi

15 Temmuz'daki darbe girişimine ait yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde darbeciler ByLock’tan gelen şifreli talimat ve mesajları okurken görülüyor. Mavi tişörtlü sivilin, Genelkurmay Başkanı Akar’ın 27 Mayıs’ta emekli olan emir astsubayı Pahsa olduğu belirlendi.
 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile komutanları rehin alan askerlerin, darbe girişimi gecesi "FET֒nün mesajlaşma programı" ByLock’tan haberleştiği tespit edildi.

Ortaya çıkan yeni görüntüdeki sivil kişinin, 27 Mayıs’ta emekli olan Akar’ın emir astsubayı Başçavuş Serhat Pahsa olduğu belirlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında yeni görüntülere ulaştı. Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre görüntüler, darbe girişimi gecesinde Genelkurmay Karargâhı’nda yaşananları ortaya koydu.

Videoda Akar ile bazı komutanları rehin alan askerler, aynı anda telefonlarına gelen mesajı okuyor. İnceleme sonucunda darbeci askerlerin, "FET֒nün mesajlaşma programı" ByLock üzerinden gelen mesajı okudukları görülüyor.
7 EMEKLİ EDİLECEĞİNİ ANLAYINCA KENDİSİ AYRILMIŞ
Tam 23.34’te kaydedilen görüntülere göre darbecilere ByLock üzerinden mesaj, TRT’de 'darbe bildirisi' okunduğu sırada geldi. Görüntülerde, sivil kıyafetli bir kişinin de telefonuna gelen mesajı okuduğu görüldü. Görüntüleri inceleyen polis, bu kişinin Akar’ın 27 Mayıs'ta emekliye ayrılan emir astsubayı Başçavuş Serhat Pahsa olduğunu tespit etti. Genelkurmay’a gönderilen MİT raporlarında da "FETÖ mensubu" olarak değerlendirildiği öğrenilen Pahsa’nın, 1 Ağustos’taki YAŞ’ta emekliye sevk edileceğini anlaması üzerine emekliye ayrıldığı belirtildi.
SİVİL OLMASINA RAĞMEN ÜSTLERİNE EMİR VERİYOR 
Diğer taraftan Pahsa’nın, darbeci astsubayları organize eden ve harekete geçiren isim olduğu da ifade edildi. Görüntülerde, Pahsa’nın başçavuş emeklisi olmasına rağmen kendinden rütbeli askerlere talimat vermesi dikkat çekiyor. Bu durum, Pahsa’nın örgüt içinde yüksek rütbeli askerlerin önünde olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan Pahsa’nın darbe girişiminin ertesi günü yurtdışına kaçtığı tespit edildi. Pahsa hakkında 23 Temmuz’da yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.
GENELKURMAY BAŞKANI’NI DİNLEYEN EKİPTEYDİ 
Bu arada Pahsa’nın adı, Akar’ı dinleyen itirafçı darbeciler Levent Türkkan ve Gökhan Eski’nin ifadelerinde de geçiyor. Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’i makam odasına "radyo" olarak nitelendirilen ses kayıt cihazı koyarak dinlediklerini itiraf eden Türkkan, daha sonra Akar’ın emir subayı olduğunu, dinleme işini bıraktığını kaydetmişti: “Murat Abi (Başbakanlık Özel Kalem çalışanı Muhammet Uslu/tutuklu) bana emir subayı olduktan sonra "Dinleme cihazını sen bırakmayacaksın’ dedi. Birkaç ay sonra öğrendim ki aynı işi Serhat Pahsa ve soyadını bilmediğim Şener isimli başçavuşlara yaptırmışlar. Serhat ve Şener başçavuşların ikisi de Paşa’nın (Hulusi Akar’ın) emir astsubaylarıydı."

Türkkan, eski ifadesinde, “Levent Türkkan’dan sonra dinleme cihazı yerleştirme işini Başçavuşlar Şener ve Serhat yaptı' demişti.

İlgili Haberler

Güncel

Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı

Güncel

Kadınlar eşi tarafından öldürülen Zahide Oğuz'un evinin önünde eylemdeydi

Güncel

Menemen halkı, kalker ocağını yendi

Güncel

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Güncel

Köpek, 80 gündür sahibinin öldüğü yerde bekliyor

Güncel

Eşine bedelli askerlik kredisi çektirip boşanma davası açtı

Güncel

Patlamada yaralanan 18 asker taburcu edildi

Güncel

İnsani gelişmişlikte ilk üç ilçe CHP'den: Beşiktaş, Kadıköy ve Çankaya

Güncel

Haliç'teki üç köprü bu gece trafiğe kapatılacak

Güncel

63 askere FETÖ'den tutuklama

Güncel

Taylandlı turisti taciz eden taksici tutuklandı

Güncel

Ankara Adliyesi önünde şüpheli paket paniği