darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

155 günlük direnişin destanı: Edirne 1913/ İki Nehir Arasında

1912 yılında Bulgaristan liderliğinde Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ’ın da aralarında bulunduğu dört Balkan ülkesinin bir araya gelerek Osmanlı Devleti’ne savaş açmaları sonucunda, birkaç hafta içerisinde kaybedilen Balkanlar ve Rumeli topraklarında sadece üç bölge savaşa karşı koyabilmişti.

Edirne, İstanbul’a ulaşmadan önce son kale konumuyla, Şükrü Paşa yönetiminde destansı bir direniş mücadelesi sergiledi. Çatalca’ya kadar gelerek İstanbul’u tehdit altına alan Balkan Birliği’ne karşı, kuşatılmış Edirne’nin tüm bağlantıları kesilmiş, donanımsızlık ve hastalık tüm şehri sarmıştı.

1280px-bulgarian_army_adrinople.jpg

155 GÜNLÜK DESTANSI DİRENİŞ

Yalnızca 50 günlük dayanma gücü olan Edirne’de sivil ve asker halk, içine süpürge tohumu, hatta toprak karıştırılan ekmeklerle hayatta kalmaya çalışmış, başta kolera olmak üzere çeşitli hastalıkların pençesinde ölümle mücadele etmek zorunda kalmışlardı. 155 gün süren bu destansı direniş sonunda teslim olmak zorunda kalan şehirde, Balkan Birliği tarafından üst düzey komutanlarımız Bulgaristan’a sürgüne gönderilirken, Müslüman halk ve düşük rütbeli askerler Tunca nehrinin iki kolu arasında yer alan Sarayiçi bölgesinde aç bırakılarak şehit edildiler. Binlerce asker ve sivilin şehit edildiği bölgede hayatta kalabilmek için yenen ağaç kabukları dünya basınında sadece dar bir alanda kendine yer bulabilirken, bu korkunç trajedi Balkan Savaşları travmasıyla birlikte tarihe gömülüp unutuldu.

unnamed-160.jpg

ÖDÜLLÜ YÖNETMENDEN BALKAN SAVAŞI ŞEHİTLERİNE BİR SAYGI DURUŞU

Daha önce “Yemen / Türküde Saklı Olan Efsane' isimli belgeseliyle 2016 TRT Belgesel Günleri’nde en iyi belgesel ödülünü kazanan Ünal Üstündağ tarafından, üç yıllık bir araştırma sürecinin ardından Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla çekilen belgesel görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

unnamed-(1)-126.jpg

Aynı zamanda tarih eğitimi de almış olan Üstündağ, projeyi Balkan Savaşı şehitlerine gecikmiş bir saygı duruşu olarak tanımlıyor.

unnamed-(2)-088.jpg

"TRAJİK HİKAYELERLE BÜYÜDÜM"

3 senelik bir ön hazırlık aşaması sonrasında tamamlanan belgesel, bulunabilen sınırlı imkânlarla hayata geçirildi. Proje Yönetmeni Ünal Üstündağ “Belge ve bilgi konusunda sıkıntımız yok, böylesine az bilinen bir olayın belgeselini özellikle genç kuşağa aktarabilmek gerekiyor. Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak, trajik hikayelerle büyüdüm. Seneler sonra karşıma çıkan belgeler aslında bana anlatılan hikayelerin bile oto sansürden geçirildiğini gösteriyor. Balkanlar ve Rumeli’de öyle büyük acılar ve hikayeler var ki, bir prototip olarak seçtiğim Edirne kuşatması, bu alanda hayata geçirmek istediğim diğer belgesellere de bir zemin hazırladı. Öncelikli olarak, her ne kadar izleyici karşısına çıkmaya hazır olsa da, sınırlı imkanlarla gerçekleştirdiğim “Edirne 1913/ İki Nehir Arasında' isimli belgeselime özel sektörden de destek bularak, canlandırma unsurlar da eklemeyi planlıyorum.'  dedi. 

edirne-kusatmasi-belgesel-oldu-9174722_8214_o.jpg

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan TIFF Onur Listesi'nde

Kültür Sanat

Çeburaşka'nın yaratıcısı Eduard Uspenskiy hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Sovyetlerin en ünlü çizgi film karakterlerinin yaratıcısı hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı bugün başlıyor

Kültür Sanat

Usta şair Can Yücel, ölümünün 19. yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Kültür Sanat

6 yıldır kapalı olan İznik Müzesi açılmayı bekliyor