darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'17-25 Aralık tapeleri, Elektrik Yasasının gerçek gerekçesidir'

Meclis'te görüşmeleri başlanan Elektrik Piyasası Kanun Teklifinin hazırlanma ve Genel Kurul'da savunulma süreci hakkında açıklama yapan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, 17-25 Aralık Yolsuzluk tapelerinde hükümete yakın kişilerin kayıp-kaçak tahsilatı konusundaki taleplerinin bugün yasaya dönüştüğünü şöyle savundu: 

"Bu kanunun hazırlık süreci ve dün gece Meclis'te başlayan tartışmalar, Saray-Enerji Bakanlığı-enerji lobisi arasındaki üçgeni ele veriyor. Damat Berat Albayrak, bu kadar istisna ve rantı yönetmek için göreve getirilmiş,Damat Bey milletin Hazine'sine ve cebine göz dikmiştir.

ANAYASAMIZA AYKIRI OLAN BU KANUN YENİ DÜZENİN BİR ŞİFRESİDİR
Başkanlık için Başbakanı devirenlerin, Ahmet Davutoğlu'nun müdahale edemediği rant ve hukuksuzluk dolu bu enerji kanununu 3 haftadır Meclis'te bekletilmesi, şimdi yeni hükümetle görüştürüyor. 

Başkanlık sistemi, tam da bu hukuksuzluk içinde kendini açığa vurmuştur. Başkanlık gelirse vatandaşın çıkarı Saray-şirket çıkarına galip gelecek, bundan sonra her tasarı Meclis'te hukuksuzlukça çıkarılmaya çalışılacaktır.
Bir kanun düşünün; kayıp-kaçak yasa zoruyla vatandaşa yüklenecek, nükleer uğruna kıyı, imar, zeytinlik, askeri arazi kanununa istisnalar getirilecek. Öyle bir kanun ki, yargı kararları yok sayılacak,tarifenin içeriğine itiraz edilemeyecek,çevre mevzuatına aykırı olarak şirketlere 2019'a kadar serbestlik verilecek.

KANUNUN ASIL GEREKÇESİ YOLSUZLUK TAPELERİNDE GİZLİ
Bu kanunun gerçek gerekçesi aslında hatalı yazılmıştır. Kanunun arka planı, gerçek nedeni 17-25 Aralık'tan sonra çıkan tapelerden biriyle kendini gösterdi. Bugün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Abdullah Tivnikli ile yaptığı görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına kadar sabredilmesi, şirketlerin kayıp-kaçakları için yeni yasa getirileceğini itiraf etmesi, bugün karşımıza Yargıtay kararlarını dinlemeyen,yargının müdahalesini engelleyen bir yasa olarak çıkmaktadır.

"YARGITAY BAŞKANI ELEKTRİK PİYASASI KANUNUNA İYİ BAKSIN,TAVRINI DA GÖSTERSİN"
Cumhurbaşkanı ile çay toplamaya çıkan Yargıtay Başkanı, idari davalarla karşı karşıya kalan Danıştay Başkanı, kayıp-kaçaklara ilişkin dava açmanın önüne geçen, mevcut davalardaki hak arama yollarını tıkayan bu kanun teklifi karşısında ne yapacak,ne söyleyecek merak ediyorum.Çünkü bu kanun teklifi mevcut haliyle Anayasamıza aykırı biçimde yasalaşırsa,hem yargıyı ve hem de haksızlığı ve hukuksuzluğu öne çıkaran bir yasa olacaktır.

"ELEKTRİKLE ÇALIŞAN BAŞKANLIK MODELİNİN PEŞİNDELER"
Elektrik Piyasası Teklifi, açıkça şu yaşadığımız siyasi gündemin özetidir. Türkiye, Elektrikle Çalışan bir Başkanlık Modeli'ne, bunca hukuksuzluğa alıştırılmak istenmektedir, biz buna alışmayacağız' Ortaya saçılan yolsuzluk tapelerinin, adalet dağıtmada değil çay toplamada ortaya çıkan Yargıtay Başkanının, Saray müdahalesiyle görevden alınan Başbakanın, şirket çıkarları için göreve getirilen Damatların Türkiyesi'nde Başkanlık neler getirecek ve neler götürecek, şimdiden ortaya çıkmıştır. Başkanlık, Meclis'in halk çıkarı için yasa çıkarma iradesinin önüne geçecektir. İşte bu elektrik yasası, Başkanlığın nelere yol açacağının provasıdır."
 

İlgili Haberler

Politika

HDP'den BM'ye 'baş sağlığı' mesajı

Politika

İnce: Ülkemizi IMF'ye muhtaç duruma düşürecekler

Politika

Erdoğan: Ekonomimize saldırı, ezan ve bayrağımıza saldırıdır

Politika

3 'FETÖ' şüphelisi Yunanistan'a geçmeye çalışırken gözaltına alındı

Politika

CHP'den 'yeni anayasa' teklifi

Politika

Akşener'den Erdoğan'a: Suudi Kralı'na verdiğin nişanı geri al

Politika

Erdoğan'ın MKYK listesinde dikkat çeken detaylar

Politika

47 bin Suriyeli'nin ülkesine geçişi tamamlandı

Politika

AKP'den erken seçim iddialarına net yanıt

Politika

'AK Parti'de değişim sırası belediye başkanlarında'

Politika

AKP'den Abdullah Gül'e 'ihanet' suçlaması

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi