Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

AKP'ye anketlerden kötü haber: Hiç olmadığı kadar geride

1500 komandonun sevki, 'Vuracağız' uyarısıyla önlendi

15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminde Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, en stratejik noktalardan biri oldu. Türkiye'nin en iyi komando eğitim merkezlerinden Eğirdir Dağ Komando Okulu'ndan 1500'ün üzerinde askerin Süleyman Demirel Havalimanı'ndan Ankara'ya sevk edilmek istendiği öne sürüldü. Ancak bu girişim, Isparta Valisi Şehmus Günaydın'ın yönettiği operasyonla engellendi.

UÇAKLARIN İNİŞİ ENGELLENDİ

Darbe girişiminin akşamı havalimanının giriş çıkışları hem güvenlik güçleri hem de bölge halkı tarafından kapatılırken, havalimanının kulesine çıkan Vali Şehmus Günaydın da operasyonu bizzat yönetti. Vali Günaydın'ın talimatlarıyla hem kent merkezindeki Isparta İç Güvenlik ve Tatbikat Merkezi'nden yola çıkan ve 40 kilometre uzaklıktaki Eğirdir'e askerleri alıp, havalimanına getirmesi planlanan konvoyun önü kesildi hem de askerleri nakliye için gelen CASA tipi uçakların Isparta Havalimanı'na inişi engellendi.

'VURACAĞIZ' UYARISI YAPILDI

O gün izinden dönen Vali Günaydın ile birlikte kulede bulunan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, yaşananları şöyle anlattı:

"Sayın valimiz hiç vakit kaybetmeden güvenlik güçleri ile birlikte havalimanımızı devraldı. Kuleyi bizzat kendisi yönetti. Havalimanı giriş ve çıkışlarımız tutuldu, güvenli hale getirildi. Cuma gecesi hava sahamız üzerinde F-16'lar ve CASA uçakları uçuruluyordu. Piste inme çabaları oldu. Alçak uçuşlar gerçekleştirildi. Kule görevlisi sürekli ikaz etti, uzaklaşmalarını istedi. İniş çabası gösterdiler. Ama kulenin ikazına hiçbir şekilde cevap verilmedi. Askeri uçaklara ikazların dikkate alınmaması durumunda 'Vuracağız' uyarısı yapıldı. Başarılı olamayınca Isparta Havalimanı'ndan uzaklaşıp, Çardak'a gittiler, oraya iniş yaptılar. Ama orada da başarılı olamadılar. Valimizi, emniyet güçlerimizi, jandarma güçlerimizi, halkımızı kutluyorum. Böylesine önemli stratejik görev için belirlenen Isparta'da Allah'a şükür kuş uçurtulmadı."
 

İlgili Haberler

Güncel

FBI: ABD'de nefret suçları art arda 3 yıldır yükseliyor

Güncel

Öğretmenler atama bekliyor, 10 bin bekçi daha alınıyor!

Güncel

Foça'da patlama sesi

Güncel

İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı

Güncel

Atlı polisler göreve başladı

Güncel

İtalya'dan Türkiye'nin Libya Konferansı'ndan çekilmesine ilişkin açıklama

Güncel

Billboardlara reklam yerine çöp astılar

Güncel

Hakkari'de füze saldırısı: 3 işçi yaralandı

Güncel

Zabıta, bir gencin sattığı pamuk şekerleri ayağıyla ezdi

Güncel

Fındık kabuğundan mangal kömürü elde edip satıyor

Güncel

Balıkesir'li İskender, 40 yıldır dağda yaşıyor

Güncel

KESK işsizlik ve yoksulluğa karşı miting hazırlığında